Jak fotit měsíc - prúvodce fotografováním měsíce

Měsíc lze fotit kdykoliv je viditelný a není to vůbec složité. S dobrým teleobjektivem můžete vyfotit detaily měsíční krajiny. Širokoúhlým objektivem nebo mobilem vyfotíte hezké fotky měsíce s kompozicí okolní krajiny.

  • Režim fotoaparátu: Nastavte režim fotoaparátu na plně manuální režim M.
  • ISO: Nastavte ISO na základní ISO vašeho fotoaparátu, který je u většiny fotoaparátů obvykle ISO 100. Ujistěte se, že je „Auto ISO“ vypnuto.
  • Clona: Nastavte clonu na f / 11.
  • Čas expozice: Nastavte rychlost závěrky na 1/50.
  • Zaostření objektivu: Pomocí zadní obrazovky LCD fotoaparátu zaostřete na Měsíc. Jakmile máte zaostřeno, přepněte objektiv na manuální ostření, tím zabráníte samovolnému rozostření fotoaparátu
  • Vyvážení bílé: Nastavte na Denní světlo
  • Stativ Ano

Tip na focení: Jak vyfotit zatmění měsíce

Při focení zatmění měsíce nastavte clonu  f / 5.6 Čas expozice na 1/20  ISO 400. 

Pokud je měsíc na fotografiích příliš jasný, pak nastavte kratší čas expozice. Tmavý měsíc můžete zjasnit prodloužením času expozice. Pamatujte, že Měsíc se pohybuje docela rychle, takže jej rozhodně nefoťte dlouhým časem expozice, zejména při použití dlouhého teleobjektivu. Místo prodlužování času expozice můžete vyzkoušet více otevřít clonu objektivu nebo zvýšit citlivost ISO.

Fotografování měsíce je vzrušující zážitek a dá se provádět několik způsoby. Jako součást kompozice fotografie můžete vyfotografovat zajímavou krajinu nebo zaranžovat fotografickou scénu s měsícem. Měsíc přitom můžete fotografovat jak ve dne tak v noci. Ve dne můžete využít k vytvoření celkové kompozice okolní krajinu a v noci pak například odlesky měsíce od vodní hladiny. Hezky působí fotografie s měsícem na pozadí strom, stavby, skály nebo letícího letadla. Hezky působí fotografie měsíce na pozadí koruny stromu, zajímavé stavby, skály nebo letícího letadla.

Odraz měsíčního světla od vodní hladiny

Měsíc je po slunci nejasnějším vesmírným tělesem. Při focení měsíce pomocí teleobjektivu použijte stativ a dálkovou spoušť. Expoziční čas je podle fáze Měsíce a citlivosti čipu mezi 1/15 a 1/250, ISO tak kolem 200. Máte teleobjektiv s ohniskem 400mm. Výborně, můžete jej využít k focení měsíce nebo planet. Vysuňte jej na plno, clonové číslo nastavte na minimální velikost, čas expozice 1/10 a ISO 400. První fotka asi nevyjde. Pokud je tmavá tak zvyšte ISO nebo raději prodlužte čas expozice. Pokud je světlá tak postupujte naopak, chce to trpělivost. Pro fotografování měsíce zrcadlovkou jsou vhodné objektivy s ohniskovou vzdáleností 150-600mm. Kratší objektivy můžete doplnit tele konvektorem 1.4x. Objektiv Nikon 200-500mm f / 5.6 VR je dobrá volba pro fotografování měsíce.

jak fotit měsíc
Deaily měsíční krajiny

Chcete se o vhodném vybavení na fotografování měsíce dozvědět víc? Přečtěte si také článek Jakým dalekohledem fotit hvězdné objekty z rubriky Astro foto.

Inzerce:www.novedalekohledy.cz

Při fotografování měsíce s výhodou využijete displej fotoaparátu s živým náhledem. Pokud se automatice nepodaří zaostřit měsíc umístěný na střed, zkuste zaostřit na kraj měsíce. Zaostření na kraj vnese do fotografie měsíční krajiny více ostrých detailů. Vyfoťte fotografii a na displeji zkontrolujte zaostření. Může se stát, že se automatice fotoaparátu nepodaří měsíc zaostřit. V tomto případě vypněte automatické ostření a zaostřete ručně pomocí ostřícího kroužku. Vždy vyfoťte zkušební fotografii. Pokud se vám podařilo zaostřit v automatickém režimu tak také vypněte automatické ostření. Tím zajistíte, že vám fotoaparát náhodně nepřeostří.

Při focení měsíce bez stativu je nutné pohlídat si čas expozice. Neměl být delší jak 1/100 s pokud vám vychází delší tak zkuste zvýšit hodnotu ISO, nebo snížit clonové číslo. Vyšší hodnoty ISO způsobují na fotografii digitální šum. Extrémně malé clonové číslo může způsobit, že měsíční krajina nebude ostrá v celé ploše měsíce.

jak fotit měsíc
Přelet ptáků přes měsíc

Některé fotoaparáty zobrazují měsíc v živém náhledu jako světlou kuličku. Pro odzkoušení zaostření raději vždy vyfoťte zkušební fotografii. Po zaostření raději vypněte automatiku ostření vypínačem do polohy MF na boku objektivu nebo v menu nastavení fotoaparátu.

Máte mobil, na kterém nejde nastavit citlivost ISO ani čas závěrky. Co tedy s tím? Jak vyfotit měsíc mobilem? Tady si můžete pomoci stažením aplikace jako je například OpenCamera Majitelé iPhone můžou použít aplikaci ProCamera. Pomocí těchto aplikací můžete fotoaparát ve vašem mobilu lépe ovládat. Ale co nastavit?

Print screen obrazovky aplikace OpenCamera nastavené do režimu Pro. ISO nastaveno na hodnotu 100. Posuvníkem u symbolu -/+ se nastavuje korekce expozice. Pohybem posuvníku vlevo fotografii celkově ztmavuje, na světlé kuličce měsíce se začnou vykreslovat detaily měsíční krajiny.

Pro chytré telefony existuje speciální příslušenství, které poskytuje lepší možnosti přiblížení. Takové příslušenství může být pro fotografování měsíce užitečné. Více se o tomto fotografickém příslušenství dozvíte v článku Jakým dalekohledem fotit měsíc a hvězdy na noční obloze

Pokud jste měsíc ještě nikdy nefotografovali, tak to zkuste třeba v úplňku. Při fotografování se dozvíte více o měsíci a navíc také vyfotíte fotografie, které budete moci využít k různým kolážím a fotomontážím. Později můžete zkusit fotit měsíc také v jeho různých fázích. Budete překvapení velkým rozdílem v detailech hlavně při přechodu světla a stínu na jeho povrchu. Objevíte také krátery a hory na jeho povrchu, které jste ještě nikdy předtím neviděli. Krátery a hory měsíční krajiny se ve fázích měsíce zobrazují odlišně, tím tak vytvářejí mnoho příležitosti vyfotit další zajímavé fotografie.

Ve dne se měsíc se dá fotit prakticky kdekoliv. Pro focení měsíce v noci jsou vhodná místa bez rušivého pouličního osvětlení nebo drátu elektrického vedení. Zapnutí blesku při focení měsíce způsobí, že objekty v blízkosti blesku budou také viditelné. Toho lze využít například při zakomponování tváře nebo květiny do fotografie měsíce.

jak fotit měsíc