Jak fotit portrét tak aby portréty nenudily

Portrétní fotografie je souhra světla a stínů ve tváři fotografovaného. Pozadí rozmažeme malou hloubkou ostrosti, barevný nádechem získáme odrazy z odraženého okolního světla. Nemáte speciální fotografické vybavení, jako jsou pozadí, světla a soft boxy? Nevadí, v článku se dozvíte jak fotit portrét i bez tohoto speciálního vybavení.

11x tipy jak fotit portrét

Světlo dopadající oknem zboku na fotografovaného vytvoří v jeho tváři kontrasty světla a stínu. Ženám sluší měkčí stíny. Ty získáte tak, že fotografovanou postavíte dále od okna. Mužské tváři dodají mužnost ostřejší stíny. Ostřejší stíny získáte tak, že fotografovaného postavíte blíže k oknu. Hloubku stínu pak nastavíte bočním natočením fotografovaného vůči oknu. Pro focení v ateliéru můžete také požít umělé osvětlení nebo reflexní plochy.

Jak fotit portrét

Z technického vybavení potřebujete pro focení portrétu  zdroj rozptýleného světla. Úplně postačí lampa zastíněná průsvitnou nehořlavou látkou. Nemáte lampu? Nevadí, postačí místnost s oknem, ve které není přímé sluneční světlo. Pozadí volte vyvážené nerušivé. Portréty vždy foťte s malou hloubkou ostrosti

1. Usmívejte se inteligentně

Jak fotit portrét
Tvář muže s charakteristickými rysy. Zleva muž vnímaný jako málo středně a velmi inteligentní. Zdroj: plosone.org

Podle studie z roku 2004 s mírným úsměvem vypadáte inteligentnější. Zajímavé je, že testovaní lidé dokázali z fotek určit, jak je člověk inteligentní. Ale údajně pouze u mužů.

  • Úsměv znamená přátelskost
  • Mračení se znamená vysokou dominanci, ale malou přátelskost.

Studie zjistila že mírný úsměv a pozvednuté obočí je důvěryhodnější, než neutrální obličej nebo zamračený obličej. 

2. Zaujměte hned prvním dojmem

První dojem si děláme ve zlomku sekundy, a překvapivě se první dojem velmi těžko mění. Co se atraktivity týče, tak podle studie ve Velké Británii a Austrálii je důležitý přímý pohled a lehce pozvednuté obočí.

3. Využijte světlo ve svůj prospěch

Práce se světlem je při  fotografování portrétu velmi důležitá. Jako ukázkové fotografie jsme záměrně použil panenku vrásčité babička. Na  vráskách je demonstrace vlivu směru světla velmi dobře patrná.

Čelní osvětlení

Je to osvětlení, kdy světlo dopadá na fotografovaný objekt ze směru od fotoaparátu. Je to stejný typ osvětlení, jako když fotíte s bleskem. Tento typ osvětlení má z pohledu expozice výhodu v tom, že objekt je rovnoměrně osvětlený.

Jak fotit portrét

Boční osvětlení

Vytváří ve tváři fotografovaného stíny dodávající portrétům na dramatičnosti. Stíny jsou tím hlubší, čím více dopadá světlo z boku fotografovaného. Hluboké stíny se dají také využít při fotografování krajin, zejména ráno a v podvečer. Pro focení portrétu je boční osvětlení velmi vhodné. 

Dobrou vychytávkou pro focení portrétu v interiéru je postavit foceného bokem k oknu.

4. Co na sebe na dokonalý profesní portrét4

Košile je u mužů spodní prádlo. Ve spodním prádle se přeci nechodí.

Ladislav Špaček – Etiketa není věda

U saka stačí zapnout horní knoflík. Šířku kravaty volíme podle šíře klopu saka a velikost uzlu na kravatě podle úhlu otevření límce košile. Barevný doplněk sladěn s kravatou. Rukávy košile lehce přesahují rukáv saka. Barva saka tmavá nejlépe půlnoční modř.

Jak fotit portrét
foto: Hladké klopy – Klasické klopy – Klopy do špičky, blacklapel.com z montyrich.cz/

Zaujměte správnou pózu

Při fotografování profesního portrétu hlava směřuje čelem k fotoaparátu. Pohled přímo do objektivu se obvykle nedoporučuje. Ruce přiložte hezky na kapsy, pozice stejná jako by byly zastrčené v kapse. Tělo trochu natočené, ale ne moc, asi tak 10 až 15 stupňů. Říká se, že levá půlka tváře je vždy hezčí.

5. Použijte objektiv s ohniskovou vzdálenosti 80mm

Vhodný objektiv na portréty je objektiv s delší ohniskovou vzdálenosti. Portrétní objektiv vám pomůže spolu s nastavením malého clonového čísla snadněji rozmazat pozadí portrétu. Na focení portrétu fotoaparátem s APS-C čipem je vhodný portrétní objektiv s ohniskovou vzdálenosti 50 mm a více. Pro Full-frame fotoaparát se skvěle hodí objektiv s ohniskem 80 mm a více. Čím větší je světelnost objektivu, tím lépe. Snadněji se vám bude dařit rozmazávat pozadí fotografie. Pro fotografování portrétů jsou vhodné objektivy se světelností f / 2 a menší.

6. Nastavte clonu f/2

Na focení portrétu je nejvhodnější scénický režim portrét, nebo režim priorita clony A AV. V tomto režimu máte plně pod kontrolou nastavení clonového čísla a tím i hloubku ostrosti vaší fotografie. Portréty fotíme většinou při dostatku světla, proto vyhoví nastavení citlivosti ISO 200. Klíčové pro focení portrétu je vhodné nastavení clonového čísla.

Pozitivní emoce vyvolá malá hloubka ostrosti. Tohoto efektu lze dosáhnou nastavením nízkého clonového čísla f/2 . Pokud to váš objektiv umožňuje, můžete zkusit nastavit i nižší clonové číslo. Vyšší clonové číslo je vhodné pro focení dvou a více postav. Pokud na vašem objektivu nejde nastavit malé clonové číslo, pak můžete zkusit fotit portrét zoomovacím objektivem. Vysuňte ho na ohniskovou vzdálenost 100 mm. V tomto případě by mělo vyhovovat  nastavení clony v rozsahu f / 3.5 až f / 6.

Při fotografování portrétu ostřete  na oči fotografovaného. Také je vhodné nemít okraje fotografie přes klouby foceného, vypadá to velmi nepřirozeně.

7. Volte nerušivé pozadí

Volba pozadí je při focení portrétu velmi důležitá. Dá se s tím dost vyhrát. Světlé pozadí vytváří veselejší portréty, tmavé naopak tajemnou atmosféru. Středová kompozice je vhodná na profilové portréty. Kompozice třetin vám umožní více experimentovat.

8. Slaďte barvy

Stude psychologie barev říká:
  • Bílá: Navozuje iluzi prostoru a neutrálnosti
  • Žlutá barva: Pozitivně ovlivňuje mysl a inteligenci
  • Růžová: Méně výrazné odstíny růžové mají uklidňující efekt
  • Oranžová: Povzbuzuje
  • Červená: Vyvolává pocit vášně a dodává energii
  • Modrá: Barva čistoty a klidu.
  • Tyrkysová: Uklidňuje
Jak fotit portrét

9. Foťte portrét venku v exteriéru nebo i v přírodě

Fotografování portrétu v přírodě je obtížnější. Nejhezčí portréty vyfotíte za východu nebo západu slunce za zlaté hodinky.  Naopak můžete kreativně využít zlátnoucí listy podzimu nebo klikatá cestičku jako pozadí portrétu. 

jak fotit portrét v přírodě

10. Experimentujte se světlem

Efektně lze využít vánoční osvětlení. Jejích umístěním před fotografovaného dodáte fotografii jiskru. Rozmazání dosáhnete nastavením malého clonového čísla. Možná bude nutno nastavit korekci expozice na záporné hodnoty EV.

11. Jak fotit portrét

A jeden tip na závěr. S horním nebo dolním světlem experimentujte opatrně. Právě toto svými stíny zdůrazňuje vrásky nebo vykresluje dvojitou bradu.

Jak fotit portrét