Jak fotit v noci a za tmy

Jak fotit a vyfotit úlovek za šera nebo tmy

Jak vyfotit úlovek, nebo jak se vyfotit s rybou. Chytili jste úlovek svých snů a chceme se s ním vyfotit tak, aby bylo vidět jaký je to “macek”, jak je krásně vybarvený, jak nám to s ním sluší, prostě aby to byl zážitek. Takže, jak se vyfotit na rybách? No přeci s rybou a vším naším náčiním.

Jak fotit za tmy, za šera nebo s nedostatečným osvětlením?

Jak fotit s nedostatečným osvětlením? Nastavte režim priorita clony a nastavte clonové číslo na nejnižší možnou hodnotu. Buďte však opatrní, protože objektivy jako jsou například Nikon 50mm f / 1,4, mají po nastavení clony na nejnižší hodnotu (f / 1,4) velmi mělkou hloubku ostrosti. Potom nastavte „Auto ISO” na hodnotu “On/Zapnuto“ a ujistěte se, že je nastavena maximální hodnota ISO a minimální rychlost závěrky. Použijte stativ, pokud váš fotoaparát po zvýšení ISA stále nastavuje malou rychlost závěrky. Pokud fotíte pohybující se objekty, nezbyde něž zapnout blesk.

Jak vyfotit úlovek – volby směru světla

pokud je černo černá noc a budete se vyfotit se svým maxi úlovkem, tak při použití blesku vznikne něco, kde sice bude vidět jak je ryba velká, ale to nám určitě nestačí. Je pravda, že beze světla umí fotit tak akorát Chuck Norris. Máme možnost počkat do rána, zvýšit hodnotu citlivosti ISO na vyšší hodnotu nebo si přisvítit jakoukoliv baterkou co nejvíc do plochy. Maximální hodnota ISA záleží na vašem fotoaparátu. Nevolte tu nejvyšší, ale zvolte raději předposlední nejvyšší hodnotu. V tomto případě bude ještě digitální šum na fotografii přijatelný. Pokud již vychází slunce tak nefoťte v proti slunci, ale po směru slunečního svitu. Dejte si ale pozor ať vám fotograf nestíní vlastním tělem. Pokud je slunce nad hlavou tak raději vyhledejte místo ve měkkém stínu. Na slunci nebo v tvrdém stínu to není ono. Pokud je slunce těsně po západu, tak můžete fotografovat proti zapadlému slunci s nastavenou vyšší hodnotu ISO. Budete mít krásné modré pozadí (ale pamatujte, že tak jenom jednu hodinu po západu slunce). Vždy si zkontrolujte, jaký čas závěrky se nastavil. Pokud je čas expozice delší jak 1/30 sekundy tak se dá očekávat, že vaše fotografie bude rozmazaná, ke stabilizaci fotoaparátu můžete použít stativ nebo jej opřít o strom.

Jak vyfotit úlovek – korekce expozice

Fotili jste po světle a jejda vidíte, že světlé objekty jsou sice světlé, ale tmavé jsou tmavé a nejdou rozeznat detaily. Tady vám může pomoci korekce. Je to jedna z prvních věcí, kterou by se měl fotograf naučit ovládat. Technicky jde o to, že nařídíme automatice fotoaparátu pustit více nebo méně světla na čip vašeho fotoaparátu. To bude mít za následek, že fotografie bude v případě kladných čísel celkově světlejší a v případě záporných čísel celkově tmavší.

Jak vyfotit úlovek – i během dne používejte blesk

Možná si myslíte, že byste měli při fotografování používat blesk pouze v noci nebo v místnostech se slabým osvětlením, ale není tomu tak. Blesk byl v historii původně navržen a vyvinut pro focení ve dne. Pokud je mimořádně jasný slunečný den pak slunce vytváří ostré kontrastní stíny. Částečně se to dá kompenzovat zapnutím blesku. Toto přídavné světlo vám pomůže odstranit případné stíny na objektech vašich fotografií a umožní vám vytvořit fotografii s rovnoměrně nasvícené expozici.

Jak vyfotit úlovek – volba pozadí

Pozadí se obvykle volí světlejší než fotografovaný objekt. Zároveň se prosím vyhněte kontrastním barevným rozdílům pozadí a také stínům.

Ryba je velká, ale jak na fotografii vypadám já

Rybář s obrovskou rybou v náručích stojící ve trávě v zelených maskáčích jak jinak než s černou kšiltovkou na hlavě, která mu vrhá, stíní do očí s křečovitým výrazem tváře, tak to jsem já. Proč nemít alespoň jeden barevný doplněk na sobě a hlavu pozvednout/natočit tak aby v očích bylo vidět jiskření z radosti z vašeho úlovku a hrdost v držení těla. Nekažte prosím té rybě její poslední fotku. Přímo do objektivu se samozřejmě nedíváte. No, a když se vám podaří vytáhnout hlavu proti obloze tak to bude super.

 

Jak vyfotit úlovek – kam tedy s očima

Jak vyfotit rybu
Jak vyfotit rybu

Jejda to je patálie. Na fotografiích je dobré, když se všichni dívají stejným směrem nebo do jednoho bodu mezi nimi. No ale my máme oči vpředu a ryby na boku hlavy.