Jak fotit hvězdnou oblohu

Pří focení hvězdné oblohy jde o to, jak ji chcete vyfotit, nebo také jaký objektiv máte na focení hvězdné oblohy. Tomu je nutno potom také přizpůsobit techniku fotografování hvězdné oblohy.

  • Do 50 mm: Objektivem o ohniskové vzdálenosti 50 mm můžete fotit skvělé fotografie
    s pozadím  krajiny, nebo třeba odlesky hvězdné oblohy ve vodě.
  • 50 mm – 105 mm: Tento objektiv je vhodný na focení Měsíce nebo detailů hvězdné oblohy, při fotografování Měsíce budete muset následně provést několikanásobný ořez fotografie.
  • 105 mm – 300 mm: Objektiv s ohniskem 300 mm vám umožní fotit již detaily na Měsíci, jako jsou třeba měsíční krátery. 
  • 700 mm: S objektivem touto ohniskovou vzdáleností můžete fotit i planety hvězdné soustavy s detaily, jako jsou například prstence Saturnu, Venuši ve tvaru srpku.
  • Astrodalekohledy: S dalekohledy nebo teleskopy vybavenými naváděcím systémem můžete fotit deep space objekty.   

Nastavení fotoaparátu pro fotografování hvězdné oblohy

Noční oblohu s největší pravděpodobností fotíte za úplné tmy. Pro dobře exponovanou fotografii je však nutné dostat na snímač fotoaparátu co nejvíce světla. Toho dosáhnete nastavením dlouhého času expozice, nízkého clonového čísla, nebo si také můžete pomoci nastavením vysoké hodnoty ISO. Jak to ale vše zkombinovat správně?

Nastavení clony na focení hvězd

Pro zachycení co nejvíce podrobností je pro fotografování noční oblohy nejlepší co nejvíce otevřít clonu. To znamená, že pokud je maximální clona (minimální clonové číslo) vašeho objektivu f/4, pak ji nastavte.

Maximálně otevřenou clonou bude přes objektiv na senzor fotoaparátu dopadat více světla, což vám dovolí nastavit kratší čas expozice nebo nižší ISO. Množství detailů, které jste s clonou f / 2,8 schopni vyfotit, je neuvěřitelné. Budete ohromeni hned po vyfocení první povedené fotografie.

Při fotografování noční oblohy můžete také nastavit clonu jako f / 8. To si ale vyžádá nastavit mnohem delší čas expozice, což může mít za následek, že vám hvězdy na fotografii začnou vkreslovat dráhy svého pohybu v podobě kruhových čárek.  K tomu se vrátím v článku později.

Nastavení ISO pro focení hvězdné oblohy

Při fotografování denní krajiny je ideální nastavit ISO na nejnižší možnou hodnotu. Vyšší ISO vnáší do obrazu značné množství digitálního šumu, který podle své síly fotografii znehodnocuje. To je důvod, proč  se vždy snažíme udržovat hodnotu ISO na co nejnižší úrovni.

U fotografie noční oblohy to je ale jinak. ISO nastavte mezi ISO 1600 a ISO 3200 v závislosti na tom, jak je tmavá obloha. Tmavší obloha znamená vyšší ISO.

Čas expozice pro focení noční oblohy

Při nastavování času expozice je důležité mít na paměti důsledky nastavení krátkého, nebo dlouhého času expozice.

Za krátký čas expozice se při fotografování noční oblohy považuje doba 10 sekund a méně, zatím co za dlouhý čas expozice je považována doba delší jak 30 sekund.

Použití krátkého času expozice znamená nutnost zvýšit ISO, které vnese do fotografie více šumu. Tím můžete dosáhnout toho, že hvězdy budou na fotografii ostré bez viditelného rozmazání vlivem rotace Země. Méně kvalitní fotoaparáty však můžou mít potíže s množstvím digitálního šumu, který může být na fotografii hodně rušivý.

 

Na druhou stranu čas expozice delší jak 30 sekund vede k tomu, že hvězdy začínají být mírně rozmazané. Vzhledem k rotaci Země netrvá déle než 30 sekund, než si začnete všímat malého pohybu hvězd na fotografiích. Pro objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností bude čas expozice 30 až 45 sekund v pořádku.

Pro dosažení nejlepších výsledků by měl být v ideálním případě čas expozice někde kolem 15–30 sekund. Jak již bylo řečeno, záleží na objektivu, který používáte. Čím delší ohniskovou vzdálenost použijete, tím kratší čas expozice vám vyjde.

Jednoduchou metodou výpočtu maximálního času expozice, který můžete použít bez obav, že vám hvězdy budou vykreslovat svoje dráhy, je použití pravidla 500. Číslo 500 vydělte ohniskovou vzdáleností objektivu. Například maximální rychlost závěrky pro 14mm objektiv je 500/14 = 35,7 sekund. A pro objektiv s ohniskem 20 mm je čas expozice 500/20 = 25 sekund.

Vybavení na fotografování hvězd

Z počátku nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. Potřebné vybavení pro fotografování hvězd je víceméně stejné, jaké je třeba pro fotografování krajiny.

Stativ

Když pořizujete fotografie s časem expozice několik sekund, pro zachování ostrosti fotografie musíte použít stativ. Jednoduše nejste schopni držet fotoaparát bez jakéhokoliv pohybu úplně nehybně po dobu 15 sekund. Použití stativu vám umožní bez obav o rozmazání fotografie použít čas expozice
v řádu minut, nebo dokonce hodin.

Dálková spoušť

Při fotografování hvězd není nutné používat dálkovou spoušť, ale doporučuji ji mít. Pokud se například rozhodnete nastavit expozici delší než 30 sekund, pak musíte nastavit režim Bulb.
V takovém případě se může dálková spoušť hodit.

Zaostření fotoaparátu ve tmě

Zaostřování je to, co mnoho začínajících fotografů považuje za nejnáročnější na noční fotografii. Automatické zaostřování objektivu v noci nebude fungovat.

Nemusíte se bát, zaostření oblohy není těžké. Přepněte do ručního režimu ostření a nastavte vzdálenost na nekonečno. Poté vyfotografujte zkušební snímek a v případě potřeby dolaďte zaostření nastavením na o něco kratší vzdálenost. Celý postup bude někdy nutno několikrát zopakovat až do doby, než bude fotografie úplně ostrá. Správnost zaostření si také můžete kontrolovat na displeji fotoaparátu.

Tip na focení hvězdné oblohy: Označte si místo správného zaostření na objektivu páskou nebo čárkou – to vám umožní kdykoli v budoucnu snadno nastavit to nejostřejší zaostření.

Druhou možností, jak zaostřit, je vyhledat jakýkoliv vzdálený pozemní zdroj světla a na ten zaostřit. Pomocí živého náhledu si jej zvětšete a otáčejte zaostřovacím kroužkem, dokud nebude světelný zdroj nejostřejší. Pro kontrolu pak vyfoťte zkušební fotografii.

Jak se zbavit světelného znečištění fotografií noční oblohy

Ostrou a detailní fotografii noční oblohy vyfotíte v místě co nejvíce vzdáleném od světelného znečištění. Vždy je lepší vyjít fotit na otevřené pole mimo město než fotit uprostřed centra města.

Existují dva způsoby, jak eliminovat světelné znečištění a kombinace obou technik může vést
k působivým snímkům i v blízkosti měst.

Nejprve musíte ručně upravit vyvážení bílé. Nastavte například 3200 K – proveďte zkušební snímek. Hodnotu v Kelvinech upravte podle toho, zda je fotografie příliš modrá, nebo naopak oranžová.
K dispozici je také příslušenství, které pomáhá snížit, nebo dokonce odstranit světelné znečištění obrazu. Jedním z nich je NiSi Natural Night Filter. Umístěte filtr před objektiv a uvidíte, že účinně snižuje dominantní světelné znečištění a vrací fotografii detaily noční oblohy.

Kompoziční tipy

Nejčastější chybou, kterou vidím mezi začínajícími fotografy, kteří chodí fotografovat noční oblohu, je to, že jsou tak fascinováni hvězdami, že na kompozici úplně zapomínají. Obloha plná hvězd je nádherná, ale obraz stále potřebuje víc než jen oblohu nad náhodným neplánovaným předmětem.

Návod jak fotografovat hvězdy

Pracujte s obrazem stejně, jako kdybyste fotografovali během dne. Vyzkoušejte toto: podívejte se na některé ze svých oblíbených snímků pořízených v noci. Mají jiné prvky než oblohu? Jakou plochu fotografie zaplňuje obloha? S největší pravděpodobností je obloha jen částí obrazu. Stále existuje popředí a čáry, které vedou k hlavnímu objektu – obloha je jen součástí toho, co dělá fotografii krásnou.

Jak fotit dráhy hvězd star trail

Když jsem mluvil o času expozice, krátce jsem zmínil něco, čemu se říká dráhy hvězd. Může to být typ fotografie, kterého chceme dosáhnout. Pro fotografování dráhy hvězd musíte použít dlouhý čas expozice. Jak dlouhý bude, to závisí na tom, jak dlouhé stopy chcete vykreslit. Dráhy hvězd začínají být na fotografiích přitažlivé při použití času expozice delším jak 5 minut.  Pro ještě delší dráhy můžete zkusit nastavit čas expozice delší jak jednu hodinu. Při použití delšího času expozice snižte ISO na 400 a clonové číslo na f/8.

jak fotit hvězdnou oblohu

Jak fotografovat hvězdy

Moje preferované řešení vyžaduje určité znalosti Photoshopu, ale jeho myšlenka je poměrně jednoduchá.  Nejprve vyfoťte  fotografii oblohy. Potom vyfoťte druhou fotografii popředí s kratším časem expozice. Nyní mate fotografie, první fotografii s jasnějším popředím a druhou s ostrou dobře exponovanou oblohou.

Obě dvě fotografie spojte pomocí vrstev v Photoshopu do fotografie, která má dobře exponované popředí i oblohu. Může to znít trochu složitě, ale po několika pokusech to budete mít na paměti.