Co je clona

Jak nastavit clonu

Zjistěte jak nastavit clonu a jejím nastavením ovlivnit hloubku ostrosti a světlost fotografie. 

Obsah:

  1. Co je clona
  2. Jak funguje clona
  3. Pravidla použití clony

Co je clona

Clona je otvor, kterým světlo dopadá přes objektiv na čip fotoaparátu. Clona se udává číselnou hodnotou clonového čísla F obvykle od 1,2 do 32. Nižší hodnoty znamenají větší otvor vyšší hodnoty clonového čísla naopak malý otvor. Obě tyto krajní hodnoty jsou dány optickou konstrukci objektivu. Proto například nejnižší možná nastavitelná hodnota clonového čísla u objektivu se světelností F2,8 je tedyF2,8. Clona je definována v číselné řadě jednoho expozičního stupně 1EV obvykle v rozsahu 1; 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16; 22.

Jak nastavit clonu

Jak funguje clona

Čím menší hodnota F tím větší otvor a zároveň větší intenzita světla dopadajícího na čip fotoaparátu. V praxi to má za následek více rozostřené pozadí fotografie a větší světlost fotografie. Nastavením clony ovládáte hloubku ostrosti fotografie. Hloubkou ostrosti je rozsah vzdálenosti zaostření pozadí fotografie. Změna velikosti clony je obvykle vykonána mechanickým přestavením lamel clony uvnitř fotoaparátu nebo objektivu. Nastavování z jedné hodnoty clonového čísla na následující sousední hodnotu F směrem nahoru nebo dolů zdvojnásobujeme nebo půlíme množství světla procházejícím objektivem. 

Hloubka pole

Fotografie s ptáky zobrazuje malou hloubku ostrosti, ptáci vzadu jsou více a více rozmazání vlivem nastavení malého clonového čísla.

Jak nastavit clonu

Hodnota nastavení clony F se zobrazuje v hledáčku nebo na displeji za písmenem F. Točením kolečka hodnotu clony zvyšujeme nebo snižujeme. Vše ale záleží na typu fotoaparátu a režimu na který máte fotoaparát nastavený. V automatickém režimu nastavení clony obvykle nezměníte. Nejlepší volbou je přepnout fotoaparát do ržimu priority clony A nebo Av.

Tip na focení tekoucí vody. Nastavte clonu na hodnotu F22, ISO na 100. To vám umožní nastavit delší čas expozice. Tekoucí voda se tímto nastavením rozmaže do podoby valící se mlhy zatímco vše okolo bude zaostřeno.

Jakou clonu nastavit

Při použití velkého clonového čísla jsou fotografie ostřejší v celé hloubce, ale to je na úkor nutnosti použití delšího času závěrky. Nastavení vyššího clonového čísla (f11) najde využití při fotografování skupin, nebo když se chcete vyfotit na pozadí oblíbeného zámku. Malou hodnotu clonového čísla využijete při focení portrétu nebo makrofotografie, kdy chcete, aby pozadí fotografií bylo lehce rozmazáno a tím zvýraznilo a umocnilo váš fotografovaný objekt. Vhodným nastavením clony můžete oddělit focený objekt od pozadí, ale i od popředí. Nastavení hodnoty clony f tedy umožňuje řízení takzvané hloubky ostrosti. Nastavením hodnoty f na hodnotu vyšší, říkáte fotoaparátu, že chceme, aby bylo ostře prokresleno i vše v pozadí fotografie a to tak moc jak vysokou hodnotu clonového čísla nastavíte.

  • f1,8
  • f5,6
  • f11
  • f22
Tuto hodnotu clony použijte když chcete oddělit fotografovaný objekt od pozadí, při focení portrétu zvolte co nejmenší clonová čísla, jaká objektiv dovolí
Tuto hodnotu clony použijte při focení dvou osob nebo při focení v interiéru nebo na zahradě
Tuto hodnotu clony použijte při focení krajiny nebo větších skupin
Tato hodnota clony najde využití například při focení západu slunce, když chcete ať vám slunce vykreslí na fotografii parsky
Velká hloubka ostrosti

Vždy záleží také na množství světla a pohybu foceného objektu. Pokud je světla méně zvyšte čas expozice, pokud fotíte pohyb tak bude nutno také zvýšit ISO.

Jak pomocí clony oddělit focený předmět od pozadí a vytvořit tak jemný a hladký bokeh?

Postavte se blíže k předmětu a nastavte co nejmenší clonové číslo na vašem objektivu. Některé objektivy mohou pozadí rozmazat mnohem více a lépe než ostatní. Pokud se vám váš bokeh nelíbí, zvažte koupi dobrého portrét objektiv, například Nikon 50mm f / 1.4 nebo Nikon 85mm f / 1.4, který je považován za jeden z nejlepších objektivů, pokud jde o bokeh.

Můžu pomocí clony ovlivnit rozmazání pozadí fotografie? Ano rozmazání pozadí fotografie se řídí nastavením clony. Platí pravidlo čím menší clonové číslo tím více rozmazaní pozadí fotografie.
Jakou clonu použít při focení skupin? Při focení skupin obvykle potřebujeme dosáhnout větší hloubky ostrosti. Toho dosáhneme tím, že nastavíte větší clonové číslo obvykle větší jak f5,6. Pro více osob doporučujeme nastavit clonové číslo na f11
Jak nastavit clonu při focení krajinyPokud zrovna netvoříte kreativní fotografii tak raději volte větší clonové číslo. Fotografie tím bude ostřejší v celé hloubce.