Modrá hodina. Tipy na focení za modré hodiny

Modrá hodina. Tipy na focení za modré hodiny

Snad každý fotograf ví co je to zlatá hodina. Existuje však ještě jiná denní doba, která je stejně neuvěřitelně krásna a vhodná pro focení.  Je to modrá hodina. Jak již název napovídá, Modrá hodina je zvláštní čas, kdy obloha získává živý modrý / fialový odstín. Přirozené osvětlení je dostatečně slabé na to aby přezářilo noc, a zároveň má dostatečnou intenzitu pro focení bez blesku.

modrá hodina

Modrá hodina, nastává těsně před východem slunce a těsně po západu slunce. Je to taková malá odměna pro ty fotografy, kteří přijdou na focení za zlaté hodiny ráno spíše nebo po západu slunce vydrží déle. Na rozdíl od zlaté hodiny je však modrá hodina obvykle mnohem kratší než jedna hodina. Na některých místech trvá 15 minut, nebo vůbec nenastane.

Díky tomuto krátkému času musíte být na fotografování za modré hodiny dobře připraveni. Během focení neztrácejte čas úpravou fotografií nebo hledáním perfektní scény pro fotografování, neriskujete, že vám modrá hodina úplně zmizí.

V závislosti na vašem místě můžete kombinovat focení za modré i zlaté hodiny. Tyto části dne vám umožní fotografovat scénu nebo osoby s širokým rozsahem typu osvětlení, od teplého zlata až po tmavě modrou. Pokud například fotografujete v hustém lese tak během zlaté hodiny budete mít kolem stromů krásné sluneční paprsky. Po západu slunce však les rychle ztmavne, a fotografování bude mnohem obtížnější.

Naopak například rušná silnice může během zlaté hodiny vypadat nezajímavě. Během modré hodiny se náhle rozsvítí zářícími světlomety automobilů a různé odrazy a dopravní světelné značení mohou z nevšední scény udělat místo, které stojí za vyfocení.

Nejlepší snímky Modré hodiny obecně obsahují zdroje umělého světla, jako jsou pouliční lampy nebo světla měst. Toto teplé světlo kontrastuje s tmavě modrou a dodá vašim fotografiím širší škálu barev. Bez tohoto světla by vaše fotografie mohly vypadat příliš modré nebo bezbarvé.

Konečná záře západu slunce nebo první paprsky východu slunce mohou také přidat vašim fotografiím barvu. Chcete-li z tohoto slabého světla vytěžit maximum, zkuste někde střílet s vodou. Poté se sluneční světlo odrazí na vodě a dá vám dvakrát tolik barvy. Tato strategie funguje obzvláště dobře u velkých vodních ploch, jako je oceán nebo velké jezero.

Pokud chcete fotografovat krajinu bez umělého světla nebo vody, vydejte se někam na vyvýšené místo, třeba na nejbližší kopeček nebo horu. Z vysokého úhlu pohledu získáte více světla a barev než zespodu kde vám slunce rychle zmizí. Naplánujte si focení modré hodiny, když je měsíc v úplňku.

modrá hodina