No tak jsem si přepnul do manuálního režimu M. V hledáčku vidím něco jako stupnici, zlomek čísla 1/1000. Hodnota ISO ukazuje 100 a clonové číslo f6. Zaostřím, stisknu spoušť a vyfotím fotku. Mrknu na displej a ouvej, fotka je tmavá. Nevím jak dál, sednu tedy k internetu a do vyhledávače zadávám „Jak nastavit clonu a čas“. Zobrazí se „expoziční tabulka“ a „expoziční trojúhelník“. Tak to je hustá teorie, co třeba jak hezky fotit v manuálním režimu.

Při surfování na internetu točím ledabyle kolečkem vedle spouště, a ejhle to co vypadá jako stupnice se hýbe a uprostřed je něco jako tryska. Zaujalo mne to a tak tak točím tím kolečkem, až se posune stupnice rysku pěkně doprostřed, zmáčknu spoušť a jen tak z povinnosti mrknu na displej. No co to? Fotka je ok.

Jak nastavit clonu a čas – pokus omyl se také počítá

Nevěřícně se ještě jednou podívám do hledáčku, změnila se hodnota času závěrky. Nedá mi to, zkouším mačkat jiné tlačítko vepředu a točit kolečkem. Teď se měnila hodnota ISO. No ještě jsem vybádal, že když na svém Nikonu zmáčknu tlačítko vedle spouště tak se mění hodnota clonového čísla. No tak to bych třeba mohl fotit tak, že si podle světelných podmínek nastavím citlivost ISO, nechám třeba 400. Potom natavím hodnotu clonového čísla podle toho, jakou chci hloubku ostrosti. Zbytek dotočím kolečkem na rysku, vlastně si při tom musím hlídat jenom čas závěrky. Pokud bude delší jak 1/100 nebo ještě lépe 1/200 dlouhý tak zvednu ISO. Jsem z toho celý rozechvělý, raději půjdu spát a zítra to zase zkusím znova.

  • Hloubka pole ostrosti

    Jak nastavit clonu

    Zjistěte, jak můžete správným nastavením clony fotit fotografie s dech beroucí hloubkou ostrosti

    ČÍST

Expozičního času a trojúhelníku – poznámka na dobrou noc

Budu muset ještě nastudovat teorii expozičního času a trojúhelníku. Ty tabulky si asi nezapamatuji. Možná bude stačit vědět, že když je málo světla tak zkrátím čas, zdvihnu ISO, nebo zmenším clonové číslo. Při focení pohybu si pak budu hlídat hlavně čas. Pokud bude dlouhý, tak fotka bude rozmazaná. Při focení skupin nebo krajiny zase clonové číslo, pokud bude malé tak pozadí bude rozmazané. No, a když bude fotka stále tmavá tak zvednu ISO a naopak. Samozřejmě vždy to doladím tím kouzelným kolečkem. Foťák mi v hledáčku napoví na jakou stranu točit. No Jenny už také spí, tak hezké sny a dobrou noc.

Jak nastavit clonu a čas

Tak to byla tak trochu povídka o expozičním trojúhelníku.  Grafické vysvětlení vztahu expozičního trojúhelníku a tabulky vyzkoušených hodnot nastavení clony, ISO a  času pro jednotlivé fotografické scény a ještě mnohem více o nastavení fotoaparátu zjistíte v článku Jak se naučit fotit zrcadlovkou a jak správně nastavit fotoaparát. Ještě více informací o tom jak funguje clona a jak správně nastavit clonu zjistěte v Průvodci nastavení clonyCelkem 22 top tipů, pomocí kterých začnete určitě fotit lepší fotografie najdete v článku 22x Tipy jak fotit, nastavit fotoaparát a začít správně fotit