Jak fotit zrcadlovkou v režimu Priorita clony A (Av)

Začínáte fotit zrcadlovkou a potřebujete rychle porozumět hlavním možnostem nastavení? Poloautomatické režimy s upřednostněním clony nebo času závěrky jsou zpravidla druhým krokem fotografa po vyzkoušení režimu Auto. Pojďme se blíže podívat nejdříve na režim Priorita clony, který najdete na přepínači volby režimů označený jako A nebo Av. Co tento režim řeší?
Při fotografování v režimu Priorita clony jde v podstatě o to, aby byla fotka zaostřená tak, jak chceme. Může být ostrý celý záběr nebo jen jeho část, třeba popředí ostré a pozadí nezaostřené. V režimu Priorita clony nastavujeme velikost clonového čísla a tím řídíme hloubku ostrosti. Následně nám pak automatika fotoaparátu sama nastaví správnou expozici fotografie, tedy čas závěrky neboli dobu, po kterou je závěrka otevřená.

Co je clona?

Změnou průměru tohoto otvoru nastavujeme různou intenzitu dopadajícího světla. Zvolené nastavení clony se udává velikostí clonového čísla.
Clonová čísla jsou odstupňována v krocích s rozestupem, kterému také říkáme krok. Tyto kroky spolu tvoří číselnou řadu, jako je například f/1,4, f/2,8, f/11, f/22.

Otvor clony je ve skutečnosti tvořen vějířovitě uspořádanou sadou lamel. Ty se při volbě clony roztahují nebo stahují, mění své uspořádání a tím průměr vnitřního otvoru clony. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím větší otvor lamely clony vytvoří. Čím vyšší číslo, tím je menší otvor. Podivnost hodnot clonových čísel vyplývá z expozičního trojúhelníku.

Základní mechanismus nastavení clony:

 • malé clonové číslo (např. f/1,8) = velké rozevření lamel, které vytvoří velký otvor, tj. na snímač dopadá více světla
 • velké clonové číslo (například f/21) = malé otevření, které vytvoří malý otvor, tj. na snímač dopadá méně světla

Výhody fotografování v režimu Priorita clony

 1. Umožňuje ovládat hloubku ostrosti

Nastavením clony řídíme hloubku pole ostrosti. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím menší hloubku ostrosti budou vaše fotografie mít. Fotografie s velmi rozmazaným popředím nebo pozadím jsou fotografovány s malou hloubkou ostrosti malým clonovým číslem.

Co platí o clonovém čísle a ostrosti záběru:

 • malé clonové číslo = velký otvor = malá hloubka ostrosti = rozmazané popředí nebo pozadí
 • vysoké clonové číslo = malý otvor = hlubší hloubka ostrosti = více ostré popředí nebo pozadí

Tip na focení: Nastavením velkého clonového čísla f/11 dosáhnete ostrého pozadí i popředí. Tuto velkou hloubku ostrosti můžete použít například při fotografování krajiny. odkaz

 1. Nabízí kreativní svobodu

Řízení hloubky ostrosti fotografie je jedním z osvědčených způsobů, jak být kreativní fotograf. Vyzkoušejte si, jak to funguje, a určitě budete rádi tuto možnost využívat. Malá hloubka ostrosti vám umožní oddělit fotografovaný objekt od pozadí nebo popředí fotografie. Při nastavení malého clonového čísla musíte samozřejmě fotoaparátu určit, na co má zaostřit. Pokud to neuděláte, fotoaparát se pokusí uhádnout sám, na co chcete ostřit. Může se trefit správně, ale také nemusí.

Mít kontrolu nad hloubkou ostrosti vám dává kreativní svobodu zdůraznit na fotografii to, co je pro vás důležité!

 1. Je pohotový

Pohotovost je jedním z nejpádnějších důvodů pro použití režimu Priority clony, zvláště pak pokud se nacházíte v normálním světelném prostředí. To znamená, že nefotíte v noci nebo v tmavých interiérech. V takových případech, kdy máte normální světlo, se nemusíte starat o čas závěrky, vyberete pouze vhodné nastavení citlivosti ISO (nebo u tohoto parametru využijte funkci Auto ISO). Typická hodnota pro focení venku za slunečného dne je ISO 100. Fotoaparát zvolí čas expozice podle nastavení clonového čísla sám. Dostatečné světelné podmínky mu umožní nastavit potřebně krátký čas expozice, který neovlivní negativně kvalitu vašich fotografií.

Čím méně nastavení musíte při fotografování provést, tím více času pak máte na samotný výběr kompozice a pohotovost záběru!

Jak nastavit režim Priorita clony?

Většina zrcadlovek má kruhový přepínač režimů fotografování:

 • u fotoaparátů Canon otočte ovladač režimů do polohy „Av“
 • u fotoaparátů Nikon přepněte volič režimů do polohy „A“
Otáčením řídicího kolečka pak můžete měnit nastavení clonového čísla. Přesný návod naleznete v příručce svého fotoaparátu.

Jak používat režim Priority clony

 1. Nastavte vhodné ISO (nebo zvolte nastavení Auto).
 2. V režimu Priorita clony nastavte otáčením hlavního voliče požadované clonové číslo.
 3. Stisknutím spouště do poloviny zaostřete fotografovaný objekt. Správný čas expozice si nastaví fotoaparát automaticky.
 4. Domáčkněte spoušť.

Kdy použít režim Priority clony A (Av)?

Při fotografování portrétů chceme fotografovanou osobu oddělit od pozadí. To znamená, že potřebujeme mít úplnou kontrolu nad hloubkou ostrosti fotografie. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím více se vám podaří portrétovaného oddělit od pozadí. Speciální portrétní objektivy mají možnost nastavit i f/1,6. Režim přednosti clony je dokonalý v případech, kdy se portrétovaná osoba příliš nehýbe. V tomto režimu se pak můžete plně věnovat ostření a kompozici. Nastavení času expozice můžete nechat na automatice fotoaparátu. Režim Priorita clony vám umožní rušivé prvky v pozadí portrétu rozostřit.
Tip na focení: Nemáte speciální portrétní objektiv? Nevadí, k oddělení pozadí můžete také použít zoomovací objektiv a vysunout jej na ohnisko, které se blíží maximálnímu ohnisku vašeho objektivu. Větší ohnisková vzdálenost vám pomůže také rozmazat pozadí i při clonovém čísle f/4.
 1. Běžné fotografování za denního světla
Režim Priorita clony se výborně hodí pro fotografování venku za denního světla. Téměř vždy máte dostatek světla a nemusíte se tedy obávat, že fotoaparát nastaví dlouhý exponující čas, který by mohl způsobit rozmazání pohybujícího se objektu na fotografii. Režim Priorita clony není vhodný pro fotografování rychle se pohybujících objektů.

 1. Fotografování na cestách a výletech

Určitě se chcete ze svých dobrodružných cest nebo rodinných výletů vrátit se spoustou vydařených fotografií. Pro takto zaměřené fotografování je režim s upřednostněním clony výbornou volbou, protože dává výhodu pohotovosti. Nemusíte ztrácet čas dlouhým nastavováním fotoaparátu a propást tak jedinečné příležitosti pro skvělé záběry.

Nastavte fotoaparát do režimu Priorita clony a ISO na volbu Auto. Clonu podle požadavku na ostrost pozadí nastavíte pouhým otočením kolečka ovládání clony. Než zaostříte namáčknutím spouště, fotoaparát za vás nastaví vhodný čas expozice. Není to úžasné? Pokud nevíte, jaké clonové číslo nastavit, nastavte f/5,6. Uvidíte, že to bude fungovat.

 1. Krajinářská fotografie
Řízením hloubky ostrosti při fotografování krajiny předejdete tomu, aby pozadí krajiny bylo rozostřené, pokud to není záměr. Většinou chcete pořídit fotografie se střední až velkou hloubkou ostrosti. Takové fotografie vyfotíte s nastavením střední clony f/5,6 až velké clony f/11. Výjimkou může být fotografování východu nebo západu slunce, kdy můžete nastavit ještě větší clonu f/19. S takto nastavenou clonou vám vycházející či zapadající slunce vykreslí na fotografii tolik obdivované sluneční paprsky.

 1. Fotografování ulice – street fotografie

Jako street fotograf musíte být spontánní a hlavně velmi pohotoví. Říká se, že většina street fotografů fotografuje v režimu Priority clony, a dokonce již mají přednastavené clonové číslo f/5,6 a hodnotu ISO 200. Při této kombinaci čas expozice nastavovaný automatikou fotoaparátu vyjde za dobrých světelných podmínek vždy dostatečně krátký, aby zaznamenával pouliční život. S takto přednastaveným fotoaparátem se můžete zaměřit na pohotové zachycení rozhodujících okamžiků života na ulici.

 1. Když chcete ovládat hloubku ostrosti
Použité nastavení velikosti clony někteří fotografové neradi sdílejí. Je to proto, že jejím nastavením vytvořili fotografie s individuální hloubkou ostrosti, aniž by při tom museli vypočítat správný čas expozice. Pouhým otočením kolečka nastavení clony se rozostří vše kromě fotografovaného objektu, nebo naopak se ostře vykreslí celá hloubka prostoru fotografované scény.
Tip na focení: Pokud vám vychází dlouhý čas expozice, použijte stativ. Předejdete tím rozmazání fotografie v důsledku chvění fotoaparátu. Orientačně se můžete řídit časem do 1/60 sekundy, při delší expozici už fotoaparát neudržíte nehybně.

Kdy raději režim Priority clony nepoužívat

Režim Priorita clony vyhovuje při fotografování široké škále situací. Jsou však takové situace a typy fotografií, pro které vhodný není.

 1. Špatné světelné podmínky – špatné světlo

V podmínkách se slabým světlem je hlavním problémem čas expozice, a to zejména pro začínající fotografy. V takových situacích je lepší přepnout do režimu Priorita času expozice a nastavit čas expozice tak, aby nedošlo k rozmazání fotografie pohybem fotografovaného objektu nebo chvěním fotoaparátu (obvykle čas kratší než 1/60 sekundy).

Tip na focení: V takovýchto situacích můžete zabránit rozmazání fotografie zapnutím stabilizace obrazu nebo použitím stativu. Můžete také zvýšit citlivost ISO. Zůstaňte však v takových mezích hodnot ISO, při nichž je váš fotoaparát ještě schopen zpracovat fotografii bez viditelného šumu (zrnění).
 1. Fotografování s dlouhým časem expozice – rozmazání pohybem
Fotografování s dlouhou expozicí vyžaduje, abyste závěrku otevřeli na dlouhou dobu. Také této technice fotografování více vyhovuje režim Priorita času expozice S (Tv) nebo Bulb (Žárovka). Toto nastavení vám umožní mít čas expozice plně pod kontrolou. Často také chceme předejít rozmazání fotografie v případě pohybu. I tady je nejlepší použít režim s upřednostněním času expozice.

Tipy a triky pro focení s prioritou clony

 1. Nezapomeňte si hlídat čas expozice
V režimu Priorita clony je dobré dávat pozor, jaký čas expozice automatika fotoaparátu nastaví. Pokud vám bude vycházet čas expozice delší než 1/60 sekundy, tak je dost možné, že vlivem chvění fotoaparátu pořídíte rozmazanou fotografii. Chvění fotoaparátu můžete zabránit použitím stativu nebo monopodu.
Tip na focení: Užitečným praktickým pravidlem je používat při fotografování čas expozice kratší, než je jedna lomeno ohnisková vzdálenost právě použitého objektivu. Například pro objektiv s ohniskovou vzdáleností 85 mm použijte kratší čas expozice než je 1/85 sekundy.
 1. Zkuste nastavit automatické ISO
V normálním prostředí s dostatkem dostupného světla se nemusíte o parametr citlivosti ISO starat. Přepněte ISO na Auto a nechte fotoaparát, aby ISO nastavil automaticky sám. Při fotografování však sledujte hodnotu ISO. Výkon ISO (míra šumu a zrnění na fotografii) závisí na modelu vašeho fotoaparátu. Je dobré si vyzkoušet, jak vysoké ISO můžete na svém fotoaparátu použít.
Tip na focení: Většina fotoaparátů umožňuje vybrat rozsah hodnot pro nastavení Auto ISO. Takže pokud máte vyzkoušeno, že váš fotoaparát dokáže pořizovat slušné fotografie ještě při ISO 6400, pak nastavte 6400 jako horní limit pro automatické nastavení ISO.
 1. Použijte kompenzaci expozice
V poloautomatických režimech včetně režimu Priorita clony automatika fotoaparátu nastaví technicky správnou expozici vaší fotografie. Pokud s tímto „technicky správným“ nastavením expozice fotografie nebudete souhlasit, pak můžete pro zvýšení nebo snížení jasu fotografie použít kompenzaci expozice. Na displeji fotoaparátu se nastavení korekce expozice zobrazuje číselnou hodnotou označenou ±EV. Kladné hodnoty korekce expozice způsobují zesvětlení fotografie, záporné hodnoty ztmavení fotografie. Mějte ale na paměti, že nastavením kladné hodnoty obvykle prodloužíte čas expozice.
Tip na focení: Kompenzací expozice můžete rychle zjasnit nebo ztmavit fotografii stisknutím tlačítka +/− a současným točením ovládacího kolečka umístěného obvykle na zadní straně fotoaparátu.

Je manuální režim lepší než režim Priorita clony?

Fotografování v manuálním režimu není zvláště pro začátečníky úplně optimální volba, pokud chcete rychlé a kvalitní výsledky. Tento režim sice dává zelenou kreativitě fotografa, ale vyžaduje zkušenosti a znalosti práce s expozičním trojúhelníkem. Výborně se ale hodí na zkoušení a experimentování „nanečisto“, protože si uvědomíte pravidla pro nastavení jednotlivých parametrů a jak spolu souvisejí.

Fotoaparát v režimu Priorita clony vám dává příležitost udržet kreativní kontrolu nad vašimi fotografiemi a zároveň dává svobodu fotografovat rychleji. Tak proč to nevyužít? Možná vás překvapí, že většina fotografů používá až 95 % času poloautomatické režimy, tedy právě režim Priorita clony A nebo režim Priorita času závěrky S Tv.

Co z toho všeho na závěr plyne?

Režim Priorita clony je chytrý a užitečný fotografický režim. Když se jej naučíte používat, neztrácíte čas s nastavováním své zrcadlovky a můžete věnovat více času výběru té nejlepší kompozice fotografie. Používání poloautomatických režimů je plnohodnotný způsob fotografování, protože při něm můžete uplatnit svou fantazii a kreativitu. Profesionálové používají poloautomatické režimy dokonce ve více než 90 % své tvorby.

Samozřejmě je důležité poznat pravidla expozičního trojúhelníku. Pro focení v režimu Priorita clony se hodí vědět, jak maximálně využít nastavení clony. Vše důležité o nastavení clony najdete v článku Jak nastavit clonu – průvodce nastavením clony. Chcete-li být lepším fotografem, nastal nejvhodnější čas naučit se, jak kombinovat ISO, čas expozice a clonu. V článku Jak nastavit fotoaparát a začít hezky fotit zkoumáme věc zdánlivě jednoduchou: jak vhodně nakombinovat základní parametry ISO, čas expozice a clonu tak, aby fotka stála za to. Dozvíte se zde také, jak nastavením korekce expozice EV rozjasnit tmavé fotky.

Sdílejte s námi své fotografie. Svoje fotografie můžete zveřejnit přímo v komentářích níže. Podělte se o své zážitky s úžasnou komunitou fotografů, kteří navštěvují tyto stránky.