PRŮVODCE FOTOGRAFOVÁNÍM KRAJINY

Jak fotit krajinu? Fotografování krajiny se může zdát jednoduché. Chcete-li však vyfotit opravdu skvělou fotografii, pak je to složitější, než prostě vytáhnout fotoaparát a fotit. Své šance na vyfotografování hezké fotografie krajiny můžete zvýšit použitím několika málo triků. V článku popisujeme 7 tipů, s jejichž pomocí dosáhnete lepší fotografie krajiny.

Jak fotit krajinu

Jak fotit krajinu – Pro dobrou hloubku ostrosti nastavte střední hodnotu clonového čísla

Jedním z cílů při fotografování krajiny je získat mimořádně ostrý a jasný obraz. Toho dosáhneme správným nastavením expozice. Pomocí vyššího clonového čísla f / 11 získáme ostré a zároveň ještě světlé fotografie krajiny. Hodnoty clonového čísla uprostřed rozsahu, například f 8, fungují při fotografování krajiny také velmi dobře. Použití malého clonového čísla jako je f/2,8 může vést k malé hloubce ostrosti fotografie. Fotografie krajiny se budou zdát rozmazané. Použití clony f/22 může naopak způsobit snížení jasu fotografie.

Jak fotit krajinu

Tip na fotografování krajiny – Nastavte nízké ISO

Dalším způsobem, jak zajistit co nejlepší kvalitu fotografie, je nastavení citlivosti ISO na co nejnižší možnou hodnotu. Nižším nastavením ISO zabráníte zrnitosti fotografie. Tento digitální šum se může objevit při vyšších hodnotách ISO V rozsahu 100–800 funguje ISO obvykle dobře. Pokud však potřebujete při nastavení velkého clonového čísla ISO zvýšit, tak jej zvyšte.

Tip na fotografování krajiny – srovnání horizontu

Při fotografování krajiny je důležité udržet horizont ve vodorovné rovině. Jinak se může stát, že na fotografiích bude voda jakoby vytékat z rámečku fotografie. To platí hlavně při fotografování moře a velkých vodních ploch. Srovnání roviny horizontu se dá dosáhnout srovnání podél pomocí ostřicích bodů.

Jak fotit krajinu – Použijte objektiv s dlouhým ohniskem

Pro fotografování krajiny obvykle volíme objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností. Pomocí teleobjektivu můžete stlačit prvky scény tak, že popředí bude na fotografii krajiny zdánlivě blíže k pozadí. Pohoří budou působit mohutněji a stromy v lese hustěji. Pomocí užšího úhlu se vám také snadněji podaří zkomponovat fotografovanou scénu a fotky budou působivější.

Tip na focení krajiny – Foťte během zlaté hodinky

Fotografové nazývají časová období těsně po východu nebo před západem slunce jako zlatou hodinu. Slunce stojící nízko na obloze a vytváří krásné rozptýlené světlo. Chcete-li opravdu získat ohromující fotografii krajiny, fotografujte krajinu jen v tomto období. Nízké slunce na obzoru fotografovanou scénu rozžhaví a vytvoří dlouhé stíny, které budete na svých fotografiích moci zachytit.

Jak fotit krajinu, zlatá hodinka

To samozřejmě neznamená, že nemůžete fotografovat krajinu v jinou denní dobu. Při fotografování za slunečného dne se sluncem nad hlavou budete mít tvrdé, do očí bijící světlo. V tomto čase se fotografie obvykle atraktivní fotografie nepodaří. Zkuste najít způsob jak světlo zjemnit, počkejte třeba, až slunce zakryje mrak.

Fotografování krajiny s vysokým dynamickým rozsahem (HDR)

Fotografování s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) vám umožní zachytit všechny detaily které byste normálně v jedné fotografii nezachytili. Fotografování HDR v zásadě zahrnuje pořízení řady fotografií při různých expozicích – buď ručně, nebo pomocí funkce automatické expozice. Následně pak použitím nejlepších bitů každé expozice do jednoho snímku. Poloprofesionální digitální zrcadlovky, jako jsou Canon EOS 5D Mark III a Nikon D800, mají režimy fotografování HDR vestavěné. Je však jistější vygenerovat HDR fotografii později programem na počítači.

Jak fotit krajinu, HDR fotografie krajiny

Jak fotit krajinu – Použijte polarizační filtr

Použití polarizačního filtru je něco, co mnozí fotografové krajiny dělají pro vylepšení barev, kontrastu a snížení přepalů na fotografiích. Polarizační filtry mohou být užitečné zejména při fotografování scén, které zahrnují vodu, oblohu, bohaté barvy a spousty odrazů světla. Fotografie vyfotografována s polarizačním filtrem bude zářit modrou oblohu, polarizační filtr vám také pomůže eliminovat odlesky vody.

Tip na focení krajiny – Černobílé fotografie krajiny

Pokud chcete pořizovat skvělé černobílé fotografie krajiny, foťte je barevně ve formátu RAW. Barevnou fotografii můžete později převést na černobílou v  programu pro úpravu fotografií, jako je Lightroom nebo Photoshop

Jak fotit krajinu černobílé

Tímto postupem budete mít plnou kontrolu nad černobílou konverzí. I když fotografujete ve formátu RAW, nastavte na fotoaparátu DSLR monochromatický styl obrázku. Tím budete mít při focení barevné fotografie černobílý náhled fotografie na displeji fotoaparátu.

Jak fotit krajinu – Sestavte dobrou kompozici fotografie krajiny

Dobře sestavená kompozice fotografie krajiny zobrazuje vizuální prvky, jako jsou stromy, mraky, hory nebo lidé tak, aby upoutali pozornost. Můžou vyprávět příběh nebo vyvolali určité emoce. Zde je několik způsobů fotografické kompozice, s jejichž pomocí kompozici fotografie krajiny zlepšíte.

Použijte pravidlo třetin

Použití pravidla třetin je snadný způsob, jak vytvořit vyvážený a vizuálně zajímavou fotografii. Jednoduše si pomyslně rozdělte fotografii na třetiny svisle i vodorovně. Vytvořte si imaginární mřížku a umístěte pak fotografovaný předmět fotografie buď podél čar, nebo na průsečík dvou čar. Fotoaparáty obvykle umožňuji zobrazit pomocnou vodicí mřížku v hledáčku nebo na displeji.

Jak fotit krajinu kompozice při fotografování krajiny

Například umístěte místo fotografovaného východu slunce tak, aby horizont řezal střed fotografie. Rámování upravte tak, aby horizont byl ve spodní nebo v horní třetině. Zkuste umístit nejjasnější nebo nejbarevnější bod do pravé třetiny nebo levé třetiny.

Fotografování krajiny v protisvětle.

Slunce na fotografii také vytváří paprsky jdoucí směrem od slunce. Toho lze dosáhnout nastavením většího clonového čísla, obvykle f / 16. Toto clonové číslo vhodné také pro focení krajiny v protisvětle. Při fotografování na sněhu zkontrolujte nastavení vyvážení bíle. zamezíte tím zašedlým fotografiím.

 Při fotografování krajiny využijte přirozených vodících linií krajiny

Využitím přirozených linií na fotografiích můžete upoutat pozornost diváka na hlavní fotografovaný objekt a vytvořit pocit pohybu podél obrazu. Přemýšlejte o tom, jak můžou věci, jako jsou stromy, stezky, mraky nebo útesové čáry vést divákův pohled obrazem.

Při fotografování krajiny využijte přirozených vodících linií krajiny

Tip na fotografování krajiny – Skládejte panoramatické fotky

Proč namísto použití ultra-širokoúhlého objektivu nevyfotit panoramatickou fotografii? Chcete-li vytvořit panorama, pak nejprve vyfotografujte sérii překrývajících se snímků s fotoaparátem ve svislé poloze. Tímto způsobem získáte mnohem větší panoramatický snímek, než kdybyste fotoaparát používali vodorovně.

Jak fotit panoramatické fotografie

Speciální panoramatické hlavy stativu nejsou vždy nutné. Existují programy, které vytvoří automaticky panoramatickou fotografii spojením několika fotografií. Nejnovější verze aplikace Photoshop to umí velmi dobře. Při fotografování jednotlivých snímků, které pak budete kombinovat pro vytvoření panoramatu, použijte ruční nastavení. Manuální expozici, ruční ostření a manuální nastavení vyvážení bílé. Tím zajistíte u každé fotografie konzistentní expozici.