Jak na focení! „Volba režimu fotoaparátu“

Volba režimu fotoaparátu

Rozechvěle zapínám svou první zrcadlovku, je to nádherný pocit. Nastavuji rozlišení fotografie na co nejvíce megapixelů. Procházím menu a vše co technicky jde, nastavuji na maximum, ať mám hezké fotky. Na závěr ještě nastavím automatický režim s bleskem. Vždyť je to dělo za desítky tisíc tak musí jeho procesor vědět jak na focení i v automatickém režimu. No on se starat bude, ale do hlavy vám nevidí, takže neví, co a jak chcete fotit a vyfotit. Tato volba režimu fotoaparátu je vhodná pro začátek. Při focení je totiž nutno nastavit tři parametry. Tyto parametry se nastavují podle tématu fotografie a podle světelných podmínek. Světelné podmínky fotoaparát vidí, ale neví, jestli fotíte portrét krajinu nebo pohyb. To se snaží „uhádnout“ a může se při jejích nastavení splést. Focení v automatickém režimu neznamená, že vaše fotografie bude špatné, to určitě ne. Pouze nevyužijete na maximum možnosti fotoaparátu.

  • Jak fotit zrcadlovkou

    Jak fotit, základy fotografování v kostce

    Průvodce fotografováním doplněn praktickými ukázkami vlivu nastavení clony, ISO a času expozice na kvalitu fotografií

    ČÍST

Jak na focení – Volba režimu fotoaparátu

Při focení můžete fotoaparátu napovědět volbou vhodného scénického režimu. To jsou ty volby označeny na kolečku obrázky. Pokud fotka stále nevychází podle představy, tak do fotoaparátu trkneme tak, že mu v poloautomatickém režimu ručním nastavením přesně řekneme požadovanou hodnotu citlivosti ISO, clonového čísla nebo času závěrky. V těchto režimech už je fotoaparát opravdu dost chytrý na to, aby ostatní parametry vypočítal sám. Pokud s výsledkem nejsme spokojeni tak všechny tři hodnoty nastavíme za něj v plném manuálním režimu fotoaparátu. Scénické režimy fotoaparátu jsou označeny symboly. Poloautomatické režimy jsou označeny písmeny.

Pokud si nevíte rady tak klidně foťte v automatickém režimu, ostuda to není. Dívejte se však, jaké parametry fotoaparát nastavuje v automatickém režimu a za stejné situace v scénickém režimu. Touto cestou můžete sami přijít na to jak na focení. Dá se očekávat, že v režimu sport bude nastavovat kratší čas. V režimu portrét nízké clonové číslo. V režimu krajina naopak vysoké clonové číslo.