Nejlepší nastavení fotoaparátu pro fotografování Měsíce

Žádná přednastavená nebo automatická funkce fotoaparátu nedokáže správně změřit Měsíc, takže byste měli zvážit fotografování v plně manuálním režimu. Přinejmenším zvolte režim priority clony. Také vaše zeměpisná poloha a aktuální fáze Měsíce mají vliv na jak budete muset nastavení fotoaparátu přizpůsobit ročnímu období a jasnosti oblohy.

Obecná nastavení

Při focení měsíce se namísto automatického ostření osvědčilo použití ručního ostření. Nejlepšího zaostření dosáhnete tak, že si přiblížíte jeden živý náhled a ten zaostříte. Při fotografování ze stativu vypněte stabilizaci obrazu. Používáte-li digitální zrcadlovku, pak s úspěchem využijete funkci uzamčení zrcadla, tím zabránit chvění fotoaparátu způsobenému plesknutím zrcadla.

ISO

Pro eliminaci šumu a zranění nastavte hodnotu na hodnotu 100 nebo nižší. Některé fotoaparáty mají nejnižší nastavení ISO 200. Pokud používáte velmi dlouhý objektiv tak pro zamezení rozmazání fotografie vlivem pohybu měsíce bude muset nastavit kratší čas expozice. Pro tuto sestavu budete možná muset pro správnou expozici mírně zvýšit hodnotu ISO.

Clona

Protože vám jde o ostré a čisté snímky, bude nejlepší začít fotografovat při cloně f/11 až f/16, v závislosti na vašem objektivu. Použití úzkých hodnot clony bude vyžadovat zvýšení iso během ubývání a ubývání Měsíce, zejména když je Měsíc méně než ve čtvrtině. Při špatných podmínkách můžete clonu otevřít na hodnotu přibližně f/8 nebo f/5,6, ale ujistěte se, že snímky jsou přijatelně ostré.

Čas expozice

Proměnných je mnoho a patří mezi ně ty, které byly zmíněny dříve, například fáze, ve které se měsíc nachází, zeměpisná poloha a požadovaný záběr, ale za jasné noci by mělo být skvělým výchozím bodem začít přibližně na 1/60 až 1/125. V závislosti na jasu a také ohniskové vzdálenosti bude třeba upravit rychlost závěrky.

Co je pravidlo Looney 11?

Existuje „pravidlo“, které si snadno zapamatujete a které by vás mělo přiblížit k dobré expozici tváře Měsíce – „pravidlo looney 11“. Toto pravidlo je metoda odhadu správné expozice bez použití světelného metru. Pro fotografování za denního světla existuje podobné pravidlo, které se nazývá pravidlo slunečních 16.

Pravidlo „looney 11“ je velmi jednoduchý návod, který má fotografovi poskytnout výchozí bod při fotografování Měsíce v noci.

Pro astronomické snímky povrchu Měsíce nastavte clonu na hodnotu f/11 a rychlost závěrky na reciproční hodnotu ISO.

Například: f/11 při citlivosti ISO 100 a rychlost závěrky 1/100 sekundy.

Jiný příklad: f/11 při citlivosti ISO 200 a rychlosti závěrky 1/200 sekundy.

Jak vyfotografovat jen Měsíc:

 1. Použijte dlouhý objektiv (> 200 mm) a přiblížte jej co nejvíce.
 2. Nastavte fotoaparát na hodnotu ISO 100
 3. Zvolte clonu f/11 až f/16 (najděte ideální bod pro ostrost)
 4. Zvolte rychlost závěrky přibližně 1/60 až 1/125.
 5. Ručně zaostřete na Měsíc nebo na nekonečno
Jak fotit měsíc velký měsíc

Jak fotografovat Měsíc s popředím

Při fotografování Měsíc s popředím si všimnete, že měsíc je nakonec na fotografii úplně bílá skvrna bez detailů. Je velmi obtížné exponovat správně popředí i měsíc na jednom snímku. Z tohoto důvodu je většina fotografií Měsíce s popředím, které vidíte, ve skutečnosti složený snímek. Zde je užitečný, i když poněkud zastaralý návod na vytváření kompozitních snímků Měsíce.

 1. Použijte libovolný objektiv, který vám umožní získat kompozici (pravděpodobně o něco širší).
 2. ISO 100
 3. f/11 až f/16
 4. Expozice v režimu bracketingu na +2 a -2 (to může vyžadovat trochu experimentování).
 5. Sestavte kompozici více fotografií ve Photoshopu.

Pokud hledáte kreativní způsoby fotografování Měsíce, zde je několik velmi zajímavých námětů

 • Fotografování Měsíce spolu s krajinou může být snem každého fotografa, tak pak vznikají ty nejsurrealističtější fotky. Pečlivé plánování, trpělivost a spousta praxe vám pomohou toto umění zvládnout.
 • Pro TOP fotografie můžete v noci použít k osvětlení krajiny pouze měsíční světlo. Zůstaňte v noci venku na tmavém místě a podívejte se, jak měsíční světlo krásně osvětluje krajinu, a zkuste ji také vyfotografovat.
 • Měsíční světlo můžete také využít pro focení siluet
 • Až bude příště ve vaší lokalitě úplné zatmění Měsíce, nezapomeňte vyjít ven a fotografovat. Je to jediný okamžik, kdy můžete krvavý Měsíc vyfotografovat.
 • Věděli jste, že povrch Měsíce obsahuje různé minerály a tyto minerály přispívají k zajímavým barvám na Měsíci? Příště, až bude obloha zcela jasná, přibližte si Měsíc velmi zblízka a pozorujte měsíční povrch. Kromě moří a pohoří budete moci na povrchu Měsíce pozorovat i některé barvy. Můžete je dokonce vyfotografovat.

Několik zajímavých faktů a inspirací pro fotografování Měsíce

 • Věděli jste, že měsíměsícc je slapově vázán na Zemi? Tato synchronní rotace znamená, že po celý rok vidíme pouze jednu stranu Měsíce. V důsledku toho se odvrácené straně Měsíce říká „temná strana“, ale ve skutečnosti není odvrácená strana Měsíce v trvalé tmě.
 • Vzhledem k eliptické dráze Měsíce kolem Země se vzdálenost mezi Měsícem a Zemí v průběhu roku mění. Když se Měsíc nachází v nejbližším bodě k Zemi zvaném perigeum, může vypadat až o 10 % větší a o 30 % jasnější než v době, kdy se nachází v nejvzdálenějším bodě od Země zvaném apogeum.
 • Existují různé názvy pro Měsíc v závislosti na různých příležitostech a relativní poloze Měsíce vůči Zemi.

 1. Superměsíc – nastává, když je Měsíc nejblíže k Zemi.
 2. Krvavý Měsíc – nastává při úplném zatmění Měsíce. Měsíc při úplném zatmění Země září krvavě červenou barvou.
 3. Modrý Měsíc – pokud je v měsíci více úplňků, druhý úplněk, který nastane ve stejném měsíci, se nazývá modrý Měsíc.