Rozdíl mezi hvězdami a planetami. Jak najít planetu

V noci můžeme na noční obloze vidět miliony malých zářivých světel, některé jsou hvězdy a jiné planety. Někdy může být obtížné zjistit rozdíl mezi hvězdou a planetou, ale jaký je skutečný rozdíl? Podle definice je hvězda nebeský objekt, který vyzařuje své vlastní světlo v důsledku reakce ve svém jádru. Některé hvězdy se díky své velikosti a vzdálenosti od Země mohou zdát jasnější než jiné, kliknutím sem si přečtete o 10 nejjasnějších hvězdách na noční obloze. Planeta je nebeské těleso, které obíhá kolem hvězdy ve své sluneční soustavě a svůj svit získává odražením dopadajícího světla z okolí v případě naší planety hlavně ze slunce.

Jaký je rozdíl mezi svitem hvězd a planet?

V noci je na tmavé obloze viditelných pouhým okem více než 10 000 hvězd, ale přemýšleli jste někdy, jestli se opravdu díváte na hvězdu nebo na planetu v naší sluneční soustavě? Jedním z nejjednodušších způsobů, jak to poznat, je způsob, jakým světlo bliká. Vzhledem k tomu, že hvězdy, které můžeme vidět pouhým okem, jsou vzdálené mnoho světelných let a vyzařují své vlastní světlo, když se jejich světlo nakonec dostane do různých vrstev zemské atmosféry, dochází k jejich ohnutí a narušení, což způsobuje mihotání světla hvězd. Planety v naší sluneční soustavě jsou mnohem blíže Zemi než hvězdy, což znamená, že světlo, které pozorujete, je jasnější než z hvězdy, a to i přes to že planety nevyzařují své vlastní světlo. Slunce je zdrojem světla pro všechny planety v naší sluneční soustavě, takže světlo, které vidíme z ostatních planet v naší sluneční soustavě, je světlo vyzářené sluncem a pak odražené od této planety.

Rozdíl mezi pohyby hvězd a planet v naší sluneční soustavě

Ve starověké astronomii, aby bylo možné rozlišit, zda se dívají na planetu nebo hvězdu, astronomové během několika nocí studovali pohyb tohoto konkrétního zdroje světla. Planety, jako slunce a úplněk, vycházejí a zapadají a následují nebeskou cestu přes noční oblohu. Zatímco se hvězdy pohybují, pohybují se odlišně ve srovnání s planetami v naší sluneční soustavě. Hvězdy se pohybují v kruhovém vzoru kolem severní hvězdy, proto, pokud se světlo, které vidíte, pohybuje v přímce v průběhu několika nocí, je to s největší pravděpodobností planeta!

Barva planet v naší sluneční soustavě

Pokud jste zjistili rozdíl mezi hvězdami a planetami na noční obloze, jak můžete zjistit, na kterou planetu se díváte? Jedním ze způsobů, jak poznat rozdíl, je pozorování barvy planety. Ne všechny planety v naší sluneční soustavě mají určitou barvu, nicméně nejvýznamnější planety na noční obloze mohou vypadat, že mají nějaké zabarvení. Pokud se pokoušíte rozlišit barevný rozdíl mezi planetami na noční obloze, doporučuje se za jasné noci použít dalekohled.

Pořadí planet v sluneční soustavě
  1. Merkur – šedý nebo hnědý
  2. Venuše – bledě žlutá
  3. Země – modrá
  4. Mars – Liší se mezi světle růžovou a jasně červenou. Barva Marsu je ovlivněna jeho jasem měnícím se v dvouletém cyklu
  5. Jupiter – oranžová s bílými pruhy
  6. Saturn – bledé zlato
  7. Uran a Neptun – bledě modré, tyto planety však nejsou viditelné pouhým okem.

Nejjasnější planety na noční obloze jsou Merkur, Venuše a Mars. Mohou být dokonce vidět pouhým okem za jasné noci, pokud víte, kde hledat, a jsou viditelné téměř po celý rok, s výjimkou krátkých časových období, kdy jsou příliš blízko ke slunci. Pokračujte v čtení a zjistěte, jak můžete každou z těchto planet vidět na noční obloze!

Jak najít Merkur na noční obloze

Merkur je nejmenší z planet, která je viditelná pouhým okem a svítí jako večerní hvězda na západní obloze a zapadá asi hodinu po západu slunce. Na východní obloze je vidět, že Merkur stoupá asi hodinu před sluncem. Pokud hledáte Merkur na noční obloze, musíte mít jasný, ničím nerušený výhled na horizont. Možná zjistíte, že Merkur vypadá jako jasná hvězda se nažloutlým odstínem.

Jak najít Venuše na noční obloze

Venuše, planeta nejvíce podobná velikosti Země, lze vždy vidět jasně zářící ze Země stálým světlem. Venuše je vidět ráno od ledna do června (kde bude nejjasnější), ale poté zmizí až na podzim kvůli své těsné blízkosti slunce. Na podzim se Venuše večer po setmění od října do prosince vrátí na noční oblohu.

Jak najít Mars na noční obloze

Velká červená planeta, Mars, je vidět od ledna do července a poté mizí až do podzimu, podobně jako to dělá Venuše. Mars začíná svítit o síle +0,5, ale stráví několik příštích měsíců tím, že se vzdaluje od Země a postupně se stmívá, jak se přibližuje ke slunci.

Byla to tedy planeta nebo hvězda, kterou jste viděli na temné noční obloze? Bohužel nemůžete pojmenovat planety, protože ty již jsou pojmenovány. Ale hvězdy ta si pojmenovat můžete.