PRŮVODCE FOTOGRAFOVÁNÍM MĚSÍCE

Měsíc lze fotit kdykoliv je viditelný a není to vůbec složité. S teleobjektivem můžete fotit detaily měsíční krajiny. Širokoúhlým objektivem nebo mobilem zase fotky s kompozicí okolní krajiny.

Jak fotit měsíc zrcadlovkou

Upevněte fotoaparát na stativ a nasměřujte jej objektivem směrem k měsíci.

  • Režim fotoaparátu: Nastavte režim fotoaparátu na plně manuální režim M.
  • ISO: Nastavte ISO na základní ISO vašeho fotoaparátu, který je u většiny fotoaparátů obvykle ISO 100. Ujistěte se, že je „Auto ISO“ vypnuto.
  • Clona: Nastavte clonu na f / 11.
  • Čas expozice: Nastavte rychlost závěrky na 1/50.
  • Zaostření objektivu: Pomocí zadní obrazovky LCD fotoaparátu zaostřete na Měsíc. Jakmile máte zaostřeno, přepněte objektiv na manuální ostření, tím zabráníte samovolnému rozostření fotoaparátu
  • Vyvážení bílé: Nastavte na Denní světlo

jak fotit měsíc

Pokud je měsíc na fotografiích příliš jasný, pak nastavte čas expozice na nižší hodnotu. Pokud je příliš tmavý, nastavte čas expozice na vyšší hodnotu. Pamatujte, že Měsíc se pohybuje docela rychle, takže jej rozhodně nefoťte dlouhým časem expozice, zejména při použití dlouhého teleobjektivu. Místo prodlužování času expozice můžete vyzkoušet více otevřít clonu objektivu nebo zvýšit citlivost ISO.

Výsledná fotografie vyfocená NIKON D3300 objektiv 105 mm ISO 100 mm f / 10 čas expozice 1/50 s po úpravě v ZONERu a ořezu
Původní fotografie bez úpravy a ořezu

Tipy na focení měsíce širokoúhlým objektivem

Fotografování měsíce je vzrušující zážitek a dá se provádět několik způsoby. Jako součást kompozice fotografie můžete vyfotografovat zajímavou krajinu nebo zaranžovat fotografickou scénu s měsícem. Měsíc přitom můžete fotografovat jak ve dne tak v noci. Ve dne můžete využít k vytvoření celkové kompozice okolní krajinu a v noci pak například odlesky měsíce od vodní hladiny. Hezky působí fotografie s měsícem na pozadí strom, stavby, skály nebo letícího letadla. Hezky působí fotografie měsíce na pozadí koruny stromu, zajímavé stavby, skály nebo letícího letadla.

Odraz měsíčního světla od vodní hladiny

Možná si při fotografování měsíce všimnete, že některé části měsíce vyjdou přeexponované, zatímco jiné části jsou zcela podexponované. To můžete vyřešit vyfocením alespoň tří fotografií s různou expozicí, které pak pomocí HDR sloučíte do jedné fotografie

Jak fotit měsíc bez stativu

Při focení měsíce bez stativu je nutné pohlídat si čas expozice. Neměl být delší jak 1/100 s pokud vám vychází delší tak zkuste zvýšit hodnotu ISO, nebo snížit clonové číslo. Vyšší hodnoty ISO způsobují na fotografii digitální šum. Extrémně malé clonové číslo může způsobit, že měsíční krajina nebude ostrá v celé ploše měsíce.

Jak ostřit měsíc

Při fotografování měsíce s výhodou využijete displej fotoaparátu s živým náhledem. Pokud se automatice nepodaří zaostřit měsíc umístěný na střed, zkuste zaostřit na kraj měsíce. Zaostření na kraj vnese do fotografie měsíční krajiny více ostrých detailů. Vyfoťte fotografii a na displeji zkontrolujte zaostření. Může se stát, že se automatice fotoaparátu nepodaří měsíc zaostřit. V tomto případě vypněte automatické ostření a zaostřete ručně pomocí ostřícího kroužku. Vždy vyfoťte zkušební fotografii. Pokud se vám podařilo zaostřit v automatickém režimu tak také vypněte automatické ostření. Tím zajistíte, že vám fotoaparát náhodně nepřeostří.

Některé fotoaparáty zobrazují měsíc v živém náhledu jako světlou kuličku. Pro odzkoušení zaostření raději vždy vyfoťte zkušební fotografii. Po zaostření raději vypněte automatiku ostření vypínačem do polohy MF na boku objektivu nebo v menu nastavení fotoaparátu.

Jak fotit měsíc mobilem

jak fotit měsíc
Fotografie měsíce pořízená mobilem bez korekce expozice

Horní fotografie je vyfocena v automatickém režimu. Spodní fotografie je vyfotografována bezprostředně po první s použitím nastavením korekce expozice na minimum. Fotografie sice celkově ztmavla, ale na povrchu měsíce se začínají vykreslovat detaily měsíční krajiny. Zvětšení je nastaveno na maximum viditelné zrnění je způsobeno digitálním šumem. Jak dál?

jak fotit měsíc
Fotografie měsíce vyfotografována mobilem s korekcí expozice

Pro chytré telefony existuje speciální příslušenství, které poskytuje lepší možnosti přiblížení. Takové příslušenství může být pro fotografování měsíce užitečné. Více se o tomto fotografickém příslušenství dozvíte v článku Jakým dalekohledem fotit měsíc a hvězdy na noční obloze

Nejlepší aplikace na focení měsíce

Máte mobil, na kterém nejde nastavit citlivost ISO ani čas závěrky. Co tedy s tím? Jakou aplikaci fotit měsíc? Tady si můžete pomoci stažením aplikace například OpenCamera Majitelé iPhone můžou použít aplikaci ProCamera. Pomocí těchto aplikací můžete fotoaparát ve vašem mobilu lépe ovládat. Ale co nastavit?

Print screen obrazovky aplikace OpenCamera. ISO nastaveno na hodnotu 100. Posuvníkem u symbolu -/+ se nastavuje korekce expozice. Pohybem posuvníku vlevo fotografii celkově ztmavuje, ale začnou se vykreslovat detaily měsíční krajiny. Aplikace musí být nastavena do režimu Pro.

Jak fotit měsíc kompaktem nebo super zoomem

Pokud na fotoaparátu nelze přepnout na manuální režim tak lze s úspěchem fotografovat měsíc v režimu krajina. Kompakty a super zoomy mají dva typy zoomu optický a digitální. Pro focení měsíce je dobré používat pouze optický zoom. Digitální zoom do fotografie měsíce nepřidá žádné detaily měsíční krajiny nebo kráterů.

Jak fotit měsíc s teleobjektivem

Měsíc je po slunci nejasnějším vesmírným tělesem. Při focení měsíce použijte stativ a fotoaparát s dálkově ovládanou spouští. Expoziční čas je podle fáze Měsíce a citlivosti čipu mezi 1/15 a 1/250, ISO tak kolem 200. Máte teleobjektiv s ohniskem 400mm. Výborně, můžete jej využít k focení měsíce nebo planet. Vysuňte jej na plno, clonové číslo nastavte na minimální velikost, čas expozice 1/10 a ISO 400. První fotka asi nevyjde. Pokud je tmavá tak zvyšte ISO nebo raději prodlužte čas expozice. Pokud je světlá tak postupujte naopak, chce to trpělivost. Pro fotografování měsíce zrcadlovkou jsou vhodné objektivy s ohniskovou vzdáleností 150-600mm. Kratší objektivy můžete doplnit tele konvektorem 1.4x. Objektiv Nikon 200-500mm f / 5.6 VR je dobrá volba pro fotografování měsíce.

jak fotit měsíc teleobjektivem
Při fotografování měsíce a hvězd teleobjektivem vypněte automatické ostřeni

Chcete se o vhodném vybavení na fotografování měsíce dozvědět víc? Přečtěte si také článek Jakým dalekohledem fotit hvězdné objekty z rubriky Astro foto.

Jak začít s focením měsíce nebo úplňku měsíce

Pokud jste měsíc ještě nikdy nefotografovali, tak to zkuste třeba v úplňku. Při fotografování se dozvíte více o měsíci a navíc také vyfotíte fotografie, které budete moci využít k různým kolážím a fotomontážím. Později můžete zkusit fotit měsíc také v jeho různých fázích. Budete překvapení velkým rozdílem v detailech hlavně při přechodu světla a stínu na jeho povrchu. Objevíte také krátery a hory na jeho povrchu, které jste ještě nikdy předtím neviděli. Krátery a hory měsíční krajiny se ve fázích měsíce zobrazují odlišně, tím tak vytvářejí mnoho příležitosti vyfotit další zajímavé fotografie.

Jak fotit měsíc
Fotografie couvajícího měsíce. V prvé horní části jsou viditelné krátery, které na fotolitografiích focených za úplňku nejsou již tak zřetelně viditelné.

Kde fotit měsíc

Ve dne se měsíc se dá fotit prakticky kdekoliv. Pro focení měsíce v noci jsou vhodná místa bez rušivého pouličního osvětlení nebo drátu elektrického vedení. Zapnutí blesku při focení měsíce způsobí, že objekty v blízkosti blesku budou také viditelné. Toho lze využít například při zakomponování tváře nebo květiny do fotografie měsíce.

Co je super moon

Super moon je fáze měsíce kdy je měsíc v úplňku nejblíže k zemi.

Noční obloha a měsíc – Ramadan Kareem

Fáze měsíce

fáze měsíce
Měsíční fáze, na slunci přivrácené straně je den a na odvrácené straně noc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..