Jaký čas expozice. Tabulka hodnot časů expozice

Tabulka doporučených hodnot nastavení času expozice

Expozice Vhodný proZpůsobí
30sKreativní fotografovánívykreslení pohybu padající hvězdy malování prskavkami
5sFocení blesků a ohňostrojevykreslení drah blesků,
1sTekoucí vodamléčné zobrazení tekoucí vody
1/60sKrajina, portrétfotografovaný objekt se nepohybuje, použitím stativu zamezíte rozmazání fotografie vlivem třesu rukou a vibrací fotoaparátu
1/125sUniverzální čas pro fotografování skupin a pomalu se pohybujících objektůdostatečně krátký čas expozice který zamezí rozmazání fotografie vlivem pohybu fotoaparátu a pomalu se pohybujících objektů
1/500sSport, zvěř, dětizmrazení pohybu
1/1000sRychlý pohybzmrazení pohybu

Chcete se o fotografování s prioritou času expozice dozvědět ještě víc? Přečtěte si články zvýrazněné v odkazech tabulky.

Jak zamezit rozmazání pohybujících se objektů

čas expozice rozmazání fotogrfaie

Při fotografování se může stát, že se fotografie rozmaže. Podívejte se na fotografii výše. Vidíme dlažbu jako pozadí a postavy pohybující se různými směry a hlavně různou rychlostí. Stojící nebo pomalu pohybující se postavy jsou vykresleny ostře. Kráčející postavy jsou však rozmazány a to tím více čím rychleji se pohybují. Toto rozmazání je zapříčiněné dlouhým časem expozice. Objety se po dobu otevření závěrky posunou o takový kus, že jejich pohyb se na fotografii projeví jako šmouh zachycující je v pohybu po dobu od otevření závěrky až po její uzavření tedy po čas expozice fotografie.

Tip na focení s dlouhým časem expozice

čas expozice focení světelných efektů

Malování prskavkami je kreativní fotografování. Používá se dlouhý čas expozice a to i desítky vteřin. Prskavky jsou pro fotoaparát intenzivní zdroj, a proto je jejich dráha pohybu vykreslena jako spojitá křivka. Je důležité, aby fotografovaný po ukončení pohybu zůstal nehybně stát až po dobu uzavření závěrky. První fotografie můžete zkusit pořídit s časem expozice 5 s, clonovým číslem f / 22 a hodnotou ISO 100.