Jak fotit mobilem. Čtěte tipy na focení mobilem!

Jak fotit mobilem? Mobil nejlépe fotí tam, kde jsou pěkné barvy a dostatek světla. Na úpravy fotek v mobilu je hodně dobrých aplikací například aplikace pro Instagram, jen je potřeba znát, jak fotku uložit tak, aby jste jí nesdíleli pokud jí nechcete sdílet v průběhu její editace.

Jestliže budete fotit mobilem, když už je tma, najděte na svém mobilu ISO nastavení zkuste nastavit vyšší hodnotu. S hodnotou ISO to moc nepřehánějte, protože vyšší ISO zároveň zhoršuje kvalitu fotky.

Jak fotit mobilem – využití vodící mřížky pro srovnání horizontu

Majitelé iPhone můžou použít aplikaci ProCamera. Při focení použijte mřížky pro vyvážení kompozice fotografie. Jedním z nejjednodušších a nejlepších způsobů, jak zlepšit fotografie z mobilních telefonů, je zapnutí mřížky fotoaparátu.

Kompozice třetin

Zobrazí se řada čar na obrazovce fotoaparátu vašeho smartphonu, které jsou založeny na pravidle třetin – princip kompozice, který říká, že obraz by měl být rozdělen do třetin, jak horizontálně, tak vertikálně, takže máte celkem devět oblastí. Podle této teorie, pokud umístíte zajímavá místa v těchto křižovatkách nebo po přímkách, bude vaše fotografie vyváženější, rovnější a umožní divákům, přirozeně s ní splynout.

Jak zapnou vodicí mřížku na iPhone a Android fotoaparátu

iPhone: V menu „Nastavení“, vyberte „Fotografie a fotoaparát“ a zapněte „mřížku“.
Android: Spusťte aplikaci fotoaparátu, přejděte na „Nastavení“, přejděte dolů a přepněte možnost „Čáry mřížky“ na „zapnuto“.

Názvy v menu se můžou u některých telefonů lišit, vždy záleží na výrobci a konkrétním modelu fotoaparátu.

Jak nastavit ostření fotoaparátu mobilu

Vestavěné fotoaparáty v mobilech automaticky ostří na popředí fotografie. Ne každý fotografická scéna, kterou fotíte telefonem, má zjevný předmět ostření. Chcete-li upravit místo zaostření objektivu fotoaparátu pak v aplikaci fotoaparátu a klepněte na obrazovce na místo, na které chcete zaostřit.

Při fotografování pohybu může být pro váš fotoaparát obtížné ostřit sledovaný fotografovaný objekt. Klepnutím na obrazovku upravte zaostření fotoaparátu telefonu těsně před pořízením snímku. Na obrazovce fotoaparátu by se vám pak měla objevit čtvercová nebo kruhová ikona. Automatika fotoaparátu pak bude ostřit na plochu uvnitř této ikony.

Teď již máte nastavení fotoaparátu pod kontrolou a můžeme pokročit k praktickým tipům focení s mobilem. Čtěte praktické tipy v článku Jak na fotky na Instagram.