Jak fotit kometu

Dobrou zprávou je, že komety pozorované z bezprostřední blízkosti nejsou tak vzácné, abyste navždy propásli zlatou příležitost pořídit úžasné fotografie. Ve skutečnosti, pokud víte, kam se dívat, je letos k vidění celá řada komet. S trochou know-how můžete pořídit několik skvělých fotografií komet.

Co budete potřebovat

Stativ a kabelová nebo dálková spoušť (případně samospoušť) jsou naprostou nezbytností pro téměř všechny komety, samozřejmě s výjimkou těch vzácných „denních komet“, které jsou dostatečně jasné na to, abyste je mohli pozorovat pouhým okem během dne. Bohužel jsou denní komety tak vzácné, že jich za posledních 332 let bylo pouze devět – což pravděpodobně vysvětluje, proč se kvůli nim starověcí lidé chovali tak iracionálně (denní komety byly obvykle považovány za proroctví nějaké strašné události).

Jak fotit kometu

Kromě toho stativu opravdu potřebujete jen dobrou digitální zrcadlovku a objektiv s ohniskovou vzdáleností alespoň 100 mm, i když samozřejmě čím delší objektiv máte, tím lepší bude váš záběr.

Nastavení fotoaparátu na focení komety

Nastavte fotoaparát na formát RAW. Fotografujete v denní (noční) době, kdy fotoaparáty obtížně rozeznávají detaily, a chcete mít co nejlepší příležitost zachytit z noční oblohy co nejvíce informací. RAW toho dosáhne lépe než JPG.

Nastavte fotoaparát do manuálního režimu. A tím myslím manuální vše, včetně ostření. Zmínil jsem se, že komety vypadají rozmazaně? To znamená, že se při jejich ostření nemůžete spolehnout ani na vlastní oči – místo toho zaostřete na jiný jasný objekt na noční obloze a pak překomponujte.

Dále zvyšte citlivost ISO fotoaparátu alespoň na 800. Pokud váš fotoaparát dokáže pořizovat snímky bez šumu při vyšších hodnotách ISO, zvyšte je ještě více. Chcete se vyhnout zachycení pohybu na noční obloze (hvězdné stopy odvádějí pozornost od fotografovaného objektu a pohybem rozmazaný objekt udělá totéž), takže pokud je to možné, fotografujte s vyššími časy závěrky.

Uzamkněte zrcadlo, a použijte dálkovou spouští, tímto minimalizujete chvění fotoaparátu.

Pořízení fotografie komety

Pokud jste se již někdy zabývali astrofotografií, víte, že čím delší je váš objektiv, tím více se pohyb objektů noční oblohy zvětší a tím kratší musí být expozice, abyste se vyhnuli světelným pruhům na fotografii. Pokud například používáte 100mm objektiv, můžete skutečně použít pouze 5 až 6 sekund dlouhou expozici, než se tyto hvězdy změní v pruhy. S objektivem 400 mm bude vaše expozice trvat spíše 1,5 sekundy. Pokud tedy nemáte u fotoaparátu motoricky poháněný sledovací systém (zařízení, které se zaměří na nebeský objekt a udržuje ho ve stejné poloze v záběru po celou dobu expozice), budete se muset spolehnout na vysokou citlivost ISO a přiměřeně širokou clonu (f/4 by měla být tak akorát), abyste získali jasný snímek.

Pořiďte snímky v režimu bracketingu – jeden s doporučenou expozicí, jeden pod ní a jeden nad ní. Získáte tak řadu snímků, ze kterých můžete vybírat, což je důležité, protože měřič fotoaparátu je v nočních podmínkách mnohem méně přesný.

Tip na focení komety

Nefotografujte jen kometu – trochu se stáhněte a pořiďte také několik záběrů komety a okolí. Zahrňte obzor nebo jiný hvězdářský objekt či cokoli jiného, co by mohlo snímku dodat nějaký kontext. Pořiďte spoustu snímků a vezměte si několik objektivů. Budete chtít mít na výběr hodně snímků, protože některé se budou hodit, zatímco jiné ne, a přiznejme si, že se vám nebude chtít vstávat v tuto noční dobu dvakrát.