Zlatá hodinka a modrá hodina. Záruka úžasných fotek

V průběhu dne existují časové periody s více nebo méně vhodným světlem pro focení. Mezi nejznámější období patří zlatá hodinka. K určení, kdy nastane, lze použít mobilní aplikaci, jako je například PhotoTime z Google store, nebo Golden Hour Times z App Store. Po zadání „golden hour” můžete najít i další apky. Tyto aplikace vám také přesně pomůžou určit východ a západ slunce.

Zlatá hodinka modrá hodina
Zlatá hodina aplikace Google play
Zde si můžete stáhnout aplikaci PhotoTime z GoogleStore
Zlatá hodina aplikace iPhone
Zde si můžete stáhnout aplikaci Golden Hour Times z App Store

Modrá hodina

Je období zhruba hodinu před východem slunce a hodinu po západu slunce. Pokud není zataženo, pak má obloha na fotografiích namodralý nádech, který je více sytý tím směrem, kde za chvíli vyjde, nebo kde právě zapadlo slunce. Při focení v tuto denní dobu je dobré zvýšit citlivost ISO, jinak se může stát, že pokud vám přes záběr projde chodec, bude mít rozmazané nohy. Použití stativu je také velkou výhodou.

Východ a západ slunce

Fotografie vycházejícího nebo zapadajícího slunce jsou velmi oblíbené. Jejich výsledek je ale hodně závislý na počasí a oblačnosti a technice focení. Pokud chcete zkusit experiment, nastavte větší clonové číslo, třeba i 22. Pokud bude příznivé počasí, slunce se obklopí rozbíhajícími paprsky. Je dobré se na focení v tuto dobu připravit. Východ a západ slunce trvá jenom několik minut a je zbytečné, abyste ztráceli čas nastavováním fotoaparátu, výměnou paměťové karty nebo baterie. Východ a západ slunce je součástí zlaté hodinky.

Jak fotit západ slunce

Zlatá hodinka

Je to období zhruba hodinu po východu slunce a hodinu před západem slunce. V tuto dobu má sluneční světlo svěží barvu a nevytváří kontrastní ostré stíny. Sluneční světlo v tuto dobu dodává scéně na zajímavosti, prostorovou hloubku. Nejkrásnější ranní fotografie můžete pořídit v zimě a na jaře – v zimě barevné jiskření slunce v krystalcích jinovatky, které s později s vycházejícím sluncem roztají, na jaře pak svěží barvy a vše v rozkvětu. Léto a zvláště podzim dodávají fotografiím v tuto dobu zlatavou barvu.

Zlatá hodina

Čas reportáže

Je to období zhruba od deseti dopoledne do třetí odpoledne. Závisí na ročním období a zeměpisné výšce. V tyto hodiny spíše vyfotíte reportážní fotografie. Na nějaký art to není. Lidé mají stín v očích, v tuto dobu foťte raději budovy nebo více širokoúhlé záběry.

Jak fotit v protisvětle

Záleží na vzdálenosti, v jaké jste od foceného objektu. Pokud jste blízko, můžete zapnout blesk, který vám pomůže přesvítit protisvětlo. Pokud jste dále, tak se stíny dají částečně zjasnit kompenzací expozice. Pokud jste daleko, protisvětlo můžete využít k focení siluet.

  • Jak fotit zrcadlovkou

    Jak fotit, základy fotografování v kostce

    Průvodce fotografováním doplněn praktickými ukázkami vlivu nastavení clony, ISO a času expozice na kvalitu fotografií

    ČÍST
Můžu při focení zlaté hodinky použít polarizační filtry? Ano použití polarizačních filtrů se doporučuje, redukuji odlesky od lesklých povrchů, jako jsou například listy stromů nebo vodní hladina.
Jak mám zkontrolovat nastavení bílé? Nastavení bíle je vhodné při focení ve zlatou hodinku nastavit na volbu zataženo
Jak předejít tmavým nebo světlým fotkám? Pokud fotíte v poloautomatickém režimu tak světlost fotografie bude nutno korigovat kompenzací expozice. Pro zlatou hodinku východ a západ slunce do mínusu. Za modré hodinky naopak do plusu.
Existuje osvědčena aplikace na předpověď počasí a oblačnosti? Ano aplikaci je mnoho, mez tuzemské patří například Meteor z Google store. pomocí radarových snímků zobrazuje oblačnost. Při plánování focení je velmi důležité si uvědomit, kde a kterým směrem chceme fotit. Kontrolovat tedy také oblačnost v místě předpokládaného východu nebo západu slunce.