Jak a čím fotit portrét

Portrétní fotografie je umění zachytit charakter fotografovaného předmětu ve fotografii. Skvělá portrétní fotografie je výsledkem kombinace správné fotografické techniky a uměleckého ztvárnění. 

 • Technika: Jedná se o použití správného nastavení fotoaparátu, kompozice, úhlů, osvětlení
  a pozadí.
 • Umění: Jde o fotografování ohromujících a emotivních portrétů pomocí vlastních nápadů
  a představ, které uchvátí divákovu pozornost a evokují v něm emotivní zážitek.
 • Příběh: Focení skvělých portrétů je moderní formou vyprávění příběhů pomocí pózy fotografovaných. Nějakou dobu však trvá, než se fotograf naučí zachytit výrazy a emoce tvořící dohromady dobrou portrétní fotografii.
 •  

Focení portrétu je také o dodržování pravidel a pokynů. Sestavili jsme seznam osvědčených postupů
a technik, jak fotit dobré portréty.

1. Jak nastavit fotoaparát pro focení portrétu

Excelentní portréty vyfotíte při využití znalostí expozičního trojúhelníka, zejména vzájemného vztahu času expozice, clony a ISO. Nejdůležitější je vědět, jak clonová čísla ovlivňují hloubku ostrosti. Obecně platí pravidlo, že čím menší clonové číslo nastavíte, tím menší hloubku pole ostrosti dosáhnete.

 • ISO – nastavením ISO v rozsahu 100–400 digitálnímu šumu, vyšší ISO v případě, že potřebujete nastavit kratší čas expozice.
 • Clona – f/2 až f/4 pro fotografování jednotlivce, čím větší ohnisko tím větší číslo clony (tato clonová čísla vám hezky rozostří pozadí), nebo  f/5.6 – f/8  při focení skupinových portrétů. Platí pravidlo více lidí – větší číslo clony.
 • Čas expozice – raději větší než 1/200 s při fotografování z ruky. 1/15 s zvolte, pokud fotíte se stativem nebo tripoidem, kratší čas expozice také volte při focení dětí.
 • Režim ostření – automatické ostření na jeden bod. Nedovolte fotoaparátu vybrat si, na co ostřit.

Pro fotografování portrétu se nejlépe hodí manuální režim nebo režim priority clony A nebo také Av.

2. Najděte si místo s vhodným osvětlením

Volba místa a světla má zásadní vliv na konečný výsledek. Nejlepší fotografie vyfotíte venku
 v přirozeném světle. To ale zároveň přináší komplikace, jako je například nutnost naplánování focení podle počasí a denní doby. Při fotografování v interiéru máte nad světlem lepší kontrolu. Ale
 i v tomto případě musíte správně naplánovat uspořádání osvětlení pro portrét tak, abyste podtrhli atmosféru, oblečení modelu a pozadí.

Využití správného světla vám následně ušetří spoustu patálií při úpravě fotografií v post-processingu.

Tip na focení portrétu: Vyhněte se fotografování na přímém slunečním světle. Toto světlo vytváří drsné stíny a fotografovaný může mžourat. Pro fotografování portrétu si raději naplánujte ráno nebo pozdní odpoledne. Sluneční světlo je v tuto dobu rozptýlené a navíc vaše portréty získají krásné, teplé, přírodní zabarvení.

3. Jaký objektiv je vhodný na focení portrétu

Objektiv fotoaparátu je nejdůležitějším nástrojem pro fotografování obecně. I v případě portrétní fotografie platí, že neexistuje nějaký nejlepší objektiv pro portréty. Záleží jen na vašem rozhodnutí, který objektiv se k fotografované scéně hodí nejvíce.

 • Širokoúhlý objektiv s ohniskem okolo 50 mm a f/1.6 je vhodný pro fotografování portrétů, kde je scenérie nebo pozadí klíčovou součástí obrazu, stejně tak i pro focení z blízka se zaměřením na detail. Musíte jít ale hodně blízko k fotografovanému, což ho může viditelně znervóznit. A také vaše postava může do fotografovaných scén vnášet nežádoucí stíny.
 • Střední teleobjektiv s ohniskem 85 mm až 105 mm a f/2.2 vám umožní při fotografování portrétu najít rovnováhu mezi modelem a pozadím.
 • Teleobjektiv s ohniskem 70–200mm f/2.8 je vynikající volbou pro focení portrétu. To vám umožní přiblížit si fotografovaného a zaměřit se na detaily. S těmito objektivy dosáhnete také příjemného rozmazání popředí a pozadí.

Portrétní objektivy vhodné pro fotoaparáty se snímači APS-C, DX, Micro 4/3

Portrétní objektivy vhodné pro fotoaparáty s full frame snímači

Tip na výběr objektivu vhodného pro focení portrétu: Pokud vám to bajonet uchycení dovolí, tak na fotoaparátech s APS-C snímačem můžete použít full frame objektivy. Ohniskovou vzdálenost udanou pro full frame si pro APS-C přepočítejte (podělte) koeficientem 1,5. Hodnota koeficientu 1,5 vychází z crop faktoru rozdílů velikostí těchto dvou obrazových snímačů.

kurz fotografování