JAK VYBRAT FOTOAPARÁT

Jste začínající fotograf a nevíte jaký fotoaparát byste si měli koupit? V tomto článku se dozvíte do jakých skupin fotoaparáty dělíme s popisem jejích výhod a nevýhody. Na konci článku najdete více informací o jednotlivých osvědčených typech fotoaparátu pro začátečníky.

Typy fotoaparátu

Na trhu existují tři základní typy digitálních fotoaparátů. Jsou to: kompaktní, bez zrcadlovky s výměnný objektivem a digitální zrcadlovky. Každý z těchto typů má svoje určení, výhody a nevýhody

Kompaktní fotoaparáty

Jsou cenově dostupné, snadno použitelné, skladné a snadno přenosné. Existují ale také robustnější profi typy s větším zvětšeními, lepšími senzory nebo zcela manuálním ovládaní. Vstupní modely kompaktů můžete pořídit již v ceně několik jednotek tisíc korun. Ty ale nenabízejí vyšší kvalitu fotografií než moderní smartphony. Jejích výhodou je, že disponují funkcemi které smartphony nemají. Pokud se rozhodnete pro kompakt tak raději volte ten s větším čipem a možnosti optického zoomu. Nejlepší modely kompaktů již mají velký čip a optický zoom. Ceny těchto kompaktů jsou ale vyšší, než ceny zrcadlovek

Bezzrcadlovky

Tato kategorie fotoaparátů nabízí špičkovou kvalitu obrazu, více kreativních možností a větší výkon než kompakty. Zároveň nejsou tak neohrabané a těžké jako zrcadlovky. Tyto fotoaparáty jsou také cenově dostupnější než zrcadlovky

Zrcadlovky

Jsou nabízeny ve stejných cenových relacích jako bez zrcadlovky. Některé nejlepší modely však dosahují cen statisíc korun. Vyrábějí se jak cenově dostupné modely pro začátečníky tak velmi výkonné modely pro profesionální fotografy. Již vstupní modely nabízejí díky většímu čipu vyšší kvalitu obrazu než kompakty. Nejsou však tak pohotové a cenově výhodné. Pokud se vám nevadí velikost zrcadlovek, tak zrcadlovka za 10 000 Kč vám nabídne více možností než cenově srovnatelný kompakt, přinejmenším pokud jde o kvalitu obrazu a životnost. Zrcadlovka nemusí nutně nabízet lepší kvalitu obrazu nebo větší univerzálnost než  bez zrcadlovka. Mají i jiné výhody. Profesionální fotografové stále dávají přednost zrcadlovkám, je to především z těchto důvodů.

Výhody zrcadlovek

 1. Autofokus je obecně rychlejší a mnohem lepší při sledování pohyblivých objektů. Tuto výhodu využijete zejména při fotografování sportu.
 2. Kvalitní optika – mezi objektivy je velký rozdíl v kvalitě, ale obecně jsou objektivy zrcadlovek lepší než optika kompaktu.
 3. Optický hledáček – pro mnoho fotografů, prostě neexistuje žádná náhrada dobrého optického hledáčku. Optický hledáček vám za jakýchkoliv světelných podmínek poskytne jasný pohled na fotografovaný objekt. Zároveň hledáček nemá  žádné zpoždění obrazu, to je obzvláště užitečné při fotografování rychle se pohybujících objektů.
 4. Hloubka ostrosti – je jedna z věcí, kterou oceníte. Veliký obrazový snímač společně  s kvalitním objektivem nabízí možnost nastavení velké hloubky ostrosti

Zrcadlovky mají díky optickému hledáčku podstatně lepší výdrž na jedno nabití než bez zrcadlovky, s kterými vyfotíte na jedno nabití přibližně 500 snímků. Se zrcadlovkou i hodně přes 1000, což je velmi praktické zejména při cestování.

Nevýhody zrcadlovek

Naopak největší nevýhodou zrcadlovek je jejich rozměr. Ve srovnání s bez zrcadlovkami jsou zrcadlovky v závislosti na použitém objektivu větší a těžší. Při focení přes displej jsou zrcadlovky také výrazně pomalejší.Nejčastější odpověď účastníku našich kurzů fotografování. Vychází z všeobecného podvědomí, že zrcadlovky zatím prostě fotí nejlépe. Dnes také existuje na trhu mnoho modelů různých značek od cenově dostupných s čipem APS-C až po profesionální full-frame zrcadlovky. Mezi významné výhody zrcadlovky patří také možnost výměny. Co jím kazí pověst je větší hmotnost a objemnost. Do kabelky se prostě nevejdou.

Kritéria výběru fotoaparátu

 1. Cena – je vždy dobrá stanovit si rozpočet, nezapomeňte také na další náklady spojené s nákupem zrcadlovky.
 2. Objektivy zrcadlovky jsou většinou dodávaný vsetu s objektivem. Měli bysta ale být připraveni na pozdější nákup dalšího objektivu
 3. Baterie všechny modely se dodávají s jednou baterií, pokud cestujete tak možná budete potřebovat náhradní baterii
 4. Paměťové karty některé zrcadlovky jsou dodávány s jednou paměťovou kartou, pravděpodobně budete chtít větší nebo více paměťových karet.
 5. Taška nebo batoh vaše zrcadlovka je něco, co stojí za ochranu – investujte do dobré tašky nebo batohu
 6. Filtry určitě budete potřebovat pro každý objektiv UV filtr
 7. Rozšíření záruky existuje mnoho názorů na to, zda jsou dobré nebo ne – ale určitě stojí za zvážení
 8. Co budete fotit? – Od toho co budete fotit se jaký typ fotoaparátu a příslušenství budete potřebovat. Před vstupem do obchodu si raději promyslete odpověď na tuto otázku prodavače. Bude to fotoaparát pro reportáže? Chcete s ním cestovat? Budete chtít fotit sport? Makro fotografie? Fotografování za slabých světelných podmínek – astro foto? Udělejte si realistický seznam typů fotografií, pro které budete chtít fotoaparát používat, většinou ve skutečnosti většina z nás fotí jen polovinu z toho, co si myslíme, že bude.
 9. Velikost  všechny zrcadlovky jsou mnohem větší než kompaktní fotoaparáty, ale i mezi zrcadlovkami je rozdíl ve velikosti. Některým fotografům to nevadí, ale pokud jí budete chtít fotit také na cestách, pak malé a lehké modely mohou být pro vás vhodnější.
 10. Kompatibilita s fotografickým vybavením, které již máte To platí zejména pro objektivy. Je pravděpodobné, že pokud máte filmovou zrcadlovku, pak vaše objektivy by mohly být kompatibilní se zrcadlovkou od stejného výrobce. Nepředpokládejte však, že všechny objektivy budou kompatibilní.
 11. Rozlišení – „kolik megapixelů má“ je otázka, která je často jednou z prvních otázek při koupi nového fotoaparátu. I když jsou „megapixely“ někdy zdůrazňovány, pak více neznamená vždy lepší. Je třeba zvážit, protože DSLR přicházejí se širokou škálou megapixelových hodnocení Pokud víte, že budete fotografie tisknout ve formátu plakátu, pak může být výhodou mít více „megapixelů“ – pokud se chystáte používat běžné formáty fotografií pak „megapixely“ nejsou zásadní.
 12. Velikost senzoru – jak velký je obrazový senzor. Pojem „crop faktor“ se objeví vždy, když mluvíte o velikosti obrazového senzoru – v dalším článku se budu zabývat tímto tématem. Obecně má větší senzor některé výhody oproti menšímu.
 13. Většina zrcadlovek má velké množství všelijakých funkcí a vychytávek. Tyto z běžnějších funkcí, které byste mohli zvážit:
 14. Rychlost závěrky – většina zrcadlovek mají velmi dobrý rozsah rychlostí. Pro fotografování sportu budete  a akce budete potřebovat mít možnost nastavit kratší čas expozice. Naopak při fotografování hvězdně oblohy budete potřebovat mít možnost nastavit extrémně dlouhý čas závěrky
 15. Velikost ISO – také v tomto případě většina zrcadlovek nabízí širokou škálu nastavení ISO, ale některé to posouvají na další úroveň, což je užitečné při fotografování za šera
 16. Velikost displeje – Je úžasné, jak velký rozdíl může být při prohlížení obrázků na LCD fotoaparátu. Nedávno jsem si toho všiml, když jsem testoval fotoaparát s 2,5 palcovou obrazovkou poté, co jsem použil svůj vlastní 1,8 palcový. Nemusí to změnit způsob, jakým fotografujete, ale určitě může být přínosné zobrazit si snímky na větší obrazovce.
 17. Stabilizace obrazu – běžně je „stabilizace obrazu“ integrována v objektivech. Zabudování této funkce do těl fotoaparátu je něco atraktivního.
 18. Konektivita – fotografií se z fotoaparátu do počítače nebo tiskárny obvykle přenášejí přes USB, ale některé fotoaparáty mají již možnost bezdrátového Wifi připojení.
 19. Poloautomatické režimy – Stejně jako u kompaktů mají některé zrcadlovky scénické režimy jako je „portrét“, „sport“, „noc“ atd.

Osvědčené fotoaparáty pro začátečníky

NIKON D3500

Nikon D3500 je  ideální vstupní zrcadlovka vhodná pro každého začátečníka. Vyniká obrazovou kvalitou, příznivou hmotností, dobrou ergonomie ovládání. Mezi užitečné funkce patří projasnění stínů a ilustrační náhledy clony a času expozice.

NIKON D5600

Digitální zrcadlovka Nikon D5600 je díky svým funkcím a konstrukci vhodná pro náročné amatérské fotografy.  

 • rozlišení 24 Mpx
 • velmi dobrá kvalita snímků i při slabém světle
 • přesné měření expozice
 • 39 ostřících bodů
 • Full HD video se stereo zvukem
 • výklopný dotykový displej s vysokým rozlišením
 • sériové snímání 5 sn/s
 • HDR režim
 • vestavěný WiFi modul

Canon EOS 250D

Canon EOS 250D je díky svým rozměrům a nízké hmotnosti snadno přenosná jednooká digitální zrcadlovka se zaměřením pro kohokoli, kdo se chystá pokročit z pořizování snímků na smartphonu nebo kompaktním fotoaparátu na další úroveň. Fotoaparát je snadno ovladatelný a má přívětivé uživatelské rozhraní, které začínajícím fotografům umožňuje zachycovat snímky a videa z důležitých životních událostí v mnohem kreativnějším rázu. Právě videosekvence jsou oproti předchozímu modelu, který nabízel pouze Full HD, o dost dál – video dokáže natáčet v rozlišení 4K! Z něj Vám pak umožní navíc vytáhnout snímky. K dispozici je i časosběr v rozlišení 4K! Další novinkou je nový obrazový procesor DIGIC 8 a potěší i výrazně vyšší výdrž akumulátoru, která nyní čítá přes úctyhodných 1000 snímků na jedno nabití.

S touto zrcadlovkou nafotíte 24,1MP fotografie a filmy plné barev v ostrém v 4K rozlišení. Snímač velikosti APS-C a procesor DIGIC 8 zajišťují tomuto fotoaparátu skvělé výsledky i za slabého osvětlení. EOS 250D pomocí technologie Bluetooth snadno propojíte se svým smartphonem nebo tabletem.

Canon EOS 6D Mark II 

Canon EOS 6D Mark II je jednooká digitální zrcadlovka s hořčíkovým tělem, které je opatřeno těsnícími spoji, které fotoaparát chrání před vnikáním prachu a vlhkosti. V jeho útrobách se skrývá nový plnoformátový 26 Mpx CMOS snímač spolu s novým obrazovým procesorem Digic 7. Oproti svému předchůdci nabízí EOS 6D Mark II vylepšení  i v podobě výklopného otočného LCD displeje s dotykovým ovládáním, vyššího rozsahu citlivosti ISO od 100 do 40.000 (50-102.400 v rozšířeném režimu), rychlejšího sériového snímání, většího počtu ostřících bodů, AF systému CMOS s duálními pixely přes LiveView, Full HD a 4K časosběrných filmů nebo lepší snímkovací frekvence videa (60p).

Portrétní fotografové si zamilují malou hloubku ostrosti, kterou dokáže plnoformátový snímač přístroje EOS 6D Mark II zajistit, a jeho schopnost zachytit prchavé výrazy rychlostí 6,5 snímku za sekundu. Při fotografování krajiny dokáže 26,2megapixelový snímač tohoto fotoaparátu vytvořit snímky překypující detaily a dynamickým rozsahem. Výsledek svou hloubkou a čistotou snad ještě předčí skutečnost.

Díky otočné obrazovce přístroje EOS 6D Mark II, kterou lze vyklopit a natočit do libovolného směru, lze bez problémů pořizovat záběry nízko nad zemí nebo zachytit rozsáhlé scenérie s fotoaparátem nad hlavou.

Jak vybrat podle značky

Volba značky to je obtíž. Hodnocení kvality fotky by mělo být asi nejdůležitější. Může vám pomoci srovnání fotografii přímo v prodejně. Mám osobně dobrou zkušenost, že vám prodavač fotoaparáty v prodejně zapůjčí. Můžete pak třeba i s jeho pomocí srovnávat kvalitu fotografií. Dobrý způsob je taky konzultace s přáteli ve vašem okolí nebo na diskuze na internetu. Má to ale jedno úskalí. Zpočátku budete mít pocit, že čím déle bádáte, tím v tom máte méně jasno. Dejte tomu čas, vystříbří se to. Můžete si třeba koupit stejnou značku, kterou má někdo ve vašem okolí pomůže vám s učením se ovládání fotoaparátu. Jeden účastník kurzu prohlásil „všechny značky začínající na písmena v abecedě mezi C a N jsou dobrou volbou“.Asi nejvíce pragmatický postup. Pro reportáže a se více hodí kompakty nebo bezrcadlovky. Jsou také menší a skladnější. Fotky mají taky kvalitní. Omezující může být nemožnost změny objektivu. Na druhou stranu dnešní mobily kvalitou fotografií dohnaly běžné kompakty  a výkonné kompakty jsou již zase dražší než APS-C nemotorné zrcadlovky.

Počet megapixelů nemá vliv na kvalitu samotné fotografie. Tento parametr je důležitý pouze pokud chcete tisknout plakáty nebo dělat z vašich fotografií výřezy.

Závěr:

Pro dotaz jak vybrat fotoaparát neexistuje univerzální rada. Důležité je také, abyste jej měli rádi. Vždyť koupě je také zážitek. Takže zkoušejte recenze a srovnání fotoaparátů na internetu. Stačí zadat například nikon d3500 vs eos 70d a naběhne vám nespočet stránek, mezi mé oblíbené patří http://snapsort.com/compare/. Návštěva kamenného obchodu a popovídání si  s prodavačem je také velmi přínosné.