PRŮVODCE FOTOGRAFOVÁNÍM MĚSÍCE A JEHO ÚPLŇKU

Při focení měsíce mají fotoaparáty oproti mobilům velkou výhodu. Pro mobily však ale existuje mnoho užitečných aplikací. V článku si krok za krokem popíšeme jak fotit měsíc mobilem, kompaktem, super-zoomem a zrcadlovkou.

Jak fotit měsíc mobilem

jak fotit měsíc
Fotografie měsíce pořízená mobilem bez korekce expozice
jak fotit měsíc
Fotografie měsíce vyfotografována mobilem s korekcí expozice

Pokud při fotografování měsíce můžete vytvořit několik typů fotografií. Fotografii, na které je vidět celková kompozice nebo jenom fotografii se zaměřením se na vlastní měsíc. Horní fotografie je vyfocena v automatickém režimu, měsíc je přesvětlen a vytváří zářivou kouli. Spodní fotografie bezprostředně po první s nastavením korekce expozice na minimum. Fotografie celkově ztmavla, ale na povrchu měsíce se začínají vykreslovat tmavé oblasti které nesprávně nazýváme moře. Zvětšení je nastaveno na maximum viditelné zrnění je způsobeno digitálním šumem. Jak dál?

Pro chytré telefony existuje speciální příslušenství, které poskytuje lepší možnosti přiblížení. Takové příslušenství může být pro fotografování měsíce užitečné. Více se o tomto fotografickém příslušenství dozvíte v článku Jakým dalekohledem fotit měsíc a hvězdy na noční obloze

Nejlepší aplikace na focení měsíce

Máte mobil, na kterém nejde nastavit citlivost ISO ani čas závěrky a hvězdnou oblohu na které něco mihotá. První fotka tma, pokud jste zkusili fotit měsíc tak naopak světlé něco. Co tedy s tím? Jakou aplikaci fotit měsíc? Tady si můžete pomoci stažením aplikace například OpenCamera Majitelé iPhone můžou použít aplikaci ProCamera. Pomocí těchto aplikací můžete fotoaparát ve vašem mobilu lépe ovládat. Ale co nastavit?

Print screen obrazovky aplikace OpenCamera. ISO nastaveno na hodnotu 100. Posuvníkem u symbolu -/+ se nastavuje korekce expozice. Pohybem posuvníku vlevo fotografii celkově ztmavuje, ale začnou se vykreslovat detaily měsíční krajiny. Aplikace musí být nastavena do režimu Pro.

Jak fotit měsíc zrcadlovkou

Upevněte fotoaparát na stativ a nasměřujte jej objektivem směrem k měsíci. Pro potřeby článku jsme zvolil fotoaparát NIKON D3300 s objektivem 105 mm.

jak fotit měsíc
Zrcadlovka NIKON s nasazeným setovým objektivem 105 mm na stativu
  • Formát obrazu: Pokud váš fotoaparát může fotografovat ve formátu RAW, zvolte místo formátu JPEG formát RAW.
  • Režim fotoaparátu: Nastavte režim fotoaparátu na plně manuální režim M.
  • ISO: Nastavte ISO na základní ISO vašeho fotoaparátu, který je u většiny fotoaparátů obvykle ISO 100. Ujistěte se, že je „Auto ISO“ vypnuto.
  • Clona: Nastavte clonu na f / 11.
  • Čas expozice: Nastavte rychlost závěrky na 1/50.
  • Vyvážení bílé: Nastavte na Denní světlo

• Zaostření objektivu: Pomocí zadní obrazovky LCD fotoaparátu zaostřete na Měsíc. Jakmile máte zaostřeno, přepněte objektiv na manuální ostření, tím zabráníte samovolnému rozostření fotoaparátu

• Stabilizace obrazu: Při fotografování ze stativu můžete vypnout stabilizaci obrazu vypnout

jak fotit měsíc

Pokud je měsíc na fotografiích příliš jasný, pak nastavte čas expozice na nižší hodnotu. Pokud je příliš tmavý, nastavte čas expozice na vyšší hodnotu. Pamatujte, že Měsíc se pohybuje docela rychle, takže jej rozhodně nefoťte dlouhým časem expozice, zejména při použití dlouhého teleobjektivu. Místo prodlužování času expozice můžete vyzkoušet více otevřít clonu objektivu nebo zvýšit citlivost ISO.

Výsledná fotografie vyfocená NIKON D3300 objektiv 105 mm ISO 100 mm f / 10 čas expozice 1/50 s po úpravě v ZONERu a ořezu
Původní fotografie bez úpravy a ořezu

Možná si při fotografování měsíce všimnete, že některé části měsíce vyjdou přeexponované, zatímco jiné části jsou zcela podexponované. To můžete vyřešit vyfocením alespoň tří fotografií s různou expozicí, které pak pomocí HDR sloučíte do jedné fotografie

Jak fotit měsíc kompaktem nebo super zoomem

Pokud na fotoaparátu nelze přepnout na manuální režim tak lze s úspěchem fotografovat měsíc v režimu krajina. Kompakty a super zoomy mají dva typy zoomu optický a digitální. Pro focení měsíce je dobré používat pouze optický zoom. Digitální zoom do fotografie měsíce nepřidá žádné detaily měsíční krajiny nebo kráterů.

Jak fotit měsíc bez stativu

Při focení měsíce bez stativu je nutné pohlídat si čas expozice. Ten by neměl být delší jak 1/100 s pokud vám vychází delší tak zkuste zvýšit hodnotu ISO, nebo snížit clonové číslo. Vyšší hodnoty ISO způsobují na fotografii digitální šum a extrémně malé clonové číslo může způsobit, že měsíční krajina nebude ostrá v celé ploše měsíce.

Jak ostřit měsíc

Při fotografování měsíce s výhodou využijete displej fotoaparátu s živým náhledem. Pokud se automatice nepodaří zaostřit měsíc umístěný na střed, zkuste zaostřit na kraj měsíce. Zaostření na kraj vnese do fotografie měsíční krajiny více ostrých detailů. Vyfoťte fotografii a na displeji zkontrolujte zaostření. Může se stát, že se automatice fotoaparátu nepodaří měsíc zaostřit. V tomto případě vypněte automatické ostření a zaostřete ručně pomocí ostřícího kroužku. Vždy vyfoťte zkušební fotografii. Pokud se vám podařilo zaostřit v automatickém režimu tak také vypněte automatické ostření, Budete tím mít jistotu, že vám fotoaparát náhodně nepřeostří.

Některé fotoaparáty zobrazují měsíc v živém náhledu jako světlou kuličku, proto je nutné pro odzkoušení zaostření vždy vyfotit zkušební fotografii a po zaostření raději vypnout automatiku ostření vypínačem na boku objektivu nebo v menu nastavení.

Jak fotit měsíc s teleobjektivem

Měsíc je po slunci nejasnějším vesmírným tělesem. Při focení měsíce použijte stativ a fotoaparát s dálkově ovládanou spouští. Expoziční čas je podle fáze Měsíce a citlivosti čipu mezi 1/15 a 1/250, ISO tak kolem 200. Máte teleobjektiv s ohniskem 400mm. Výborně, můžete jej využít k focení měsíce nebo planet. Vysuňte jej na plno, clonové číslo nastavte na minimální velikost, čas expozice 1/10 a ISO 400. První fotka asi nevyjde. Pokud je tmavá tak zvyšte ISO nebo raději prodlužte čas expozice. Pokud je světlá tak postupujte naopak, chce to trpělivost. Pro fotografování měsíce zrcadlovkou jsou vhodné objektivy s ohniskovou vzdáleností 150-600mm. Kratší objektivy můžete doplnit tele konvektorem 1.4x. Objektiv Nikon 200-500mm f / 5.6 VR je dobrá volba pro fotografování měsíce.

jak fotit měsíc teleobjektivem
Při fotografování měsíce a hvězd teleobjektivem vypněte automatické ostřeni

Chcete se o vhodném vybavení na fotografování měsíce dozvědět víc? Přečtěte si také článek Jakým dalekohledem fotit hvězdné objekty z rubriky Astro foto.

Jak začít s focením měsíce nebo úplňku měsíce

Pokud jste měsíc ještě nikdy nefotografovali, tak to zkuste třeba v úplňku. Při fotografování se dozvíte více o měsíci a navíc také vyfotíte fotografie, které budete moci využít společně s vašimi stávajícími fotografiemi k různým kolážím a fotomontážím. Později můžete zkusit fotit měsíc také v jeho různých fázích. Budete překvapení velkým rozdílem v detailech hlavně při přechodu světla a stínu na jeho povrchu. Objevíte také krátery a hory na jeho povrchu, které jste ještě nikdy předtím neviděli. Krátery a hory měsíce se během různých fází zobrazují odlišně, tím tak vytvářejí mnoho příležitosti vyfotit zajímavé fotografie.

Jak fotit měsíc
Fotografie couvajícího měsíce. V prvé horní části jsou viditelné krátery, které na fotolitografiích focených za úplňku nejsou již tak zřetelně viditelné.

Kde fotit měsíc

Ve dne se měsíc se dá fotit prakticky kdekoliv. Hezky působí fotografie s měsícem na pozadí strom, stavby, skály nebo letícího letadla. Při focení měsíce v noci je dobré fotit na místech kde není rušivé město pouličního osvětlení nebo mlžný opar nad vodní hladinou. Zapnutí blesku př focení měsíce způsobí, že objekty v blízkosti blesku budou také viditelné. Toho lze využít například při zakomponování květiny do fotografie měsíce,

Tipy na focení měsíce

Fotografování měsíce je vzrušující zážitek a dá se provádět několik způsoby. Pokud máte teleobjektiv tak můžete vyfotografovat měsíc s jeho detaily a mnoha krátery. Přitom jako součást kompozice můžete vyfotografovat zajímavou krajinu nebo aranžovat fotografickou scénu s měsícem. Měsíc přitom můžete fotografovat jak ve dne tak v noci. Právě ve dne můžete využít k vytvoření celkové kompozice okolní krajinu a v noci pak například odlesky měsíce od vodní hladiny.

Odraz měsíčního světla od vodní hladiny

Co je super moon

Super moon je fáze měsíce kdy je nejblíže k zemi.

Noční obloha a měsíc – Ramadan Kareem

Fáze měsíce

Měsíc prochází v průběhu lunárního měsíce různými fázemi. Fáze měsíce kdy je měsíc mezi zemí a sluncem říkáme Nov.  V této fázi světlo nedopadá na měsíční stranu přivrácenou zemi. Opačná situace nastává v případě, když je země mezi měsícem a sluncem. Této měsíční fázi říkáme úplněk, a jak můžete na ilustraci vidět celá měsíční strana přivrácená zemi je osvícená slunečním světlem. To vše se opakuje každý lunární měsíc, který má 29,53 pozemských dní.

fáze měsíce
Měsíční fáze, na slunci přivrácené straně je den a na odvrácené straně noc.

Nenašli jste zde, co jste hledali? Napište nám, co Vás zajímá. Rádi vám poskytneme více informací.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..