PRŮVODCE NASTAVENÍM CLONY

Nastavením clony můžete zásadně ovlivnit to, jaký zážitek si lidé z fotografie odnesou. Zjistěte, jak nastavením clony získat hloubku ostrosti a jas fotografie.

Jak nastavit clonu

Obsah:

 1. Co je clona
 2. Jak funguje clona
 3. Pravidla použití clony
 4. Jak nastavit clonu
 5. Kdy jakou clonu správně nastavit pro focené portrétu, přírody a krajiny
 6. Jak pomocí clony oddělit focený předmět od pozadí a vytvořit tak jemný a hladký bokeh
 7. Často kladené otázky

Co je clona

Co je clona

Clona je otvor v objektivu,  kterým dopadá světlo na čip fotoaparátu. Clona se udává číselnou hodnotou clonového čísla f obvykle od 1,2 do 32. Nižší hodnoty znamenají větší průměr otvoru, zatímco vyšší hodnoty clonového čísla naopak značí malý průměr otvoru, kterým dopadá světlo na čip fotoaparátu. Obě krajní hodnoty jsou dány optickou konstrukcí objektivu. Proto například nejnižší možná nastavitelná hodnota clonového čísla u objektivu se světelností f/2,8 je f/2,8. Clona je definována v číselné řadě jednoho expozičního stupně 1EV obvykle v rozsahu 1; 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16; 22.

Jak nastavit clonu

Jak funguje clona u fotoaparátu

Čím menší je hodnota F, tím je větší otvor a zároveň větší intenzita světla dopadajícího na čip fotoaparátu. V praxi to má za následek rozostřenější pozadí a větší světlost fotografie. Nastavením clony ovládáte hloubku ostrosti fotografie, tzn. rozsah vzdálenosti zaostření pozadí fotografie. Změna velikosti clony obvykle proběhne mechanickým přestavením lamel clony uvnitř fotoaparátu nebo objektivu. Nastavováním z jedné hodnoty clonového čísla na následující, sousední hodnotu f směrem nahoru nebo dolů zdvojnásobujeme nebo půlíme množství světla procházejícího objektivem.

Hloubka pole

Fotografie s ptáky má malou hloubku ostrosti, takže ptáci směrem dozadu jsou stále rozmazanější. Příčinou je nastavení malého clonového čísla

Jak nastavit clonu

Hodnota nastavení clony F se zobrazuje v hledáčku nebo na displeji za písmenem f. Otáčením kolečka hodnotu clony zvyšujeme, nebo snižujeme. Vše ale záleží na typu fotoaparátu a režimu, na který máte fotoaparát nastavený. V automatickém režimu obvykle nelze nastavení clony změnit. Nejlepší je přepnout fotoaparát do režimu priority clony A nebo Av.

Tip na focení tekoucí vody. Nastavte clonu na hodnotu f/22 a ISO na 100. To vám umožní nastavit delší čas expozice. Tekoucí voda se tímto nastavením rozmaže do podoby valící se mlhy, zatímco vše okolo bude zaostřené

Kdy jakou clonu správně nastavit

Při použití velkého clonového čísla jsou fotografie ostřejší v celé hloubce, ale musíte pak použít delší čas závěrky. Nastavení vyššího clonového čísla (f/11) najde využití při fotografování skupin nebo když se chcete vyfotit na pozadí třeba oblíbeného zámku. Naopak malou hodnotu clonového čísla využijete při pořizování portrétu nebo makrofotografie, kdy chcete, aby bylo pozadí fotografií lehce rozmazané a tím aby zvýraznilo a umocnilo váš fotografovaný objekt. Vhodným nastavením clony můžete oddělit focený objekt od pozadí, ale i od popředí. Nastavení hodnoty clony f tedy umožňuje řízení takzvané hloubky ostrosti. Nastavením hodnoty f na hodnotu vyšší říkáte fotoaparátu, že chcete, aby bylo ostře prokresleno i vše v pozadí fotografie, přičemž čím vyšší hodnotu clonového čísla nastavíte, tím ostřejší to prokreslení bude.

Jakou clonu nastavit pro focení portrétu

Pojďme si to vyzkoušet. Naše mladá fotografka chce vyfotit telátko. Nastaví clonové číslo na dvojku. Chce mít hezkou fotku, takže si klekne, aby měla fotoaparát ve výšce očí telátka. Zaostří mu také na oči. Jelikož má nastavené malé clonové číslo, bude vše před i za telátkem rozostřené. Rozostření bude tím větší, čím budou objekty na fotografii dál od osy zaostření. V našem případě půjde o oči telátka.

Jakou clonu nastavit pro focení přírody

Pozadí se fotografce přece jenom zdá hodně rozmazané. Změní tedy nastavení fotoaparátu a nastaví clonové číslo na hodnotu F5,6, které se hodí na focení přírody. Stejným postupem pořídí fotografii. Jak můžeme vidět na oranžové šipce, změnila se hloubka ostrosti. Fotografie je nyní ostrá ve větší hloubce, v našem případě cca čtyři metry, což stačí k tomu, aby byla zaostřená také dívka za telátkem. Ani smrk v pozadí už není tak rozmazaný.

Jakou clonu nasatvit pro focení krajiny

Jelikož je i okolní krajina zajímavá, rozhodne se dívka pořídit fotografii ostrou v celé hloubce. Nastaví tedy clonové číslo na hodnotu f/11, což je vhodné pro focení krajiny. Tím dosáhne toho, že je zaostřené telátko, dívka i smrk v pozadí. Toto nastavení zobrazí vše ostře. V tomto případě je z pohledu kompozice fotografie důležité sledovat také světlo a prostor jako takový. Jinak se vám může stát, že sice vyfotíte všechno hezky barevně, ale bude to nuda.

Jak to funguje na skutečných fotografiích, můžete vidět na následujících příkladech, a to pro různá nastavení clonového čísla f.

 • f1,8
 • f5,6
 • f11
 • f22
Tuto hodnotu clony nastavte, když chcete oddělit fotografovaný objekt od pozadí, při focení portrétu zvolte co nejmenší clonová čísla, jaká objektiv dovolí.

 • Jak fotit portrét
Tuto hodnotu clony nastavte při focení dvou osob nebo při focení v interiéru nebo na zahradě

Tuto hodnotu clony nastavte při focení krajiny nebo větších skupin.

Tato hodnota clony najde využití například při focení západu slunce, když chcete, aby vám slunce vykreslilo na fotografii paprsky.

Velká hloubka ostrosti

Vždy záleží také na množství světla a pohybu foceného objektu. Pokud je světla méně, zvyšte čas expozice, pokud fotíte pohyb, bude nutné zvýšit také ISO.

Jak pomocí clony oddělit focený předmět od pozadí a vytvořit tak jemný a hladký bokeh?

Postavte se blíže k předmětu a nastavte na objektivu co nejmenší clonové číslo. Některé objektivy mohou pozadí rozmazat mnohem více a lépe než jiné. Pokud se vám váš bokeh nelíbí, zvažte koupi dobrého portrétního objektivu, například Nikon 50 mm f/1.4 nebo Nikon 85 mm f/1.4, který je považován za jeden z nejlepších objektivů, pokud jde o bokeh.

Můžu pomocí clony ovlivnit rozmazání pozadí fotografie? Ano, rozmazání pozadí fotografie se řídí nastavením clony. Platí pravidlo, že čím menší clonové číslo, tím rozmazanější pozadí fotografie.
Jakou clonu použít při focení skupin? Při focení skupin obvykle potřebujeme dosáhnout větší hloubky ostrosti. Toho dosáhneme tím, že nastavíme větší clonové číslo – obvykle větší než f5,6. Pokud fotíte více osob, nastavte clonové číslo na f11.
Jak nastavit clonu při focení krajiny? Pokud zrovna netvoříte kreativní fotografii, tak raději volte větší clonové číslo. Fotografie pak bude ostřejší v celé hloubce.