PRŮVODCE JAK VYBRAT FOTOAPARÁT

Koupě nového fotoaparátu je radostná událost. Jak vybrat fotoaparát, kompakt nebo zrcadlovku? Popíšeme si několik způsobů, které vám pomůžou se správně rozhodnout.

Jaké druhy fotoaparátu vlastně existují?

Jaký typ fotoaparátu byste si měli koupit? Dnes existují tři základní typy digitálních fotoaparátů. Kompaktní, bez zrcadlovky s výměnný objektivem a digitální zrcadlovky.  Dobrá zpráva, tím se významně zužuje možnost vaší volby.

  • Kompaktní fotoaparáty: jsou cenově dostupné, snadno použitelné, skladné a snadno přenosné. Existují ale také robustnější profi typy s větším zvětšeními, lepšími senzory nebo zcela manuálním ovládaní.
    Vstupní modely kompaktů můžete pořídit již v ceně několik jednotek tisíc korun.Ty ale nenabízejí vyšší kvalitu fotografií než moderní smartfony. jejích výhodou je, že disponují funkcemi které smartfony nemají. Pokud se rozhodnete pro kompakt tak raději volte ten s větším čipem a možnosti optického zoomu. Nejlepší modely kompaktů již mají velký čip a optický zoom. Ceny těchto kompaktů jsou ale vyšší, než ceny zrcadlovek.
  • Bez zrcadlové zrcadlovky Tato kategorie fotoaparátů nabízí špičkovou kvalitu obrazu, více kreativních možností a větší výkon než kompakty. Zároveň nejsou tak neohrabané a těžké jako zrcadlovky. Tyto fotoaparáty jsou také cenově dostupnější než zrcadlovky. 
  • Zrcadlovky  Jsou nabízeny ve stejných cenových relacích jako bez zrcadlovky. Některé nejlepší modely však dosahují cen statisíc korun. Vyrábějí se jak cenově dostupné modely pro začátečníky tak velmi výkonné modely pro profesionální fotografy. Již vstupní modely nabízejí díky většímu čipu vyšší kvalitu obrazu než kompakty. Nejsou však tak pohotové a cenově výhodné. Pokud se vám nevadí velikost zrcadlovek, tak zrcadlovka za 10 000 Kč vám nabídne více možností než cenově srovnatelný kompakt, přinejmenším pokud jde o kvalitu obrazu a životnost. Zrcadlovka nemusí nutně nabízet lepší kvalitu obrazu nebo větší univerzálnost než  bez zrcadlovka. Mají i jiné výhody. Profesionální fotografové stále dávají přednost zrcadlovkám, je to především z těchto důvodů.

Za prvé, autofokus je obecně rychlejší a mnohem lepší při sledování pohyblivých objektů. Tuto výhodu využijete zejména při fotografování sportu.

Za druhé, pro mnoho fotografů, prostě neexistuje žádná náhrada dobrého optického hledáčku. Optický hledáček vám za jakýchkoliv světelných podmínek poskytne jasný pohled na fotografovaný objekt. Zároveň hledáček nemá  žádné zpoždění obrazu, to je obzvláště užitečné při fotografování rychle se pohybujících objektů.

Za třetí, zrcadlovky mají díky optickému hledáčku podstatně lepší výdrž na jedno nabití než bez zrcadlovky, s kterými vyfotíte na jedno nabití přibližně 500 snímků. Se zrcadlovkou i hodně přes 1000, což je velmi praktické zejména při cestování.

Naopak největší nevýhodou zrcadlovek je jejich rozměr. Ve srovnání s bez zrcadlovkami jsou zrcadlovky v závislosti na použitém objektivu větší a těžší. Při focení přes displej jsou zrcadlovky také výrazně pomalejší.

Prostě chci zrcadlovku a více neřeším

Nejčastější odpověď účastníku našich kurzů fotografování. Vychází z všeobecného podvědomí, že zrcadlovky zatím prostě fotí nejlépe. Dnes také existuje na trhu mnoho modelů různých značek od cenově dostupných s čipem APS-C až po profesionální full-frame zrcadlovky. Mezi významné výhody zrcadlovky patří také možnost výměny objektivů. Co jím kazí pověst je větší hmotnost a objemnost. Do kabelky se prostě nevejdou.

Jak vybrat fotoaparát když se nemůžu rozhodnout pro značku

Volba značky to je obtíž. Hodnocení kvality fotky by mělo být asi nejdůležitější. Může vám pomoci srovnání fotografii přímo v prodejně. Mám osobně dobrou zkušenost, že vám prodavač fotoaparáty v prodejně zapůjčí. Můžete pak třeba i s jeho pomocí srovnávat kvalitu fotografií. Dobrý způsob je taky konzultace s přáteli ve vašem okolí nebo na diskuze na internetu. Má to ale jedno úskalí. Zpočátku budete mít pocit, že čím déle bádáte, tím v tom máte méně jasno. Dejte tomu čas, vystříbří se to. Můžete si třeba koupit stejnou značku, kterou má někdo ve vašem okolí pomůže vám s učením se ovládání fotoaparátu. Jeden účastník kurzu prohlásil “všechny značky začínající na písmena v abecedě mezi C a N jsou dobrou volbou”.

Vím značku fotoaparátu, ale nevím model

I mezi renomovanými značkami existují rozdíly mezi modely v kategoriích.  Jednu kategorii vyhrává model od výrobce C a druhou třeba zase od výrobce N. Opravdu nejlépe zajít do kamenného obchodu  a vše si osahat. Třeba to bude láska na první pohled. Ono vlastně nejde udělat chybu, protože za pár let si určitě koupíte další. Vývoj fotoaparátu jde dopředu tak proč ne.

Jak vybrat fotoaparát podle určení typu zaměření

Asi nejvíce pragmatický postup. Pro reportáže a se více hodí kompakty nebo bezrcadlovky. Jsou také menší a skladnější. Fotky mají taky kvalitní. Omezující může být nemožnost změny objektivu. Na druhou stranu dnešní mobily kvalitou fotografií dohnaly běžné kompakty  a výkonné kompakty jsou již zase dražší než APS-C nemotorné zrcadlovky.

Počet megapixelů nemá vliv na kvalitu samotné fotografie. Tento parametr je důležitý pouze pokud chcete tisknout plakáty nebo dělat z vašich fotografií výřezy.

Závěr:

Pro dotaz jak vybrat fotoaparát neexistuje univerzální rada. Důležité je také, abyste jej měli rádi. Vždyť koupě je také zážitek. Takže zkoušejte recenze a srovnání fotoaparátů na internetu. Stačí zadat například nikon d3400 vs eos 70d a naběhne vám nespočet stránek, mezi mé oblíbené patří http://snapsort.com/compare/. Návštěva kamenného obchodu a popovídání si  s prodavačem je také velmi přínosné.