Skupinová fotografie: Jak fotit skupiny

Strejda Ivo naši skupinu vyfotí! Zvolal Franta. Vůbec při tom neposlouchá, o co ho strejda Ivo žádá, kam se má postavit a kam se má dívat. Vlastně nemůže, protože napomíná znuděného Pepíčka, který se dívá někam do neznáma. Teta z Kanady někde od Niagarského vodopádu není ráda, když se fotí z profilu a děda z Moravy zezadu, bo jak sám říká už má tu rodovou lysinku na temeni hlavy.

skupinová fotografieOdněkud z davu se ozývá úpěnlivě volání, strejdo ať nemám tu dvojitou bradu jako posledně. Pepík se pořád dokola ptá, kdy už to konečně bude. Ivo, jako introvertní fotograf zoufale stoji před vším tím děním a přemýšlí jak je všechny je hezky skupinově vyfotit. Tak to je focení skupinové fotografie. Ten František mi to zavařil, chtít vyfotit skupinu lidí a všechny najedou tak, aby bylo na fotkách z rodinného výletu vidět, že bylo veselo. Jak připoutat jejich pozornost a rozesmát je?

Jak fotit skupinu lidí? Skupinová fotografie má také pravidla

Teď se mi vybavilo, v kurzu fotografování doporučovali při focení skupin říct vtip, nebo udělat něco komického. Jsem nervózní, nemůžu si na žádný krátký vtip vzpomenout. Vlastně Franta je známy svým vypravěčským uměním. Osmělím se a zavolám, Franto, jak to bylo s tím parašutistou. Uf tak to jsem měl tedy štěstí, František ucítil příležitost být zajímavý a začne vyprávět vtip, vlastně křičí jak Hanzlík v Postřižinách. No super dav se zklidnil a vice se soustředí na jednoho. Musím zvládnout tři věci. První aby se postavili tak, aby byli všichni vidět a zároveň bylo vhodné pozadí. Druhý úkol je všechny přimět dívat se dopředu, ale ne na mě. Třetí úkol je to známé usmívejte se prosím, vyletí ptáček. Mezitím už František popěvuje malí dopředu, velcí dozadu, přijíždí k nám večerníček, no holky poslouchejte ať nám ta společná skupinová fotografie. No nechejme to tedy na Františkovi a věnujme se fotoaparátu. Fotím skupinu tak to musím dát trochu vyšší clonové číslo, třeba f10, čas expozice určité kratší jak 1/100s. ISO podle světla nebo přepnu do režimu A. Teď jsou všichni pěkně seřazení, tak mydlím fotky jednu za druhou, jak na vítání občánků. Pořád se tak nějak melou, tak to raději opravdu udělám více fotek, ať vyjde alespoň jedna skupinová fotografie.