Jak fotit mobilem v obtížných podmínkách

Jak fotit hezké fotografie mobilem a jaké nastavení použít? Ať už fotografujete chytrým telefonem, kompaktním fotoaparátem nebo pokročilou zrcadlovkou, vaši práci ovlivňují tři hlavní faktory: kvalitní vybavení, cit, talent nebo znalosti – obecně řečeno lidský faktor – a znalosti jak správně nastavit parametry fotoaparátu.

Automatické versus manuální nastavení fotoaparátu

Lidé, kteří rádi fotografují, se dělí do dvou kategorií. Do první kategorie patří ti, kteří chtějí především zachytit okamžik, mít památku na událost nebo si zavzpomínat s přáteli. Do druhé kategorie patří lidé, kteří od fotografie očekávají nejen sentimentální hodnotu, ale také estetickou tedy zajímavě komponovaný snímek nebo hru s perspektivou.

Obě skupiny jistě chtějí, aby fotografie byla ostrá a dobře exponovaná. V obou případech se způsob jak fotit mobilem mírně liší.

Pro zachycení okamžiku, použijte automatické nastavení fotoaparátu. Nedělejte si starosti s citlivostí na světlo, clonou ani rychlostí závěrky. Nanejvýš zvolte noční režim nebo režim na výšku.

Fotografové s uměleckými sklony, se ponořují hlouběji do možností svého fotoaparátu v mobilu. Každou z těchto možností krátce probereme.

Automatický režim – jednoduchý recept jak fotit mobilem

Prakticky každý moderní mobil má v nastavení aplikace fotoaparátu předdefinovaná optická nastavení, která by měla vyhovovat konkrétním situacím. Mezi nimi můžeme zmínit například noční, sportovní, portrétní nebo jiné režimy. Podle předpokladů výrobců má jít o pohodlné řešení pro méně pokročilé uživatele.

V praxi to funguje docela dobře! Fotografie za horšího osvětlení pořízené v nočním režimu vypadají skutečně lépe nasvícené a jasnější, fotografie obličejů pořízené v portrétním režimu mají pěknou hloubku ostrosti a fotografie ve sportovním režimu umožňují dobře zachytit dynamický pohyb.

Někteří výrobci automatizují software a optiku do té míry, že si uživatel ani nemůže zvolit režim fotoaparátu. Chytrý telefon při focení zvolí parametry z hlediska intenzity světla nebo denní doby zcela automaticky. To je případ základní aplikace fotoaparátu v telefonech Apple, kde je výběr režimů velmi omezený, ale možnosti samotného fotoaparátu jsou velmi široké.

Jak fotit mobilem: Záleží jen na vás, zda budou vaše fotografie dobré, nebo ne!

Ti, kteří chtějí mít větší vliv na výslednou fotografií, mohou využít manuální nastavení fotoaparátu. Někteří výrobci přidávají do aplikace fotoaparátu manuální režim. Pokud ne, nic vám nebrání stáhnout si aplikaci, která to umožňuje.

Které parametry jsou pro fotografování mobilem nejdůležitější a jak nastavujete jejich hodnoty? Zde jsou některé z nich.

Vyvážení bílé (nebo spíše vyvážení barev)

Tento parametr umožňuje přizpůsobit barevný tón teplotě světla. Zní to složitě, ale jednoduše řečeno jde o to, aby bílá barva ve skutečnosti byla bílá i na fotografii.

Jak fotit mobilem nastavení vyvážení bílé
Photo by Flo Maderebner on Pexels.com

Na snímači fotoaparátu se bílá barva mění na žlutou, pokud je světlo teplé, nebo na modrou, pokud je studené. Bílá barva je tedy referenční barva, jejím správným nastavením budou na fotografii dobře zastoupeny i ostatní barvy.

Citlivost na světlo (ISO)

Při dobrých světelných podmínkách, například při fotografování venku za slunečného dne, použijte nižší citlivost naopak při špatných světelných podmínkách vyšší citlivost ISO.

Buďte však opatrní, protože příliš vysoká i příliš nízká citlivost ovlivní kvalitu fotografie. S nízkým ISO za nedostatku světla, bude fotografie tmavá, a pokud bude světla příliš, pak bude přeexponovaná.

Jak fotit mobilem nastavení ISO
Photo by Max Andrey on Pexels.com

Pokud je citlivost ISO za nepříznivých světelných podmínek příliš vysoká, může to mít za následek šum, tj. nevzhlednou zrnitost.

Rychlost závěrky (nebo čas expozice)

Parametr, který udává, jak dlouho je závěrka fotoaparátu otevřená. Čím kratší je, tím lépe dokáže fotoaparát zachytit dynamický pohyb.

Jak fotit pohyb Jak fotit mobilem nastavení času expozice

Fotografie pohybu vyfocena s krátkým časem expozice. Díky nastavení krátkého času expozice 1/1000s je skákající mops zachycen ostře, a to i přes to, že se včera skoku pohybuje velmi rychle.

Jak fotit mobilem nastavení času expozice

Proud tekoucí vody je díky nastavení delšího času expozice 1/10s lehce rozmazán.

Rychlost závěrky slaďte s citlivostí na světlo – fotografie pořízená s velmi krátkým expozičním časem a nízkou citlivostí ISO bude velmi tmavá. Na druhou stranu delší čas závěrky vykompenzuje nedostatek světla, ale snímky mohou být tmavé – podexponovány.