Co je ISO. Jak nastavit ISO a kdy nastavit vysoké ISO

Citlivost ISO určuje, kolik světla fotoaparát potřebuje pro správnou expozici fotografie.

Co je citlivost ISO

Hodnotou ISO nastavujete citlivost čipu fotoaparátu. Při nižších hodnotách ISO budete při focení potřebovat více světla a při vysokých méně světla. Obvyklá citlivost digitálních fotoaparátu je v rozmezí 100 až 3 200. Moderní digitální kamery zvládnou i hodnoty ISO přes 100 000.

Jak nastavit ISO na zrcadlovce

Pokud fotíte v poledne a je vyšší intenzita světla, pak je lépe nastavit nižší hodnoty ISO, například 100 nebo 200. Při focení v noci zvyšte hodnotu ISO na maximum. Vyšší ISO umožní použít kratší čas závěrky. Nezapomínejte na pravidlo, že expoziční čas by neměl být delší než ohnisková vzdálenost vašeho objektivu v mm. Pokud tomu tak není tak zvyšte ISO, obvykle se zvyšuje na dvojnásobek původní hodnoty. Když tedy byla citlivost ISO například 400 a fotografie byla rozmazaná nebo tmavá tak nastavením citlivost ISO na 800 můžete zkrátit čas závěrky a tím odstranit rozmazání fotografie. Nebojte se nastavit třeba druhou nejvýše možnou nastavitelnou hodnotu. Zvýšení citlivosti ISO zvyšuje digitální šum na fotografii. Raději si předem vyzkoušejte, jak jsou fotografie na z vašeho fotoaparátu „zašumělé“ při nejvyšších hodnotách citlivosti ISO. Naopak, pokud použijete pomalou rychlost závěrky (dlouhý čas expozice) k zachycení rozostření, budete potřebovat kompenzovat množství světla dopadající na senzor vašeho fotoaparátu velmi nízkou hodnotou ISO. Příklad srovnání fotografií s pořízených s vysokou  a nízkou citlivostí ISO můžete vidět na této noční fotografii.

ISO 1
ISO 2

Vysoká hodnota citlivosti ISO

je tedy kompromis mezi kvalitou fotografie a možností vůbec nějakou pořídit. Přeci jenom se v některých situacích spokojíme se slabou zrnitostí za cenu, že fotografii máme.

Jak fotit úlovek v noci a za tmy
Přečtěte si také Jak fotit za tmy a v noci.
Má citlivost ISO vliv na rozmazání fotografie? Přímo rozmazání fotografií neovlivňuje. Má vliv na délku času expozice, který již vliv na rozmazání fotografie má.
Proč jsou fotografie zrnité?Fotografie můžou být zrnité z důvodu nastavení vysoké citlivosti ISO, zejména pak při focení v noci.

Tipy na nastavení ISO

Má citlivost ISO vliv na rozmazání fotografie?

Přímo rozmazání fotografií neovlivňuje. Má vliv na délku času expozice, který již vliv na rozmazání fotografie má.

Proč jsou fotografie zrnité?

Fotografie můžou být zrnité z důvodu nastavení vysoké citlivosti ISO, zejména pak při focení v noci.