Je NIKON D3500 nejlepší zrcadlovka pro začátečníky?

Nikon D3500 je stále nejlepší digitální zrcadlovkou pro začátečníky, kteří chtějí fotografovat kreativně a manuálně s tradičním nastavením. Tento fotoaparát vyniká skvělou kvalitou obrazu, intuitivním menu a vynikající výdrži baterie. Díky těmto parametrům nabízí svému majiteli působivou hodnotu užívání.

Plusy

  • Kompaktní rozměry
  • Špičková kvalita a výkon
  • ISO 100 – 25600

Mínusy

  • Pevný displej
  • Nemá wifi
  • Nemá GPS

Ano z fotoaparátu tohoto výrobce to je nejvhodnější zrcadlovka pro začátečníky. Kvalita obrazu je srovnatelná s dražšími typy zrcadlovek tohoto výrobce. Nevýhodu je absence výklopného displeje, GPS a nulová konektivita. Z pohledu kvality fotografie má velmi slušný poměr cena a výkon.

Nikon D3500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Co fotí velmi dobře

Je velmi univerzální. Hodí se pro fotografování krajiny, portrétů, města, přírody maker a detailů. Díky své konstrukci se také hodí pro astro foto. Před focením je důležité nastavit vhodný fotografický režim.

Jaký objektiv

Každá zrcadlovka potřebuje objektiv. Pro začínajícího fotografa je určitě vhodný objekt s větším rozsahem ohniskové vzdálenosti. Nebudete muset stále vyměňovat objektivy. Nevýhodou tohoto objektivu je vyšší hmotnost.

AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Je výkonný objektiv formátu DX s 5,8× zoomem o rozsahu ohniskových vzdáleností 18–105 mm s optické členy ze skel ED (optická skla s extrémně nízkým rozptylem světla). Svým Zoom s rozsahem od širokoúhlého objektivu až po teleobjektiv je vhodný pro všechny fotografické motivy. Hodí se na focení portrétu, snímky interiérů, architektury a krajiny. Samozřejmostí je redukce vibrací a ultrazvukový zaostřovací motor.

Zdroj NIKON

Základní ovládací kolečka

Zdroj NIKON

Volič režimu: otáčením volícího kolečka na pravé straně fotoaparátu můžete nastavit režimy PSA a M. Tyto režimy nabízejí různý stupeň kontroly nad nastavením času expozice a clony. První tři režimy PSA jsou poloautomatické, poslední M je zcela manuální.

Zdroj NIKON

Řídicího kolečko: hodnoty clonových čísel a času expozice v závislosti na předvoleném režimu nastavujeme otáčením řídicího kolečka. Jak se dočtete dále tak také kombinací stisknutí jiného tlačítka za současného otáčení řídicího kolečka.

Fotografické režimy

  • (P) Programová automatika: Univerzální režim doporučený pro momentky a situace ve kterých je málo času na nastavování fotoaparátu. Pomocí kombinace stisku jiného tlačítka nastavujete buďto clonu nebo čas expozice. Optimální expozici pak fotoaparát přenastavuje automaticky. Pokud jste nastavili clonu pak přenastaví čas expozice a naopak.

  • (S) Priorita času / Clonová automatika
Zdroj NIKON čas expozice 1/125 sekundy

Tento režim je vhodný pro zmrazení nebo rozmazání pohybu. Fotograf nastavuje čas závěrky otáčením řídicího kolečka. Čas expozice se obvykle zobrazuje ve zlomcích sekundy. Pro správnou expozici fotoaparát přenastaví clonu automaticky.

Levá fotografie je pořízena s časem expozice 1/3 sekundy. Díky dlouhému času expozice vodní kapky na fotografii vykreslují svoje dráhy letu. Ty můžeme vnímat jako rozmazané mléčné pruhy. Pravá fotografie je pořízená s časem expozice 1/800 sekundy. Krátký čas expozice zmrazil pohyb letících kapek vody. Na fotografii proto můžeme vidět jednotlivé kapky vody. Při nastavení ještě kratšího času expozice již fotografie vycházela velmi tmavá / podexponována.

jak fotit čas expozice

Fotografie byly pořízeny těsně za sebou. Pouze jsem přenastavil hodnoty expozice. Technický správná je fotografie vpravo. Levá fotografie využívá kreativní možnosti focení v režimu priorita času expozice. Fotografovaní v režimu priorita času expozice nachází uplatnění zejména při fotografování sportu nebo objektů v pohybu. Více se fotografování v režimu priorita času expozice můžete dozvědět v článku Jak fotit pohyb aneb co se vleče neuteče.

  • (A) Priorita clony / Časová automatika
Zdroj NIKON clona f / 5.6

Vhodný pro rozmazání pozadí nebo vykreslení ostrého popředí a pozadí. Uživatel nastavuje velikost clony nastavení clonového čísla otáčením řídicího kolečka. Fotoaparát nastavuje optimální expozici pomocí času expozice.

Levá fotografie je pořízená s nastavením clony na clonové číslo f / 8 při ohnisku 50 mm. Fotografie je ostrá v celé hloubce nelze přesně říci co bylo fotografovým záměrem Práva fotografie je vyfocena s clonou nastavenou na clonové číslo f / 5,6 a s ohniskem objektivu 100 mm. Květ levandule je na pozadí ostře vykreslen. Fotografie má malou hloubku pole ostrosti.

Režim priority clony je velmi k kreativní a univerzální. Nastavením malého clonového čísla můžete fotit portréty. Nastavením Velkého clonového čísla třeba krajinu. Více se o kreativním využití nastavení clony můžete dozvědět také v průvodci nastavení clony v článku Jak nastavit clonu.

Tip na focení: Pokud na vašem objektivu nejde nastavit malé clonové číslo pak stačí vzít zoomvací objektiv a vysunout jej na ohnisko 100 mm. Dlouhé ohnisko funguje při fotografování jako malé clonové číslo.

  • (M) Manuální expoziční režim
Zdroj NIKON vyvážená expozic

V tomto režimu uživatel nastavuje čas závěrky a také clonu. Pro Na displeji fotoaparátu se při focení v tomto režimu také zobrazuje stupnice s nulou uprostřed a znaménky – a + na krajích stupnice. Tato stupnice indikuje technickou správnost expozice fotografie. Podexponování nebo přeexponování fotografie je zobrazeno zvýrazněnou ryskou na stupnici. V tomto případě ryska ukazuje na nulu a expozice je tedy v pořádku. Čas expozice nastavujeme točením řídicího kolečka. Clonové čísla volíme stisknutím tlačítka ± současným otáčením řídícího kolečka. Tlačítko ± naleznete na těle fotoaparátu vpravo nahoře.

Manuální režim využijete hlavně v situacích kdy mate na fotografii dost času. Můžete si tedy vyzkoušet při jakých hodnotách času expozice a nastavení clony vám vyjde nejlepší fotografie. Typický příklad je fotografování měsíce nebo hvězd.

clona f / 10 čas expozice 1/50 objektiv 105 mm

Chcete se o fotografování měsíce dozvědět víc? Přečtěte si článek Jak, čím, kdy a kde fotit měsíc z rubriky jak fotit.

Tip na focení v manuálním režimu: pro dlouhé expozice přepněte na čas expozice „Bulb“ (B) nebo „Time“ (T).