Jaká clonová čísla kdy nastavit. Tabulka nastavení clony

Tabulka doporučených nastavení clony podle hloubky ostrosti

Chcete se o fotografování s prioritou clony dozvědět ještě víc? Přečtěte si zvýrazněné články v odkazech tabulky.

Clonové čísloFotografické scény
f / 1.8 – f / 2.8 Portréty, makra, velmi malá hloubka ostrosti
f / 2 – f / 2.8Portréty, abstrakce a zátiší, reklamní produktová fotografie
f / 4 – f / 5.6Portréty s větší hloubkou ostrosti Skupiny lidí, děti a zvířata v pohybu, sport, nebo za horších světelných podmínek, univerzální hodnota pro běžné focení. Svou hloubkou ostrosti nepokazí žádnou fotografii a zároveň vpustí dostatek světla na čip fotoaparátu
f / 5.6 – f / 8Makro s detaily,produktová fotografie s vykreslením detailů v celé hloubce, blesky a světelné efekty
f / 8 – f / 11Architektura a interiéry, krajina, zimní krajiny, západ slunce, hvězdy a souhvězdí, měsíc
f / 11 – f / 22Východ a západ slunce

Doporučené nastavení clony podle světelných podmínek

Velikosti nastavením clony se také dají kompenzovat nedostatečné světelné podmínky jako je například focení jeskyních, kostele nebo za šera u vody a v přírodě. Menší clonová čísla mají za následek menší hloubku ostrosti. V případě že chcete mít fotografii ostrou v převážné její části tak nenastavujte clonové číslo menší jak f / 5.6.

Jak nastavit clonu podle světla

Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti fotografie je šíře ostrosti fotografie od bodu zaostření, Na příkladu kopretin na louce můžete vidět ostře zobrazen pás květin uprostřed. Květiny před a za bodem zaostření jsou rozmazány tím více, čím více jsou vzdáleny od bodu zaostření. Čím větší clonové číslo nastavíte, tím užší tento pás ostrosti bude.

hloubka pole ostrosti

Tip na focení portrétu, maker a produktů

Chcete fotit portrét a nemáte speciální portrétní objektiv s možností nastavení nízkého clonového čísla? Nevadí! Tedy pokud máte alespoň jakýkoliv objektiv s ohniskem 100 mm a více. V tomto případě vysuňte objektiv na tuto ohniskovou vzdálenost mezi 100 – 200 mm a můžete fotit portréty i s tímto objektive. Nevýhodou je, že musíte více odstoupit od fotografovaného. Stejnou technikou lze fotografovat makra a produkty.

Kalkulátor přepočtu clonového čísla

Nevíte jak přepočítat velikost clonového čísla pro správnou expozici? Kalkulačka expozice fotografie. Je sice v angličtině, ale pro porozumění si vystačíte s těmito slovíčky: Exposure = expozice; Aperture = clona; Shutter = čas expozice.