Nejjasnější hvězda na obloze

Člověk může za normálních podmínek na obloze vidět pouhým okem okolo 3000 hvězd. Jsou mezi nimi i velmi jasné hvězdy různých barev. Viditelnější hvězdy jsou blíže k nám nebo velmi horké.

Podivnost: nejjasnější hvězda na naší obloze je vidět pouze ve dne.

Nejjasnější hvězdou na obloze je samozřejmě Slunce, o kolo kterého země obíhá ve vzdálenosti 150 milionů kilometrů, tedy 8 světelných minut. Které hvězdy kromě málem opomenutého Slunce lze zařadit do klasifikace nejjasnějších hvězd?

Sirius „Ohnivý“: Nejjasnější hvězda na obloze

Sírius je na nejvyšším stupni pódia spolu se severní a jižní oblohou. Za krásného zimního večera ji nelze přehlédnout. Září všemi barvami nad jižním obzorem v souhvězdí Velkého psa (Canis Majoris).Síria doprovází lovec Orion. Význam jeho řecké jména Seiros je „hořící“ nebo „ohnivý“. A skutečně, ve starověku se jeho východ před východem slunce shodoval s letním slunovratem, nejteplejšími dny v roce v Egyptě a dobou, kdy byl Nil zaplaven. Pro staré Egypťany byla hvězda spojená s bohyní Isis velmi důležitá a označovala začátek roku. Slovo „vlna veder“ pochází z latinského canicula („malá mrcha“) a odkazuje na přítomnost hvězdy v období velkých veder.

Třpytivý Sírius má zdánlivou hvězdnou velikost -1,46. Sírius je pátou nejbližší hvězdou naší sluneční soustavy a je od nás vzdálen pouhých 8,6 světelných let. Alfa Canis Majoris (α Canis Majoris) je její dvojhvězda, kterou však pouhým okem nelze spatřit. S dvojnásobnou hmotností Slunce dominuje Sírius A. Sírius B je naopak bílý trpaslík, pozůstatek Slunce – vůbec první objevený.

Druhá nejjasnější hvězda na obloze

Jaké jsou nejzářivější hvězdy na obloze?Canopus je druhá nejjasnější hvězda na obloze. Její zdánlivá hvězdná velikost je -0,72. Nachází se asi 36° jižně od Síria v souhvězdí Carina. Abyste ji mohli spatřit na severní polokouli, musíte se nacházet na méně než 37° zeměpisné šířky. Hvězdu uctívali už staří Egypťané.

Canopus, žlutobílý hvězdný obr vzdálený asi 310 světelných let, je 65krát větší než naše Slunce (ve středu sluneční soustavy by překonal tři čtvrtiny vzdálenosti mezi Sluncem a Merkurem) a 15 000krát jasnější než ono (kdybychom ho mohli vidět zblízka).