Jak fotit tekoucí vodu nebo vodopád

Jak fotit vodu? Jde o to, zda chcete zachytit detail letící kapky vody nebo chcete a by vám proud tekoucí vody vykreslil na fotografii mléčné pruhy. Vše závisí jak tom jak dlouhý nastavíte čas expozice.

Jak vyfotit detaily

Clona f 4, čas expozice 1/1000 sekundy

Pro focení detailů tekoucí nebo padající vody je vhodný krátký čas expozice. Krátkým časem expozice zachytíme letící kapky vody v jejich pohybu, vyfotíme je v celé jejich kráse se všemi detaily. Krátký čas expozice může za slabého světla vyžadovat ještě větší otevření clony. Clonu otevřeme nastavením malého clonového čísla

Jak fotit mléčné pruhy vodopádu

Clona f 32, čas expozice 1/3 sekundy

Při nastavením delšího času expozice nám letící kapky vody na fotografii vykreslí mléčné pruhy. Mléčné zabarvení je tím větší, čím delší čas expozice nastavíme. Pro správnou expozici je nutné omezit množství světla nastavením malého průměru clony pomocí zvolení vysokého clonového čísla. Při použití této techniky budeme také potřebovat stativ.

Jak fotit vodu mobilem

Pro focení tekoucí vody musíte váš fotoaparát v mobilu možnost nastavení času expozice. Ovládací prvek je většinou označen Shutter Speed nebo zkratkou SS. Pokud váš fotoaparát v mobilu nemá tuto možnost tak s aplikací fotoaparát s touto možností nastavení můžete stáhnout z Google Store. Mám vyzkoušenou aplikace Adobe Lightroom – Photo Editor & Pro Camera.

Následující postup je stejný. Hledejte nastavení času expozice. Pro tuto aplikaci označen SS, maximální možná délka nastavení 1/10 sekundy. Při použití tohoto času expozice držte mobil pevně nejlépe, když se opřete o kmen stromu nebo nějakou větev. Pokud je fotografie rozmazaná celá pak zkuste mobil držet ještě pevněji.

Jak fotit vodu mobilem

Při fotografování s dlouhým časem expozice se vám může stát, že bude vaše fotografie rozmazaná. To je způsobeno mikro pohyby rukou. Tomuto rozmazání lze zamezit použitím stativu a dálkové spouště. Při focení fotografií pro články o focení tekoucí vody jsem používal stativ od firmy Rollei. Je lehký unese i zrcadlovky a dodává se s dálkovou spouští.