Jaký objektiv na focení hvězd

Pro focení pohybu hvězd (star trails) můžete s úspěchem použít jakýkoliv širokoúhlý objekt. Kromě objektivu budete také potřebovat stativ. Clonové číslo nastavte na f / 11 nebo ještě raději větší. Čas expozice desítky sekund. Hvězdy vlivem rotace země vykreslí na fotografii kruhové čáry. Délka čar odpovídá délce času závěrky, Pokud tyto čáru bude křižovat nějaká světelná čára, tak jste měli štěstí – podařilo se vám vyfotografovat meteorit.

Jaký objektiv na focení planet a hlubokého vesmíru (deep space)

Nejlepší teleobjektivy na focení hvězd

Pro focení planet a hvězd jsou nejvhodnější teleobjektivy. Rozhodující je jeho průměr a světelnost. Pro zjednodušení vezmete ten s největší ohniskovou vzdálenosti. S teleobjektivem s ohniskovou vzdáleností 400 mm již lze vyfotit planety Venuši jako srpek, Jupiter s jeho skvrnou a Saturn s jeho prstencem včetně Cassiniho dělení prstence.

Fotografie Saturnu pořízená dalekohledem s průměrem objektivu 10cm.
Zdroj: https://www.hvezdarna.cz/astrokurz/index.php?kurz=2&kapitola=11&podkapitola=71

Jakým dalekohledem fotit měsíc a hvězdy na obloze

U dalekohledu je hlavní kritérium průměr vstupní čočky nebo zrcadla. Větší průměr znamená větší plochu tím také více světla soustředěného na senzor fotoaparátu. Z těch menších dalekohledů můžu doporučit jako první dalekohled pozorovací dalekohled s průměrem čočky 60 mm. S tímto dalekohledem již zřetelně uvidíte krátery na měsíci, Saturnův prstenec nebo Venuši jako srpek.

Jak fotit měsíc
Pozorovací dalekohled

Další vyzkoušenou volbou je dalekohled typu Maksutov-Cassegrain, průměr zrcadla 127 mm, ohnisková vzdálenost 1500 mm, f/12 s automatickým GoTo naváděním SkyAlign. Jeho výhodou je kompaktnost a možnost automatického sledování hvězdných objektu při pozorováních s velkým zvětšením.

www.novedalekohledy.cz
Maksutov-Cassegrain, průměr zrcadla 127. Zdroj Supra

Na oba dva typy dalekohledu lze připojit jednoduchý adaptér mobilu. Adaptér je univerzální pro všechny obvyklé typy mobilu.

Adaptér na připevnění mobilu na objektiv dalekohledu. Zdroj FotoŠkoda