Jak fotit portrét tak aby portréty nenudily

Portrétní fotografie je souhra světla a stínů ve tváři fotografovaného. Pozadí rozmažeme malou hloubkou ostrosti, barevný nádechem získáme odrazy z odraženého okolního světla. Nemáte speciální fotografické vybavení, jako jsou pozadí, světla a soft boxy? Nevadí, v článku se dozvíte jak na focení portrétu i bez tohoto speciálního vybavení.

Jak na focení portrétů

Z technického vybavení budeme potřebovat zdroj rozptýleného světla. Úplně postačí lampa zastíněná průsvitnou nehořlavou látkou. Nemáte lampu? Nevadí, postačí místnost, kde není přímé sluneční světlo. Promyslete si, jakou fotku chcete. Pozadí by nemělo působit rušivě. To je také důvod proč se portréty obvykle fotí s malou hloubkou ostrosti. Fotka na CV je klasický portrét, zde nevyužíváme barevné efekty. Úplně postačí rozptýlené boční světlo. V tomto případě je důležité oblečení. Ženám sluší šátek kolem krku nebo nějaký barevný doplněk. Muži samozřejmě oblek a kravatu

Úsměv zvyšuje důvěru, chytrost a sympatie

Tvář muže s charakteristickými rysy. Zleva muž vnímaný jako málo středně a velmi inteligentní. Zdroj: plosone.org

Podle studie z roku 2004 s mírným úsměvem vypadáte inteligentnější. Zajímavé je, že testovaní lidé dokázali z fotek určit, jak je člověk inteligentní. Ale údajně pouze u mužů.

Na fotografii je dobré usmívat se z těchto dvou důvodů (Briana Knutsona)

 1. dominance,
 2. přátelskost.

Mračení se znamená vysokou dominanci, ale malou přátelskost.

Ženské oči

Studie zjistila že mírný úsměv a pozvednuté obočí je důvěryhodnější, než neutrální obličej nebo zamračený obličej. První dojem si děláme ve zlomku sekundy, a překvapivě se první dojem velmi těžko mění. Co se atraktivity týče, tak podle studie ve Velké Británii a Austrálii je důležitý přímý pohled.

Jak nasvítit portrét

Čelní osvětlení

Je to osvětlení, kdy světlo dopadá na fotografovaný objekt ze stejného směru, jako je fotoaparát. Je to stejný typ osvětlení, jako když fotíte s bleskem. Tento typ osvětlení má z pohledu expozice výhodu v tom, že objekt je rovnoměrně osvětlený.

Jak fotit portrét

Boční osvětlení

Vytváří ve tváři fotografovaného stíny dodávající portrétům na dramatičnosti. Stíny jsou tím hlubší, čím více dopadá světlo z boku fotografovaného. Hluboké stíny se dají také využít při fotografování krajin, zejména ráno a v podvečer. Pro focení portrétu je boční osvětlení velmi vhodné. Dobrou vychytávkou je postavit foceného bokem k oknu.

 • Boční světlo

  Pohled směrem ke zdroji světla, vrásky na čele není skoro vidět

 • Jak fotit portrét

  Boční světlo

  Pohled směrem ke zdroji světla, vrásky na čele se začínají rýsovat

 • Jak fotit portrét

  Horní světlo

  Silné světlo vytváří silné stíny a zvýrazňuje tím vrásky. Z hezké babičky je rázem tvář plná kontrastů

Jak fotit portrét doma u okna

Dobrou vychytávkou pro focení portrétu v interiéru je postavit foceného bokem k oknu. Světlo dopadající oknem zboku na fotografovaného vytvoří v jeho tváři kontrasty světla a stínu.
Ženám sluší měkčí stíny. Ty získáte tak, že fotografovanou postavíte dále od okna. Mužské tváři dodají mužnost ostřejší stíny.

Ostřejší stíny získáte tak, že fotografovaného postavíte blíže k oknu. Hloubku stínu pak nastavíte bočním natočením fotografovaného vůči oknu. Pro focení v ateliéru můžete také požít umělé osvětlení nebo reflexní plochy.

Co na sebe na dokonalý portrét

Košile je u mužů spodní prádlo. Ve spodním prádle se přeci nechodí. U saka stačí zapnout horní knoflík. Šířku kravaty volíme podle šíře klopu saka a velikost uzlu na kravatě podle úhlu otevření límce košile. Barevný doplněk sladěn s kravatou. Rukávy košile lehce přesahují rukáv saka. Barva saka tmavá nejlépe půlnoční modř.

Ladislav Špaček – Etiketa není věda

foto: Hladké klopy – Klasické klopy – Klopy do špičky, blacklapel.com z montyrich.cz/

Jaký objektiv na portréty

Vhodný objektiv na portréty je objektiv s delší ohniskovou vzdálenosti. Portrétní objektiv vám pomůže spolu s nastavením malého clonového čísla snadněji rozmazat pozadí portrétu. Na focení portrétu fotoaparátem s APS-C čipem je vhodný portrétní objektiv s ohniskovou vzdálenosti 50 mm a více. Pro Full-frame fotoaparát se skvěle hodí objektiv s ohniskem 80 mm a více. Čím větší je světelnost objektivu, tím lépe. Snadněji se vám bude dařit rozmazávat pozadí fotografie. Pro fotografování portrétů jsou vhodné objektivy se světelností f / 2 a menší.

Jak vyfotit portrét

Na focení portrétu je nejvhodnější scénický režim portrét, nebo režim priorita clony A AV. V tomto režimu máte plně pod kontrolou nastavení clonového čísla a tím i hloubku ostrosti vaší fotografie. Portréty fotíme většinou při dostatku světla, proto vyhoví nastavení citlivosti ISO na 200. Klíčové pro focení portrétu je vhodné nastavení clony.

portrét emoce

Pozitivní emoce vyvolá malá hloubka ostrosti. Tohoto blur efektu lze dosáhnou nastavením clonového čísla na hodnotu f / 2 . Pokud to váš objektiv umožňuje, můžete zkusit nastavit i nižší clonové číslo, blur efekt bude ještě mocnější. Vyšší clonové číslo je vhodné pro focení dvou a více postav. Pokud na vašem objektivu nejde nastavit malé clonové číslo, pak můžete zkusit fotit portrét zoomovacím objektivem. Vysuňte ho na ohniskovou vzdálenost 100 mm. V tomto případě by mělo vyhovovat  nastavení clony v rozsahu f / 3.5 až f / 6.
ČÍST VÍCE JAK NASTAVIT FOTOAPARÁT

Jak vybrat pozadí a kompozici při focení portrétu

Volba pozadí je při focení portrétu velmi důležitá. Dá se s tím dost vyhrát. Světlé pozadí vytváří veselejší portréty, tmavé naopak tajemnou atmosféru. Středová kompozice je vhodná na profilové portréty. Kompozice třetin vám umožní více experimentovat.

Jak ladit a kombinovat barvy tak, aby to nebyla nuda?

Úvod do psychologie barev

 • Bílá: Navozuje iluzi prostoru a neutrálnosti
 • Žlutá barva: Pozitivně ovlivňuje mysl a inteligenci
 • Růžová: Méně výrazné odstíny růžové mají uklidňující efekt
 • Oranžová: Povzbuzuje
 • Červená: Vyvolává pocit vášně a dodává energii
 • Modrá: Barva čistoty a klidu.
 • Tyrkysová: Uklidňuje

Zaujala vás teorie barev? Přečtěte si článek : Návod jak božsky ladit a kombinovat barvy, který už nikdy nezapomenete! na magickyzenska.cz/

3 tipy na focení portrétu

Jak fotit portrét venku v exteriéru nebo v přírodě

Fotografování portrétu v přírodě je obtížnější. Nejhezčí portréty vyfotíte za východu nebo západu slunce za zlaté hodinky.  Naopak můžete kreativně využít zlátnoucí listy podzimu nebo klikatá cestičku jako pozadí portrétu. 

jak fotit portrét v přírodě

Jako pozadí jde i použít spadané listí stromů.

Jak fotit portrét pomocí vánočních světel

Efektně lze využít vánoční osvětlení. Jejích umístěním před fotografovaného dodáte fotografii jiskru. Rozmazání dosáhnete nastavením malého clonového čísla. Možná bude nutno nastavit korekci expozice na záporné hodnoty EV

Jak na úžasné portréty z ulice

jak fotit portrét na ulici

Jak pózovat při focení portrétu 

Hlava směřuje čelem k fotoaparátu. Pohled přímo do objektivu se obvykle nedoporučuje. Ruce přiložte hezky na kapsy, pozice stejná jako by byly zastrčené v kapse. Tělo trochu natočené, ale ne moc, asi tak 10 až 15 stupňů. Říká se, že levá půlka tváře je vždy hezčí.

Na co se ostří při focení portrétu?

Při fotografování portrétu ostříme vždy na oči foceného. Také je vhodné nemít okraje fotografie přes klouby foceného, to v mnoha případech vypadá velmi nepřirozeně.

Je dobré vzít si nějaký doplněk při focení portrétu?

Ano, barevný šátek nebo třeba náušnice fotografii vždy oživí.

Úsměv ano nebo ne?

Za mne určitě ano.

Dají se fotit portréty v pohybu?

Ano, dokonce z vyříznutých momentek můžete mít nejhezčí portrét.