Jak nastavit čas expozice – rychlost závěrky

Čas expozice je součásti expozičního trojúhelníku a určuje, po jakou dobu dopadá světlo na čip fotoaparátu.

Obsah:

  1. Co je čas závěrky
  2. Jak správně nastavit čas závěrky
  3. Jak funguje závěrka fotoaparátu

Často kladené otázky

  • Může mít nevhodné nastavení času expozice na rozmazání fotografie
  • Kdy použít dlouhý čas expozice

Co je čas závěrky

je časovač, který určuje, po jakou dobu bude závěrka fotoaparátu otevřená, určuje délku doby, po kterou bude světlo dopadat na optický snímač vašeho fotoaparátu. Rychlost závěrky potažmo čas expozice se udává v sekundách. Obvykle používané hodnoty času expozice jsou od násobku sekundy po zlomek sekund.

Jak funguje závěrka fotoaparátu

Závěrka fotoaparát je vlastně závora, která v objektivu zastiňuje čip fotoaparátu. Když zmáčknete závěrku fotoaparátu tak se otevře a světlo procházející objektivem osvítí čip. Osvícený čip světlo zachytí, převede na elektrické signály a procesor fotoaparátu jej následně zdigitalizuje do nastaveného formátu fotografie.

Jak správně nastavit čas expozice

když chcete mít například rozmazaná světla reflektorů jedoucích automobilů nebo tekoucí vodu vodopádu, tak  nastavte čas závěrky delší, třeba i vteřiny. Velmi krátký čas expozice (1/1000s) lze naopak využít ke zmrazení pohybu. Jestliže nechcete mít rozmazané fotky tak se držte základního pravidla, které říká, že čas expozice by neměl být delší než délka objektivu v mm. Tato délka expozice je mezi fotografy považována za limitní pro zajištění nerozmazané fotografie. Při focení pohybu raději nastavte čas expozice minimálně dvojnásobně až trojnásobně kratší než je tato ohnisková vzdálenost objektivu.

 

Může mít nevhodné nastavení času závěrky na rozmazání fotografie? Ano může, pokud je čas závěrky příliš dlouhý. Poznáte to tak, že pohybující objekty jsou vůči stojící objektům rozmazané.
Kdy je vhodné použít dlouhý čas expozice? Dlouhý čas expozice se používá při focení hvězd nebo za stižených světelných podmínek