Jak fotit sníh! 3 + 1 tip na focení sněhu

Fotografování sněhu by mělo být docela snadné, fotíme přeci bílou, že? Ano, zní to jednoduše, ale ve skutečnosti je focení sněhu docela složité, protože pracujete pouze s bílými barevnými tóny. Proto, aby bílá bílou byla, je důležité mít správně nastavený fotoaparát.

Zdroj: www.fotografovna.cz

Čím fotit sníh a zimní krajinu

Ujistěte se, že je vaše výstroj odolná proti povětrnostním vlivům. Může se snadno stát, že se nějaké záludné sněhové vločky dostanou na místa, kde by neměly, a mohly by vám tak způsobit problémy
s výbavou. Pro fotografování zasněžené krajiny se hodí širokoúhlý objektiv f / 2,8 7-14 mm nebo zoomovací objektiv buď 12-40mm, nebo 40-150mm. S objektivem 40-150mm vyfotíte také vzdálené detaily zimní krajiny. 

Nastavení fotoaparátu na fotografování sněhu

Při fotografování přistupujte ke sněhu jako k silnému slunečnímu svitu. Ostré fotografie bez šumu vyfotíte s nastavením nízkého ISO, snažte se co nejvíce využít přírodní světlo.

Jedno z nejdůležitějších nastavení při fotografování zasněžené krajiny je nastavení vyvážení bílé. Špatné nastavení vyvážení bílé znehodnotí barevný tón vaší fotografie, z bílého tónu udělá šedý, modrý, nebo dokonce žlutý tón.

S automatickým vyvážením bílé však buďte opatrní. Pokud je zamračený den, může to zvýšit modré tóny a vyvolat modrý nádech, který je při následném zpracování těžce odstranitelný.

Dobrým způsobem, jak se vyhnout šedým tónům, je nastavení kladné EV korekce expozice. Zkuste EV nastavit na +1 nebo +2, tímto nastavením získáte jasnější bílou bez rizika, že si fotografie přeexponujete.

Tipy na focení sněhu

Nejlepší způsob, jak začít, je pořídit několik zkušebních snímků. Nejprve vyzkoušejte automatické vyvážení bílé a zkontrolujte, zda barva sněhu odpovídá barvě sněhu, kterou vidíte vlastníma očima. Pokud tomu tak není, tak změňte nastavení na „sluneční svit“. Náladu může umocnit nastavení na „žárovku“. V časných nebo večerních hodinách raději osobně nastavte vyvážení bílé na „zataženo“, tím dosáhnete teplejšího tónu než ostře bílé. Je to opravdu osobní preference tónu bílé.

1. Nastavení fotoaparátu na focení sněhu

  • Sníh + sluneční světlo: ISO 64 až 100 (nebo tak nízké, jak to váš fotoaparát dovolí), expozice +1, rychlost závěrky 1/40 s až 1/2000 s (v závislosti na tom, zda chcete rozmazat běh p to super rychlé).
  • Sníh + slabý sluneční svit ISO 400-640, expozice +0,7, rychlost závěrky 1/400 – 1/1000 s.
  • Sníh + zataženo: Nahlédněte do mého průvodce, jak fotografovat polární záři
   a astrofotografii. Večer s bílým popředím jej můžete osvětlit rychlým blikáním pochodně po sněhu nebo vytvářením tvarů s písmeny a dlouhými expozicemi.

  * Výše uvedená nastavení berte pouze jako výchozí nastavení. Vždy si vyfoťte několik zkušebních fotografií a pohrajte si s nastavením. Světlejší fotografie získáte nastavením vyšší hodnoty EV
  a naopak.

2. Jak ostřit na sníh

Na bílém sněhu se vám může stát, že automatické ostření nezaostří fotografii správně. Raději si dvakrát zkontrolujte ostrost vašich fotografií. Zkuste najít kontrastní barvu, skálu nebo okraj budovy a na ten zaostřete.

3. Kompozice zimních fotografií

Stromy jsou skvělé objekty, které můžete zakomponovat do fotografie na sněhu. Zejména pokud máte štěstí a najdete namrznuté větve. Ty mohou fungovat jako něco, čím vytvoříte obraz v obraze. Osamělé stromy pomohou dodat krajině perspektivu.

Pokud fotografujete sníh, budete častěji na horách nebo v jejich blízkosti. Zakomponováním postavy do fotografie vytvoříte perspektivu hor v jejich velikosti. Požádejte kamaráda nebo náhodného kolemjdoucího, aby se postavil do dálky, poté vyfoťte sérii fotografií z různých výhodných úhlů. Do sněhu také můžete vytvořit vodící linie.

Jak fotit sníh

Podívejte se také na kontrastní barvy. Jasnější odstíny se vám objeví při pohledu proti sněhu.

Nejlepší tip na závěr

Jistěže je důležité mít s sebou svůj fotoaparát s nejlepším objektivem, ale stejně důležité je i vhodné oblečení. Nebudete mít chuť být kreativní, pokud se budete třást zimou. Vaše mysl vám bude opakovat pouze: „Teplou sprchu, teplou sprchu“. Také se ujistěte, že vaše boty jsou vodotěsné. Studené prsty nejsou zábava.

Při fotografování zimní krajiny budete muset obětovat hodně ze svého pohodlí. Budete muset brzy vstávat, šplhat do prudkých kopců aby jste nakonec skončili v mlze. Ale zároveň uvidíte věci které jste dosud neviděli a zažijete zážitky které nebudete schopni popsat.