Jak fotit hvězdy a noční oblohu

Fotografování noční oblohy, hvězd, planet a měsíce je úžasné dobrodružství. Fotíme světelně slabé objekty, potřebujeme tedy citlivý čip fotoaparátu, dlouhý čas expozice a stativ. V těchto situacích mají zrcadlovky oproti mobilům velkou výhodu. Pro mobily však ale existuje mnoho užitečných aplikací pro fotografování noční oblohy. V článku se dozvíte jaké to jsou a jak fotit měsíc, komety, planety a hvězdy na noční obloze mobilem i zrcadlovkou. Pojďme spolu prozkoumat aplikaci pro snadnou orientaci na obloze.

Jak snadno zjistit jméno planety, hvězdy nebo souhvězdí

Mapa hvězdné oblohy Měsíc Venuše

Pro mobily existují praktické aplikace hvězdné oblohy. S jejích pomocí snadno zjistíte jméno hvězdného objektu před vámi. Stačí jenom nasměřovat objektiv fotoaparátu mobilu směrem který chcete prozkoumat. Na obrazovce se vám zobrazí jména planet, hvězd a souhvězdí. Pro mobily s operačním systémem Android lze doporučit například aplikaci Sky map z Google store. Pro iPhone aplikaci Star walk 2.

Aplikace na focení hvězd mobilem, jakou aplikaci použít na noční focení mobilem

Máte mobil, na kterém nejde nastavit citlivost ISO ani čas závěrky a hvězdnou oblohu na které něco mihotá. První fotka tma, pokud jste zkusili fotit měsíc tak naopak světlé něco. Co tedy s tím? Tady si můžete pomoci stažením aplikace například OpenCamera Majitelé iPhone můžou použít aplikaci ProCamera. Tyto aplikace jsou vhodné na focení noční oblohy. Pomocí těchto aplikací můžete fotoaparát ve vašem mobilu lépe ovládat. Ale co nastavit na noční focení?

jak fotit měsíc mobilem
Fotografie obrazovky aplikace OpenCamera s vyobrazením nastavením ISO na hodnotu 100. Korekci expozice nastavujeme pohybem posuvníku u symbolu ±

Jak fotit hvězdy, Měsíc, planety a komety zrcadlovkou

S fotoaparátem na kterém se dá nastavit čas závěrky v desítkách vteřin můžeme pořídit fotografie, na kterých budou hvězdy popisovat mini kruhové výseče. Nastavte ISO 400, jaké jde, a nejdelší nastavitelný čas závěrky (Bulb). Clonu f / 16. Fotoaparát umístěte na stativ, objektiv fotoaparátu natočte na noční oblohu a nejlépe dálkovou spoušti otevřete závěrku fotoaparátu. Nyní musíte počkat, až se závěrka automaticky zavře, podle nastaveného času to může trvat i několik vteřin. Co máte na fotografii vidět? Jednotlivé hvězdy jako čárečky výseče kružnice. Pokud je vaše fotografie tmavá tak snižte clonové číslo (nebo zkuste zvýšit ISO). Pokud je fotografie naopak světlá tak clonové číslo zvyšte (snižte ISO). Chce to trochu bádání.

Fotografování hvězd star trail
Fotografie noční oblohy pořízená s velmi dlouhým časem expozice, hvězdy vlivem rotace země vykreslily na fotografii kružnice. Fotoaparát je směrován na polárku. Čas expozice 32 mimut, ISO 400, Clona f / 16
Fotografování meteoritu
Pokud na fotografii uvidíte světelnou čárečku, vypadající jako škrkanec přes hvězdy. Rychle si něco přejte, vyfotili jste padající meteorit. Čas expozice 8 sekund, ISO 1600, Clona f / 2.8
Fotografování komety NEOWISE
Fotografie komety NEOWISE. Čas expozice 6 sekund, ISO 800, Clona f / 2.8

Metody fotografování měsíce, hvězd, planet a komet

  • Dlouhý čas expozice (desítky minut), fotoaparát pevně upevněn na stativu. Tato metoda se nazývá star trail. Vlivem rotace země hvězdy vykreslují křivky. Pokud nastavíte objektiv na Polárku (sever) pak vám hvězdy na fotografii vykreslí kružnice
  • Krátký čas expozice -8s, fotoaparát pevně upevněn na stativu. Statická snímky hvězdné oblohy zachycující bez vykreslení drah. Metoda je vhodné k focení Měsíce, planet, komet a zářivějších světelných objektů na noční obloze jako jsou hvězdokupy, galaxie a mléčná dráha.
  • Dlouhý čas expozice (desítky minut), fotoaparát upevněn na stativu s pohonem vyrovnávající rotaci země. Metoda je vhodná k focení meteoritických rojů, jako jsou například Plejády. Díky kompenzaci rotace země jsou hvězdy vykresleny jako tečky zatímco dráhy meteoritů jsou zachyceny jako různé křivky.
Létavice jsou všude přítomné. Pokud dopadnou na zemi tak se nazývají meteory, pokud shoří v atmosféře tak meteority.

Co je to za hvězdu nebo planetu na hvězdné obloze?

Možná vás bude zajímat, že planety sluneční soustavy svítí stabilně. Hvězdy se vždy při pozorování trochu mihotají. Toto mihotání je způsobeno jejích vzdálenosti a zemskou atmosférou. Pokud vás zajímá, co fotíte, můžete si stáhnout aplikace SkyMap z Google store nebo Night Sky z App Store. Je to mapa hvězdné oblohy, pomocí této mapy se budete na hvězdné obloze lépe orientovat. Objekty vhodné ke fotografování naleznete v Messierově katalogu hvězdných objektů.

Obvyklé chyby, kterým je dobré se při fotografování noční oblohy vyhnout

Zapnuté automatické ostření způsobuje rozostřené záběry hvězd.

Náprava: Přepněte fotoaparát na ruční ostření a ohniskovou vzdálenost nastavte na nekonečno. Vyfoťte zkušební snímek a přiblížením nejjasnější části hvězdě oblohy na displeji fotoaparátu ověřte, zda je fotoaparát správně zaostřen. Pokud ne přenastavte ostření na kratší vzdálenost a celý postup znovu zopakujte.

Neposouzení expozice fotografie na displeji fotoaparátu

Náprava: Správnou expozici poznáte pomocí histogramu – grafu, který ukazuje rozsah jasu fotografie. Správný histogram má tvar hory. Pokud má histogram na konci grafu hrany útesu, pak pokračujte v úpravách nastavení expozice pomocí změnou nastavení clonového čísla nebo hodnoty citlivosti ISO.

Použití automatické redukce šumu pro každý snímek

Zlepšuje kvalitu obrazu, ale také zdvojnásobuje dobu fotografování každého snímku. Během nastavování fotoaparátu si tak zbytečně vybijete baterii.

Náprava: V menu nastavení fotoaparátu vypněte redukci šumu. Proveďte zaostření a nastavení expozice. Zapněte redukci šumu. Plánujete vytisknout snímek? Digitální fotografie můžete doma vyhladit v programu na úpravu fotek pomocí filtru redukce šumu.

Tipy na focení hvězd

Pokud jste měsíc ještě nikdy nefotografovali, tak to zkuste třeba v úplňku. Při fotografování se dozvíte více o měsíci. Fotografie které nafotíte budete moci využít společně s vašimi stávajícími fotografiemi k různým kolážím a fotomontážím. Později můžete zkusit fotit měsíc také v jeho různých fázích. Budete překvapení velkým rozdílem v detailech hlavně při přechodu světla a stínu na jeho povrchu. Objevíte také krátery a hory na jeho povrchu, které jste ještě nikdy předtím neviděli. Krátery a hory měsíce se během různých fází zobrazují odlišně, tím tak vytvářejí mnoho příležitosti vyfotit zajímavé fotografie.