Jak vyfotit hezkou fotku

Jak vyfotit hezkou fotku

Při fotografování jde spíše o to vědět, jakou fotku chcete vyfotit. Při tom je úplně jedno, jestli fotíte zrcadlovkou, kompaktem nebo mobilem.  Životně důležité jsou pro vás jenom tyto tři věci. Vědět jak ostřit, jak nastavit expozici a jak zvolit správnou kompozic fotografie.

Moderní mobily dnešní zrcadlovky rychle dohánějí a tím je tento návod také vhodný také pro fotografy fotografující těmito fotomobily.

Článek je úvod do e-booku, který je součástí našeho sobotního foto kurzu Naučte se fotit jako profesionál.

1. Jak ostřit

Rozmazané fotografie určitě z paměti fotoaparátu vymažete. Fotoaparáty a mobily mají několik možností ostření. První způsob jak ostřit je nechat vše na automatice fotoaparátu. S takto nastaveným fotoaparátem vyfotíte překvapivě hodně hezkých fotografií. Záhy však zjistíte, že se vám s tímto způsobem ostření nedaří správně zaostřit fotografii třeba postavy stojící v lese mezi stromy. Je to proto, že automatika fotoaparátu se snaží zaostřit na většinu objektů, což jsou v tomto případě kmeny stromů. V této situaci můžete zkoušet fotit sérii fotografií, až to třeba na 101 vyjde nebo můžete použít selektivní ostření ostření fotoaparátu.

Fotoaparáty s dotykovým displejem mají většinou možnost nastavení selektivního ostření pouhým ťuknutím na v náhledu fotografie na displeji na místo, které chcete zaostřit. Na displeji se obvykle zobrazí čtvereček určující oblast, třeba tvář, na kterou ostříte. Nyní již můžete, stisknou spoušť. Tuto možnost ostření určitě využijete při focení jednotlivce.

Jiný způsob ostření je využití jednoho ostřícího bodu. Podle manuálu vašeho fotoaparátu nastavte jeden bod na displeji jako ostřící. Při focení tento bod vždy zaměřujte na místo, které chcete, aby bylo na fotografii zaostřeno. Funguje to dobře, ale omezuje vás to při sestavování kompozice.

Zkuste ještě třetí možnost, nastavte si jako ostřící bod centrální bod. V menu nastavení vypněte kontinuální ostření. Zaměřte bod na objekt, který chcete mít ostrý a zmáčkněte spoušť do první polohy. Ostřící bod by vám měl zablikat, to je znamení, že zaostření je provedeno a uzamknuto. Přenastavte kompozici a domáčkněte spoušť. Pokud se ostření nezamkne probliknutím ostřícího bodu tak se vám asi nepovedlo vypnout kontinuální ostření, je již šero nebo jste příliš blízko k fotografovanému objektu. Chce to trénovat, ale funguje to spolehlivě. Třeba vám pomůže říkanka, namáčknutím spouště zamknu ostření, potom vyberu záběr a domáčknutím spouště vyfotím fotografii. Tuto možnost ostření zatím mobily nemají.

V případě fotografování skupin se ale dostanete do situace, kdy budete potřebovat zaostřit na více osob. V automatických režimech fotoaparátu toho dosáhnete přepnutím z režimu bodového ostření na režim ostření pomocí několika ostřících bodů. Změnou nastavením řeknete automatice vašeho fotoaparátu, že chcete fotit s větší hloubkou ostrosti a přizpůsobí tomu i nastavení fotoaparátu. Postupem času ale určitě budete chtít mít úplnou kontrolu nad nastavením hloubky pole ostrosti.

Časté trable při ostření: Ostření vám nefunguje vůbec nebo fotoaparát vrčí a chrčí. To se stává v případech, kdy je nedostatek světla a elektronika nemá dost silný signál, aby ostření provedla. V tomto případě přepněte na MF manuální ostření a zkuste zaostřit fotografii ostřícím kroužkem na objektivu a potom stisknout spoušť. Tuto možnost ostření současné mobily nemají.

2. Využívejte možnost nastavení hloubky pole ostrosti

Hloubku pole ostrosti nastavíte nastavením výši clonového čísla f. Clonové číslo na fotoaparátu nastavíte v režimu priorita clony nebo v manuálním režimu. Fotografický režim se nastavuje kolečkem volba režimů. Pro režim priorita clony výrobci fotoaparátu nejčastěji používají písmeno A nebo Av a M pro automatický režim. Tyto režimy jdou nastavit na zrcadlovkách, bezrcadlovkách a kompaktech. Pokud vám váš mobil neumožňuje tak si třeba stáhněte aplikaci fotoaparátu, která je součástí LightRoom na Google store zde a na Appstore zde.

Jestli můžete, tak vezměte svůj fotoaparát do rukou, přepněte jej do režimu priorita clony a zkuste změnit číselné hodnoty f. U fotoaparátu točením ovládacího kolečka a na mobilu posuvem ovládacího prvku. Nastavte nejnižší hodnotu, jaká jde, a vyfoťte z blízka předmět poblíž vás.

Na fotografii by měl být předmět, na který jste ostřili v mém případě mimoň vykreslen ostře zbytek party je rozostřen a to tím více čím vzdáleněji stojí od mimoně v popředí. Rozostření je více patrné na fotografiích pořízených zrcadlovkou. Je to tím, že zrcadlovky mají větší rozsah nastavení clony (clonového čísla f). Hloubka pole ostrosti závisí také na velikosti senzoru fotoaparátu a ohniskové vzdálenosti objektivu. Vypočítat si ji můžete třeba pomocí aplikace DOF po stažení z Google Store.

A co je to ta clona? Technicky vzato clona je otvor v objektivu fotoaparátu, kterým světlo dopadá na senzor fotoaparátu. Velikost rozevření tohoto otvoru se udává výši clonového čísla. Nízké clonové číslo znamená velké otevření clony což má za následek více světla na senzor fotoaparátu a malou hloubku pole ostrosti a naopak. Vysoké clonové číslo vám tedy zajistí vykreslení fotografie v celé její hloubce, proto se používá pro fotografování větší skupiny lidí nebo krajiny. Toho využijete třeba při fotografování krajiny. Je to trochu zamotané, jeden parametr a ovlivňuje dvě věci. Pro pochopení čím to je důležité, abyste chápali, jak fotografie ve fotoaparátu vzniká.

3. Pochopte, jak funguje fotoaparát

Všechny digitální fotoaparáty zachycují obraz vykreslený světlem přes objektiv na senzoru fotoaparátu, který je pak převádí na analogové elektrické signály, a ty následně zdigitalizuje. Při fotografování je důležité správně nastavit ISO, clonu a čas expozice. Tyto tři parametry ovlivňují výslednou fotografii. Obvykle se vyjadřuje vztahem nazývaným expoziční trojúhelník.

4. Zvládněte expoziční trojúhelník: tedy ISO, čas expozice a clonu

ISO: Vyjadřuje míru zesílení analogového elektrického signálu obrazu fotografie. Pomocí vyššími ISO (zesílení) vyfotíte fotografie i za horších světelných podmínek. Zesilovač vám však do signálu vnese digitální šum, který je tím větší čím větší ISO (zesílení) nastavíte. Tento šum se na fotografii zobrazuje v podobě zrnění.

Jak nastavit ISO

Podívejte se fotografii kostela. Fotografii jsem pořídil za šera při nastavení ISO na hodnotu Hi. Na fotografii je viditelné zrnění. Srovnávací fotografii jsem vyfotil za slunečního světla s ISO 100. ISO funguje na všech digitálních fotoaparátech stejně, tedy i na mobilu.

Příbor kostel

Zkuste si udělat malý experiment. Na fotoaparátu vypněte blesk a nastavte ISO 100, nejlépe v režimu P. Na mobilu stačí nastavit ISO 100. Zkuste vyfotit něco pohybujícího se, třeba běžící dítě nebo psa jak vrtí ocasem nejlépe večer nebo v noci při zhasnutém/tlumeném světle. Při focení s tímto nastavením budete mít možná pocit, že váš fotoaparát nějak divně cvaká, nebojte se, nepokazil se. Automatika vyhodnotila světelné podmínky a nastavila si delší čas expozice, což změnilo také akustický projevu vašeho fotoaparátu. Díky dlouhému času expozice a pohybu objektu o několik mm během tohoto času jste vyfotili rozmazanou fotografii. Nyní zkuste zvýšit ISO na 3200 a vyfoťte stejnou fotografii. Fotografie bude jasnější, méně rozmazána a fotoaparát již bude cvakat jako obvykle. Při přiblížení fotografie na displeji však zjistíte, že je vaše fotografie díky vyššího ISO zrnitá.

Čas expozice: Určuje dobu, po kterou vám světlo dopadá na senzor fotoaparátu. Z pohledu expozice nastavujete delší čas, když je málo světla a kratší když je hodně světla. Nastavení času expozice můžete také využít kreativně při fotografování věcí v pohybu. 

Čas expozice lze na fotoaparátu nastavit v režimu priorita času závěrky nebo v manuálním režimu M. Symboly označující tento režim se u různých výrobců liší, ale nejčastěji jsou používaný S nebo Tv. na mobilu prostě posuvníkem vyberte požadovaný čas expozice. Čas expozice se na displeji zobrazuje v sekundách, nejčastěji jsou používány hodnoty ve zlomcích sekundy například 1/60. 

Shrnutí:

Pro jasnější fotografie potřebujeme více světla na senzor fotoaparátu, toho dosáhneme nastavením

  • Delšího času expozice
  • Nízkého clonového čísla
  • Vysoké hodnoty ISO.

Při fotografování však mějte na paměti

  • Vysoké ISO způsobuje zrnění fotografie, za špatného osvětlení je však kompromisem mezi tím mít fotografii zrnitou nebo žádnou
  • Dlouhý čas expozice způsobuje rozmazání fotografie vlivem pohybu fotografovaného objektu nebo třesu rukou
  • Malé clonové číslo způsobuje malou hloubku ostrosti, což může být nežádoucí například při fotografování skupin nebo krajiny

V článku jsme se již zmínili o fotografických režimech fotoaparátu. Nejpraktičtější režim pro začínající fotografy je režim P. V tomto režimu pomocí kombinací tlačítek můžete nastavit jakýkoliv parametr expozice samostatně, automatika pak pro správnou expozici dopočítá ostatní parametry.  O tom jak se nastavuje a jak se mění hodnoty ISO, času expozice a clony se dozvíte nejvíce v manuálu k vašemu fotoaparátu. Prolistujte si ho, určitě vám v průběhu listování padne ještě více věcí do oka.

Dobře, nyní máme ostré, jasné, nerozmazané fotografie s požadovanou hloubkou ostrosti co dal?

5. Vyzkoušejte si focení v manuálním režimu

Většinou se začínající fotografové snaží fotit v automatickém režimu nebo v režimu priority. Je mnoho důvodu proč si musíte vyzkoušet focení v manuálním režimu. Při ručním nastavování parametrů se naučíte, jak váš fotoaparát funguje. Následně pak bude pro vás mnohem snazší fotit.

Prioritní režimy jsou pro některé situace dobré. Ale jakmile budete vědět, jak správně fotografovat v manuálu, zjistíte, že pro focení lepších fotografií prioritní režimy již nepotřebujete.

6. Naučte se základní techniky kompozice a ty používejte

Možná to zní zvláštně, ale začnete se na všechno dívat jinak, jakmile se naučíte základní techniky kompozice, jako je pravidlo třetin a použití vodících linií. Začnete se rozhlížet a přemýšlet o tom, jak můžete vyfotit fotografii i když u sebe nebudete mít fotoaparát. Pomocí těchto technik vylepšíte vaše dobrá fotografie na skvělé. Tak proč je nepoužívat? Zjednodušeně proto že nechcete, aby vaše fotografie nudily. Jednou z hlavních výzev fotografa je fotit svěží a zajímavé fotografie. Toho můžete dosáhnout vlastním posunutím hranice „pravidel“ fotografie.

jak fotografovat

7. Nepoužívejte blesk fotoaparátu

Blesk fotoaparátu zplošťuje obraz vaší fotografie. Světlo blesku vychází ze stejného úhlu jako objektivu a to způsobí, že fotografie zůstanete bez jakýchkoli přirozených stínů fotografované scény. Jiná situace nastává použitím externího blesku. Pokud chcete fotit s bleskem tak si raději kupte externí blesk.

8. Objevte novou perspektivu

Jako člověk vysokého vzrůstu při fotografování lidí vždy přizpůsobím svou výšku pohledu tak abych se na fotografované nedíval shora. Snažím se pomocí tohoto pravidla posunout trochu dále, a najít nové způsoby prohlížení fotografií. Pokud sledujete profesionální fotografy na sociálních médiích, možná zjistíte, že představují vždy nové způsoby pořizování profesionálních fotografií. Proč místo upevnění fotoaparátu na stativ nepoužívat podlahu nebo mít ruce nad hlavou? Vyhledáváním svěží perspektivy vyfotíte mnoho hezkých fotografií!

9. Zoomujte přiblížením se aneb pro lepší fotografie běžte blíže

Buďte teleobjektivem! Namísto zoomování běžte blíže k fotografovanému objektu. Dívejte se na věci z jiného úhlu – to umožňuje jinou perspektivu. Pokud opravdu chcete fotit ty nejlepší fotografie tak hledejte jemnější detaily, které by ve scéně obvykle byly přehlédnuty, a udělejte z nich předmět fotografie. Přemýšlejte, než stisknete spoušť, jinak zapomenete myslet na to, jak chcete aby výsledná fotografie vypadala.

10. Volte čisté pozadí fotografie

Pozadí je součástí vaší fotografie stejně tak, jako fotografovaný předmět. Ujistěte se, že není přeplněné a přeplácané. Posunutí fotoaparátu jen o několik stupňů do strany může mít velký vliv na výslednou harmonii fotografie. Přemýšlejte o tom, co vidíte v hledáčku nebo displeji fotoaparátu. Zeptejte se sami sebe, jestli každý jednotlivý prvek přidává něco, co z něj dělá skvělou fotografii. Pokud je odpověď „ne“, nezahrňte jej do fotografie. Větve, obloha, odložené části oblečení a další lidé to jsou věci, na které je třeba dávat si pozor.

pozadí fotografie

11. Nastavte si správné vyvážení bílé!

To je tak životně důležité, pokud chcete dobré fotografie, že jsem k nim napsal celý příspěvek. Důrazně doporučuji, abyste si to přečetli. WB je o barevném obsazení vašich fotografií. Fotografování v interiéru bez blesku často vede k tomu, že lidé na vašich fotkách mají ošklivou oranžově zbarvenou pleť nebo sníh je šedý.

zimní fotografie

Řím nebyl postaven za den; pokud se chcete v životě v ničem zlepšit, musíte na tom tvrdě pracovat – zkušenosti nepřicházejí samy.

Naštěstí při fotografování zažijete spoustu zážitků a legrace. Dost možná se budete brodit po kolena ve vodě, vstávat brzy ráno a šplhat v mlze, sněhu a mrazu na nejbližší vrcholky hor nebo chvět rozrušením při fotografování měsíce. S tím jak budete fotit, ale získáte více cviku a to se určitě pozitivně projeví na vašich fotografických výsledcích.

Vyzkoušejte si kroky uvedené výše nebo se přihlaste do kurzu fotografováním, kde si vše vysvětlíme a prakticky procvičíme.