PRŮVODCE JAK FOTIT PORTRÉT

Portrétní fotografie je souhra světla a stínů ve tváři foceného, a to vše je okořeněno malou hloubkou ostrosti a barevným nádechem fotografie. Čtěte jak fotit portrét.

Obsah:

 1. Co potřebuji pro focení portrétu
 2. Jak správně nastavit fotoaparát
 3. Jak na světlo při focení portrétu
 4. Jak fotit portrét doma v interiéru nebo ateliéru
 5. Jak fotit portrét venku v exteriéru nebo v přírodě
 6. Tipy na focení portrétů

Jak fotit portrét

Jaký objektiv je vhodný pro focení portrétu

Na portréty je vhodný objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. Delší ohnisková vzdálenost vám pomůže spolu  s nestavením velké clony snadněji rozmazat pozadí portrétu. Při focení portrétu fotoaparátem s APS-C čipem použijte objektiv s ohniskovou vzdálenosti 50 mm a více. Pro full-frame fotoaparát použijte objektiv s ohniskem 80 mm a více. Čím větší je světlost objektivu, tím lépe, snadněji se vám bude rozmazávat pozadí fotografie. Pozadí se snáze rozmazává, pokud je umístěno dále od fotografovaného objektu. Světlost objektivu f/1,8 je velmi dobrá. Vhodné nastavení clonového čísla při focení portrétu je obvykle f/2..

Jak správně nastavit fotoaparát

Pro focení portrétu nejlépe vyhovuje scénický režimu portrét, nebo v poloautomatický režim priorita clony, na volicím kolečku fotoaparátu označeno A nebo Av. V tomto režimu máte plně pod kontrolou nastavení clonového čísla a tím i hloubku ostrosti vaší fotografie. Portréty fotíme většinou při dostatku světla, proto vyhoví nastavení citlivosti ISO na 200. Pokud fotíte v místnosti, kde není dostatek denního světla, zvyšte ISO na 800. Při fotografování portrétu je velmi důležité nastavení clonového čísla. Obvykle stačí f/2. Pokud to váš objektiv umožňuje, můžete zkusit nastavit i nižší clonové číslo. Vyšší clonové číslo nastavte při focení dvou a více postav. Obvykle by mělo vyhovovat nastavení clony v rozsahu f/3.5 až f/6. Toto nastavení je vhodné pro focení v místnosti. Pokud váš objektiv neumožňuje nastavení tak malé clony, můžete zkusit fotit portrét zoomovacím objektivem vytažením klidně i na ohniskovou vzdálenost 100 mm.
ČÍST VÍCE JAK NASTAVIT FOTOAPARÁT

Jak na světlo při focení portrétu

Čelní osvětlení

Je to osvětlení, kdy světlo dopadá na fotografovaný objekt ze stejného směru, jako je fotoaparát. Je to stejný typ osvětlení, jako když fotíte s bleskem. Tento typ osvětlení má z pohledu expozice výhodu v tom, že objekt je rovnoměrně osvětlený.

Jak fotit portrét

Boční osvětlení

Vytváří ve tváři fotografovaného stíny dodávající portrétům na dramatičnosti. Stíny jsou tím hlubší, čím více dopadá světlo z boku fotografovaného. Hluboké stíny se dají také využít při fotografování krajin, zejména ráno a v podvečer. Pro focení portrétu je boční osvětlení velmi vhodné. Dobrou vychytávkou je postavit foceného bokem k oknu.

 • Boční světlo

  Pohled směrem ke zdroji světla, vrásky na čele není skoro vidět

 • Jak fotit portrét

  Boční světlo

  Pohled směrem ke zdroji světla, vrásky na čele se začínají rýsovat

 • Jak fotit portrét

  Horní světlo

  Silné světlo vytváří silné stíny a zvýrazňuje tím vrásky. Z hezké babičky je rázem tvář plná kontrastů

Jak fotit portrét doma v interiéru nebo ateliéru

Dobrou vychytávkou pro focení portrétu je doma nebo interiéru je postavit foceného bokem k oknu. Světlo dopadající oknem zboku na fotografovaného vytvoří vytvoří v jeho tváři kontrasty světla a stínu.

Ženám sluší měkčí stíny. Ty získáte tak, že fotografovanou postavíte dále od okna. Mužské tváři dodají mužnost ostřejší stíny.

Ostřejší stíny získáte tak, že fotografovaného postavíte dále od okna. Hloubku stínu pak nastavíte bočním natočením fotografovaného vůči oknu. Pro focení v ateliéru můžete také požít umělé osvětlení nebo reflexní plochy.

 

Jak fotit portrét venku v exteriéru nebo v přírodě

Fotografování portrétu v přírodě je obtížnější. Nejhezčí portréty vyfotíte za východu nebo západu slunce za zlaté hodinky.  Naopak můžete kreativně využít zlátnoucí listy podzimu nebo klikatá cestičku jako pozadí portrétu. 

jak fotit portrét v přírodě

Jako pozadí jde i použít spadané listí stromů.

Tipy na focení portrétu

Jak vybrat pozadí a kompozici při focení portrétu

Volba pozadí je při focení portrétu velmi důležitá. Dá se s tím dost vyhrát. Světlé pozadí vytváří veselejší portréty, tmavé naopak tajemnou atmosféru. Středová kompozice je vhodná na profilové portréty. Kompozice třetin vám umožní více experimentovat.

Jak pózovat při focení portrétu 

Hlava směřuje čelem k fotoaparátu. Pohled přímo do objektivu se obvykle nedoporučuje. Ruce přiložte hezky na kapsy, pozice stejná jako by byly zastrčené v kapse. Tělo trochu natočené, ale ne moc, asi tak 10 až 15 stupňů.

Na co se ostří při focení portrétu?
Při fotografování portrétu ostříme vždy na oči foceného. Také je vhodné nemít okraje fotografie přes klouby foceného. To v mnoha případech vypadá velmi nepřirozeně,
Je dobré vzít si nějaký doplněk při focení portrétu?
Ano, barevný šátek nebo třeba náušnice fotografii vždy oživí,
Úsměv ano nebo ne?
Za mne určitě ano,
Dají se fotit portréty v pohybu?
Ano, dokonce z vyříznutých momentek můžete mít nejhezčí portrét.