Jak nastavit ISO. Kdy nastavit vysoké ISO.

Citlivost ISO určuje, kolik světla fotoaparát potřebuje pro správnou expozici čipu.

Obsah:

  1. Co znamená citlivost ISO
  2. Jak nastavit ISO na zrcadlovce?

Často kladené otázky

  • Má citlivost vliv na rozmazání fotografie?
  • Proč jsou fotografie zrnité?

Co znamená citlivost ISO

Hodnotou ISO nastavujete citlivost čipu fotoaparátu. Při nižších hodnotách ISO budete při focení potřebovat více světla a při vysokých méně světla. Obvyklá citlivost digitálních fotoaparátu je v rozmezí 100 až 3 200. Moderní digitální kamery zvládnou i hodnoty ISO přes 100 000.

Jak nastavit ISO na zrcadlovce?

Pokud fotíte v poledne a je vyšší intenzita světla, pak je lépe nastavit nižší hodnoty ISO, například 100 nebo 200. Při focení v noci zvyšte hodnotu ISO na maximum. Vyšší ISO umožní použít kratší čas závěrky. Nezapomínejte na pravidlo, že expoziční čas by neměl být delší než ohnisková vzdálenost vašeho objektivu v mm. Pokud tomu tak není tak zvyšte ISO, obvykle se zvyšuje na dvojnásobek původní hodnoty. Když tedy byla citlivost ISO například 400 a fotografie byla rozmazaná nebo tmavá tak nastavením citlivost ISO na 800 můžete zkrátit čas závěrky a tím odstranit rozmazání fotografie. Nebojte se nastavit třeba druhou nejvýše možnou nastavitelnou hodnotu. Zvýšení citlivosti ISO zvyšuje digitální šum na fotografii. Raději si předem vyzkoušejte, jak jsou fotografie na z vašeho fotoaparátu “zašumělé” při nejvyšších hodnotách citlivosti ISO. Naopak, pokud použijete pomalou rychlost závěrky (dlouhý čas expozice) k zachycení rozostření, budete potřebovat kompenzovat množství světla dopadající na senzor vašeho fotoaparátu velmi nízkou hodnotou ISO. Příklad srovnání fotografií s pořízených s vysokou  a nízkou citlivostí ISO můžete vidět na této noční fotografii.

ISO 1
ISO 2

Vysoká hodnota citlivosti ISO

je tedy kompromis mezi kvalitou fotografie a možností vůbec nějakou pořídit. Přeci jenom se v některých situacích spokojíme se slabou zrnitostí za cenu, že fotografii máme.

Jak fotit úlovek v noci a za tmy
Přečtěte si také Jak fotit za tmy a v noci.
Má citlivost ISO vliv na rozmazání fotografie? Přímo rozmazání fotografií neovlivňuje. Má vliv na délku času expozice, který již vliv na rozmazání fotografie má.
Proč jsou fotografie zrnité?Fotografie můžou být zrnité z důvodu nastavení vysoké citlivosti ISO, zejména pak při focení v noci.