Modrá hodina

Modrá hodina nastává těsně před začátkem a koncem dne. Tonalita takových snímků je obvykle poměrně chladná a sytá, někdy se nám ji podaří zkombinovat s posledními teplými barvami zlaté hodiny (těsně před východem slunce). Představuje přechod mezi dnem a nocí a dodává osvětlení tmavě modré, fialové a hluboké odstíny.

Jak pořídit dobré fotografie v modré hodině

Především se vyplatí brzy vstávat a pozdě chodit spát. Vždy je dobré se na místo dostavit s předstihem a připravit si vybavení. Pak si také určitě nenecháme ujít zlatou nebo modrou hodinku. Není pochyb o tom, že světlo hraje při fotografování obrovskou roli. Často má rozhodující vliv na náladu celého snímku. Pohledy během zlaté a modré hodiny mají poetický rozměr a dovedně zachycený snímek na diváka velmi zapůsobí. Zvláště když se blíží nebo ustupuje špatné počasí – pak se toho na obloze děje hodně a máme větší šanci pořídit skvělou fotografii. Nezapomeňte, že snímek bude mnohem zajímavější, když budou na obloze mraky. Zvláště když tvoří zajímavé tvary a struktury.

modrá hodina

Která hodina je lepší: zlatá nebo modrá

Na tuto otázku samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Vše záleží na individuálním vkusu a zájmech a preferencích fotografa. V případě portrétních fotografů se doporučuje fotografovat ve zlaté hodině, zatímco fotografové krajiny rozhodně preferují modrou hodinu.

Jak fotit západ slunce

Jak dosáhnout správného kontrastu barev

Jak víte, modrá i zlatá hodina umožňují získat senzační světelné podmínky. Nicméně vyžaduje také určité dovednosti. Abyste tyto okamžiky dne dostatečně dobře zachytili, vyplatí se vzít si s sebou stativ. Na linii horizontu může být výrazný kontrast, zejména když je v záběru slunce. V takové situaci se vyplatí použít poloviční filtr. Při fotografování ve zlaté hodince je také dobré neustále kontrolovat stav světelného metru.

Neméně důležitou otázkou je vyvážení bílé.

V moderních zařízeních najdeme pokročilé mechanismy měření barevné teploty světla. Jejich hlavní funkcí je zabránit barevné dominanci. To znamená, že fotoaparát nastaví vyvážení tak, aby byl pořízený snímek barevně co nejneutrálnější. Tomu je třeba se vyhnout během zlaté hodiny. Pro zajímavější efekt je nejlepší nastavit vyvážení bílé na denní světlo.

modrá hodina

Aplikace na určení zlaté a modré hodiny

Na webu najdete celou řadu aplikací pro telefon, které se vám budou hodit při fotografování krajiny. Mnohé z nich umožňují určit zlaté a modré hodiny s vysokou přesností, například The Photographer’s Ephemeris. Jedná se o placenou aplikaci, která vám umožní naplánovat si sezení v terénu předem. Informuje nás o východech a západech slunce včetně zlaté hodiny. Další možností je Sun Surveyor, který je k dispozici ve dvou verzích: placené a bezplatné. Sleduje polohu Slunce a funguje na podobném principu jako fotografické efemeridy.

EXSATE Golden Hour je dobře hodnocen i odborníky. Jedná se o bezplatný program, který ve výchozím nastavení definuje modré a zlaté hodiny. Ukazuje také, kdy je nejlepší čas na fotografování noční oblohy. EXSATE nám navíc umožňuje, abychom si sami definovali preferované světelné podmínky.

Google play:

Apple Store:

Sun Surveyor Lite