22× Tipy jak fotit a vyfotit hezkou fotku

Spolu se zkušenými fotografy jsme dali dohromady následující tipy na focení. V navazujících příspěvcích navíc naleznete mnoho užitečných rad z jejích fotografické praxe.

1
Jak fotit a vyfotit hezkou fotku – pro lepší fotografie jděte blíže k focenému objektu

Pro lepší fotografie jděte blíž

Slavný fotoreportér Robert Capa, kdo kdysi řekl: „Pokud vaše fotografie nejsou dost hezké, tak nejste dost blízko“. Čím blíže jste k fotografovanému, tím lépe vidíte výraz v jeho obličeji. Dovolte fotografovanému uvolnit se, povídejte si s ním a klaďte mu otázky. Tím získáte jedinečnou příležitost pořídit ještě mnohem více zajímavých a hezkých fotografií. Buďte milí a trpěliví, dejte se s ním do řeči. Laskavostí a úsměvem si u něj otevřete dveře k dalším hezkým fotkám.

2
Jak fotit – nastavením velkého clonového čísla vytvoříte vtahující pocit hloubky prostoru

jak vyfotit hezkou fotku

Pocit hloubky prostoru při fotografování krajiny vám pomůže vyvolat v divákovi dojem, jako by tam zrovna také byl. Pocitu hloubky prostoru dosáhnete použitím širokoúhlého objektivu a nastavením velkého clonového čísla f/16. Postava umístěná v popředí pomůže divákovi vytvořit si měřítko a tím zdůrazní vzdálenosti v prostoru. Velké clonové číslo vyžaduje, abyste nastavili pomalejší rychlost závěrky, a proto použijte stativ.

3
Tip jak vyfotit hezkou fotku – na svých fotografiích nabídněte divákům jinou perspektivu

jak vyfotit hezkou fotku

Jak fotíte? Pravděpodobně vezmete fotoaparát, přiložíte jej k očím a fotíte, nebo ne? To je v pořádku, ale asi po čase zjistíte, že všechny vaše fotografie vypadají stejně. Proč? Protože stále fotíte ze stejné perspektivy a stejného úhlu. Zkuste při focení najít jiný úhel pohledu na scénu před vámi. Pokleknutím nebo stoupnutím na něco, vytvoříte více variací pohledu na to, co se vám děje před objektivem. Při focení dětí si například můžete kleknout či dřepnout, abyste fotili ve výšce jejich očí.

 • Jak fotit zrcadlovkou

  Jak fotit, základy fotografování v kostce

  Průvodce fotografováním doplněn praktickými ukázkami vlivu nastavení clony, ISO a času expozice na kvalitu fotografií

  ČÍST

4
Tip na focení – foťte širokoúhlé z blízka

Širokoúhle z blízka

Ano, taková kompozice fotografie je shodná se selfie pořízenými mobilem. Na těch nejste vyfocení někde daleko, nesplýváte s pozadím. Při focení tedy fotografovaného postavte na dosah objektivu fotoaparátu. Nastavením clonového čísla f/2 hezky rozostříte pozadí fotografie. S clonovým číslem f/16 zase získáte fotografie s velkou hloubkou pole ostrosti. Pokud to jde, umístěte hlavu fotografovaného na snímku do oblohy.

5
Tip, jak fotit ohňostroj pomocí nastavení dlouhého času expozice

Jak fotit ohňostroj

Jak fotit ohňostroj? Fotografování ohňostroje je velká výzva, ale není to nemožné. Při fotografování ohňostroje nastavte fotoaparát do manuálního režimu a vypněte blesk. Vhodné výchozí nastavení pro focení ohňostroje je: ISO100, f/11 a čas ½ sekundy. Vibrace fotoaparátu eliminujete použitím dálkové spouště a stativu. Osvícený noční horizont je obvykle na fotografiích vidět, a proto se ujistěte, že máte fotoaparát upevněný na stativu vodorovně. Dobrý způsob fotografování ohňostroje je fotit jej, když má tvar koule. Jakmile ohňostroj vystřelí, zmáčkněte spoušť a držte ji, dokud ohňostroj nezhasne. Zaostření vzdálenosti je dobré provést ještě za světla, a proto buďte na místě ještě před zahájením ohňostroje.

6
Při fotografování sportu teleobjektivem nastavte clonové číslo f/4

Focení sportu

Při fotografování sportu použijete objektiv s ohniskovou vzdáleností 200 až 400 mm. Hodnota clonového čísla f/4 umožní oddělit pozadí fotografie od fotografovaného.

7
Rozmazání nebo zrnitosti fotografií lze zamezit správným nastavením ISO

Hodnota ISO vyjadřuje míru citlivosti čipu fotoaparátu na světlo. Čím větší je hodnota ISO, tím je aparát citlivější na světlo. Za slunečného dne nastavte ISO na 100 nebo 200. Při focení za šera zvyšte hodnotu ISO na 800, nebo možná lépe na 1600. Nezapomeňte prosím, že nejvyšší hodnota ISO viditelně zvyšuje digitální šum fotografie. Ještě více informací o tom jak správně kombinovat clonu, ISO a čas expozice naleznete v článku Jak nastavit fotoaparát a začít hezky fotit.

Jak nastavit ISO

8
Jak můžete při fotografování použít správné nastavení clony

Hodnotou clony řídíte hloubku ostrosti fotografie. Velkou hloubku ostrosti získáte nastavením clonového čísla f na hodnotu větší než 11. Tuto větší hloubku fotografie využijete při fotografování skupin lidí, nebo pokud se chcete vyfotografovat na pozadí třeba vzdáleného zámku. Nastavením clonového čísla na hodnotu větší než 11 tedy říkáte fotoaparátu, že chcete, aby ostře vykreslil i pozadí fotografie. Chcete se dovědět ještě více o nastavení clony? Přečtěte si článek Jak nastavit clonu.

 • Clona f/1.8

  Fotografie je zaostřena na sněhuláčka

 • Clona f/2.2

 • Clona f/3.5

 • Clona f/3.5

 • Clona f/4.5

 • Clona f/5.6

 • Clona f/7.1

 • Clona f/9

 • Clona f/11

 • Clona f/15

ČÍST VÍCE O NASTAVENÍ CLONY

9
Tip na focení portrétu

Při focení portrétu nastavte velikost clonového čísla f na nejmenší možnou hodnotu. Pokud vám to váš objektiv umožní, nastavte f na 2 či méně. Tímto nastavením získáte malou hloubku ostrosti a fotografovaná postava se výrazně oddělí od pozadí. Pro focení portrétu se nejlépe hodí objektivy s minimální ohniskovou vzdáleností 50 mm. Optimální ohnisková vzdálenost objektivu pro focení portrétů je 80 mm se světlostí f/1,8 a méně. Pokud je to možné, vyberte pro focení portrétu jednoduché pozadí s neutrálními barvami a jednoduchými vzory. Oči se pak při pohledu na takovou fotografii zaostří na střed obrazu. Toto pravidlo je obzvláště důležité, pokud je fotografovaný na snímku umístěn mimo střed fotografie. Portréty pořízené při bočním světle vytvoří působivé odlesky a stíny ve tváři fotografovaného. Více informací o fotografování portrétu najdete v následujícím článku Jak fotit portréty tak aby portrét nenudil.

 • Jak fotit portrét nebo profilovou fotku

  Číst

 

10
Při fotografování v noci experimentujte s nastavením rychlosti času závěrky

Fotografování s dlouhým časem závěrky

Některé zajímavé efekty můžete vytvořit experimentováním s časem expozice. Při fotografování pohybujících se svítících objektů v noci zkuste nastavit čas expozice na 4 sekundy. Tímto nastavením zachytíte fotografovaný objekt společně s několika jeho světelnými stopami. Rozmazání fotografie vlivem otřesů zabráníte použitím stativu. Jak můžete vidět na noční fotografii ze zábavního parku, světla rychleji se točícího kolotoče jsou zcela rozmazaná, zatímco u pomaleji točícího se kolotoče lze ještě rozeznat jednotlivé paprsky kola. Nastavením vyšší rychlosti závěrky, například 1/250 sekundy, dojde ke zmrazení pohybu a paprsky obou kolotočů se vám ostře vykreslí.

11
Tipy, jak fotit pohyb

Při fotografování pohybu můžete použít dvě základní techniky. V prvním případě sledujte v hledáčku fotoaparátu focený objekt a ve vhodném okamžiku stiskněte spoušť. Fotografovaný objekt bude zaostřen a pozadí vlivem pohybu fotoaparátu rozmazáno. Doporučený čas závěrky je 1/50 s, pokud je rozmazán i fotografovaný objekt, nastavte kratší čas závěrky. V druhém případě držte fotoaparát zaměřen na jedno místo. Spoušť zmáčkněte v okamžiku kdy vám fotografovaný objekt vjede v hledáčku do správného místa. Mějte nastaven extrémně krátký čas závěrky, a to i na hodnotu 1/1000 s.

 • Jak fotit pohyb

  Jak fotit pohyb

  Focení pohybu je úžasné dobrodružství, nebojte se při něm experimentovat s časem expozice. Zjistěte ještě více o tom, jak správným nastavením rychlosti závěrky zmrazíte pohyb a zároveň rozmažete statické pozadí vaší fotografie

  Číst

12
Jak fotit hvězdnou oblohu

Na fotoaparátu nastavte prioritu času. Nyní nastavte co nejdelší čas expozice – obvykle jde nastavit na 30 s. Fotoaparát umístěte na stativ, nasměrujte ho na noční oblohu, stiskněte spoušť a vyčkejte, než se zavře závěrka fotoaparátu. Pokud je fotografie tmavá, snižte clonové číslo. Pokud je fotografie světlá, tak clonové číslo zvyšte, chce si s tím pohrát. Stejným způsobem můžete zkusit fotografovat blesky. Pro focení planet a detailů na měsíci využijeme teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností minimálně 400 mm. Důležitý je také stativ s možností automatického sledovaní fotografovaných objektů na obloze. Objekty vhodné k fotografování najdete v katalogu Meisser. Objevte kouzlo fotografování oblohy v článku Jak fotit hvězdy a noční oblohu

 • Jak fotit hvězdy a měsíc na noční obloze

  Asi mezi námi není nikdo, kdo neodolal pokušení vyfotit krásu vesmírné oblohy. Věděli jste, že existují aplikace, které vám pomůžou fotit hvězdy i mobilem, a dokonce vám je pomůžou pojmenovat? Tady jsou naše 3 tipy na focení hvězdné oblohy.

  Číst

13
Tip na focení za šera a tmy

Vypněte blesk a nastavte citlivost ISO na nejvyšší možnou hodnotu. Pokud je fotografie rozmazaná, zkuste snížit hodnotu clonového čísla f. Je-li vaše fotografie zrnitá, snižte hodnotu citlivosti ISO. Bez blesku nebo jakéhokoliv přídavného světla to ale někdy prostě opravdu nejde.

 • Jak fotit úlovek v noci a za tmy

  Jak fotit za tmy a zhoršených světelných podmínek

  Zjistěte jak vyfotit váš triumfální úlovek.

  Číst

14
Jak nastavit korekci expozice

Korekce expozice

Touto korekcí nařídíte automatice fotoaparátu pustit více nebo méně světla na jeho čip. Jestliže je korekce v kladných číslech, budou vaše fotografie celkově světlejší, a jestliže v záporných číslech, celkově tmavší. Na fotoaparátech je tlačítko nastavení této korekce označeno symbolem ± a obvykle ho najdete poblíž spouště fotoaparátu. Nastavení provedete tak, že podržíte tlačítko ± a zároveň otáčíte nastavovacím kolečkem vlevo, nebo vpravo. Hodnoty nastavení lze odečítat na displeji fotoaparátu nebo přímo v hledáčku. Pokud se vám bude zdát výsledná fotografie příliš světlá, nastavte EV na −0,7, a vyfoťte další fotografii, určitě bude tmavší.

 • EV 0

  Fotografie pořízená bez korekce expozice, díky protisvětlu ze světýlek vánočního stromku je tmavá

 • EV +0,7

  Fotografie pořízené s kladnou hodnotou korekce expozice jsou světlejší

 • EV -0.7

  Fotografie pořízené se zápornou hodnotou korekce expozice jsou tmavší

15
Tip na focení – jak poznat, že je správné osvětlení

Pokud mají lidé, které fotíte, v očích jiskru a světlo, máte šanci pořídit skvělé fotografie. Nefoťte se světlem v zádech, vzniknou vám nudné fotografie. Pomocí bočního nebo zadního světla můžete vytvořit mnohem zajímavější fotografie. Nejvhodnější časy na focení v exteriéru jsou zlatá hodinka a modrá hodina.

16
Při focení přes hledáček mějte otevřené vždy obě oči

Má to dvě výhody. Při fotografování portrétu bude fotografovaný v kontaktu s vámi alespoň jedním okem. Pro někoho může být pohled jenom přes hledáček fotoaparátu nepříjemný. Druhou výhodou je, že sledujete fotografovanou scénu a můžete tak snadněji předvídat, co se stane a kam namířit objektiv fotoaparátu.

17
Tip na focení v protisvětle

Zvyšte hodnotu EV na +0,3, díky čemuž by se měla tmavá fotografie celkově zesvětlit. Pokud je stále tmavá, nastavte EV na +0,7. Korekci expozice lze nastavit v kladných i záporných hodnotách. Pokud je focený objekt blízko vás, můžete také zkusit zapnout blesk a protisvětlo přesvítit světlem z blesku z vašeho fotoaparátu.

18
Jak fotit siluety v protisvětle

Tip jak fotit v protisvětle

Umístěte focený objekt na tmavší místo – například pod koruny stromů nebo pod most – a foťte proti zapadajícímu slunci. Postava by měla být černá silueta bez detailů. Hodnota clonového čísla f/16 vám pomůže na fotografii vykreslit paprsky zapadajícího slunce.

19
I během dne použijte blesk

Blesk byl původně navržen a vyvinut pro focení ve dne. Pokud je mimořádně jasný, slunečný den, pak slunce vytváří ostré kontrastní stíny. Tehdy focení moc úspěšné nebude, ale částečně to můžete kompenzovat právě zapnutím blesku. Za tmy nám blesk vytváří stíny na pozadí. Při fotografování z bezprostřední blízkosti vám vznikají takzvané „mejdanové fotky“. Tváře přesvícené a vše vzadu je v hlubokém stínu. Pokud to na vašem fotoaparátu jde, zkuste zvýšit citlivost ISO třeba na druhou nejvyšší hodnotu a vypnout blesk. Může pomoci také snížení clonového čísla. Tím ale současně rozmažete pozadí fotografie. Například u narozeninové skupinové fotografie to způsobit, že ti, stojí v pozadí, budou lehce rozmazaní.

20
Tip na lepší fotografie z dovolené

Opakovaný formát fotografií začne při prohlížení po chvíli nudit. Více zaujme album s fotografiemi různého formátu, velikosti a orientace. Zajímavě působí také změna kompozice na jednotlivých fotografiích nebo změny hloubky ostrosti fotografií. Střídáním žánrů a formátů dodáte fotografiím rozmanitost a pestrost. Je přitom jedno, jestli fotíte portrét, krajinu, nebo panorama města.

Tipy na lepší fotky z dovolené

21
Tipy na focení – jak vyvolat úsměv a vyfotit hezkou fotku

Fotografie s přirozeným úsměvem vypadají živěji a také mají pozitivní náboj. Vyvolat přirozený úsměv je umění, stejně jako správně nastavit fotoaparát. Obvykle stačí říct krátký vtip nebo si zahrát na nešiku a předvést něco jako zakopnutí či upadnutí nebo třeba jenom předstírat, že jste zapomněli sundat kryt z objektivu. Hlavně nespěchejte – někdy trvá déle, než si toho fotografovaní všimnou. Jak rozesmát malé děti? Často stačí, když zachrastíte hračkou v místě, na které chcete, aby upřely svůj zrak. To na několik okamžiků upoutá jejich pozornost a podívají se směrem k pohybující se hračce.

22
A zase to světlo!

Pokud se vám podařilo ovládnout fotoaparát, určitě jste si jistě všimli, že je to právě světlo, které má na fotografii zásadní vliv. Za pravého poledne prostě nevyfotíte zajímavé fotografie s barevným nádechem. Naopak ranní paprsky slunce lze využít k focení v protisvětle, čímž vaše fotografie ožije ránem a sluncem. Po západu slunce lze překvapivě pořídit snímky s modrou oblohou, a to prakticky ještě hodinu po západu slunce. Tomuto času říkáme modrá hodina.

23
Kompozice fotografie

Zajímavější fotografie získáte, pokud fotografovaný objekt umístíte v třetině a necháte větší prostor ve směru pohybu nebo pohledu fotografovaného objektu.


Jeden tip na focení na závěr: foťte, foťte, foťte. Když si fotografie prohlížíte, bez dlouhého váhání smažte ty, se kterými nejste spokojení. Takže když mažete, tak mažte. Při mazání nezdařilých fotografií máte také více času se zamyslet nad tím, co jste mohli udělat jinak, aby příště nebylo nutné právě tuto fotografii považovat za nezdařilou.


Správné držení fotoaparátu je opravdu důležité, a přitom se často podceňuje. Když držíte fotoaparát volně, můžou vznikat vibrace a různé komíhavé pohyby, jež přispívají k tomu, že fotografie jsou rozmazané. Z těchto důvodů je důležité držet fotoaparát pevně oběma rukama. Umístění ovládacích prvků na těle fotoaparátu tomuto doporučenému držení stejně odpovídá.