Jak a čím fotit produkty

Focení fotek produktů do e-shopu se může zdát na první pohled náročné, ale není tomu tak. Z toho co najdete doma si snadno sestavíte fotografické studio ve kterém vyfotíte fotky které budou prodávat samy. K focení vám úplně postačí mobil upevněný na stativu nebo položený na pevné podložce. No a pak už bude stačit jen si trochu pohrát se světlem a nastavením fotoaparátu.

1. Jaké pozadí na focení produktů

Volba vhodného pozadí vám velmi usnadní proces úprav fotografií. Nejsnadněji se retušují fotografie s bílým nebo světlým pozadím. Existuje spousta způsobů, jak můžete zaimprovizovat a významně tak snížit rozpočet na pořízení vhodného pozadí.

Jak fotit produkty

Fotografický stůl si můžete vyrobit ze židle doma nebo v kanceláři. K opěradlu židle připněte bílý papír a ten pak obloukem rozmotejte, viz foto výše.

2. Volba správného osvětlení na focení produktů

Světlo je jeden z nejsilnějších faktorů ovlivňujících výslednou kvalitu fotografií vašich produktů. Nastavení osvětlení může být velmi zdlouhavé. Pokud se vám jej podaří nastavit správně, pak vyfotíte mnoho hezkých fotografii a navíc si ušetříte hodně práce s následným zpracováním fotografií.

Nabízejí se dvě možnosti

  1. Přirozené světlo: ideální pro focení na židli
  2. Studiové světla: vhodnější pro focení s lightboxem.

3. Přirozené osvětlení

Zkuste začít fotit s použitím přirozeného světla. Začněte třeba tím, že svůj fotografický stůl umístíte blízko velkého okna, nejlépe takového, které do místnosti propustí hodně rozptýleného světla. Příliš ostré světlo můžete rozptýlit položením látky nebo bílého papíru před okno.

Pokud jsou stíny příliš drsné, použijte bílý odraznou desku nebo síťku po obou stranách objektu. Odraná deska světlo odrazí zatímco síťka jej rozptýlí a změkčí. S touto technikou je lepší fotit za jasného dne.  S dostatkem  světla si můžete  dovolit více experimentovat se se směrem ostrosti  a intenzitou stínů. 

Nikdy nefoťte na přímém slunci nebo se silným bodovým osvětlením. Ostré světlo vám vykreslí ostré stíny.

Odraznou desku si můžete vyrobit doma nalepením hliníkové folie na kus kartónového papíru. Jako síťka může posloužit kus záclony nebo něco ze skříně.

4. Jak nastavit fotoaparát na focení produktů

Pokud používáte fotoaparát, nastavte na vysoké clonové číslo a dlouhý čas expozice. Díky vysokému číslu expozice vyfotíte fotografie ostré v celé jejich hloubce. Vysoké clonové číslo si ale vynutí pro nastavení spravené expozice použít dlouhý čas expozice. To je další dobrý důvod proč při focení produktů použít stativ.

Prohlédněte si srovnávací fotografie výše. Hrníčky jsou záměrně postaveni diagonálně tak aby měl každý z nich jinou vzdálenost od objektivu. Fotografie číslo 1 byla vyfocena s clonovým číslem f/1.8. Toto nízké clonové číslo vykreslilo malou hloubku ostrosti fotografie, která způsobila při zaostření  na prostřední hrníček rozmazání levého a pravého hrníčku. Zatímco druhá fotografie je vyfotografována s nastaveným clonovým číslem f/16. díky velké hloubce ostrosti jsou všechny hrníčky vykresleny pěkné ostře. Čas expozice však s touto clonou vyšel 1/2 sekundy což si vynutilo požití stativu.

5. Jaký objektiv na focení produktů

Produkty můžete fotit s objektivem o ohniskové vzdálenosti větší jak 50 mm a možností nastavení clonového čísla větším jak f/11. Daleko důležitější je pro focení produktů použít stativu. Velkou výhodou je použití dálkové spouště.