Jak fotit pohyb! „Co se vleče, to se nerozmaže“

Některé z nejlepších nezapomenutelných okamžiků v životě se odehrávají v pohybu. Ať už jde o tanec vaší dcery, bratra visíciho na surfu, nebo syna dávajícího svůj první gól. Fotoaparáty bohužel nesnášejí pohyb, rychle se pohybující objekty jsou na fotografiích rozmazané. Jak tedy fotografovat pohybující se objekty? Zde je několik tipů:

Nastavte krátký čas expozice

Touto technikou se dá fotit pohyb za velmi dobrých světelných podmínek. Při fotografování touto technikou se ujistěte, že je vaše clona nastavena na nejnižší hodnotu (dejte ale pozor na hloubku ostrosti). Poté nastavte „Auto ISO“ na hodnotu „On“ a také nastavte minimální čas expozice na skutečně vysoké číslo, například 1 / 500 nebo 1/1000 sekundy. Při fotografování se snažte zachovat tento čas závěrky na 1 / 1000 sekundy.

Nastavte menší clonu

Clona je otvor, kterým světlo proniká do fotoaparátu na obrazový snímač. Nastavením malé clony otevřete clonu a vpusti do fotoaparátu více světla. Tímto způsobem můžete kompezovat nedostatek světla způsobený nastavení krátkého času expozice. nastavení malé clony však může snížit hloubku ostrosti vaší fotografie. Co to znamená? Znamená to, že kromě fotografovaného objektu může spousta dalších prvků na fotografii vypadat rozostřeně. Velká clona může pomoci zaostřit celou scénu, ale nižší clona, například f2,8, může způsobit rozostření celé pozadí vaší fotografie.

Jak fotit pohyb technikou rozmazaní pohybu „motion blur“.

Chcete vytvořil efekt rozostření pohybu? Vypněte funkci Auto ISO a nastavte ISO na nejnižší hodnotu. Pokud je rychlost závěrky příliš rychlá a stále se vám nedaří rozostřit pohyb, zvyšujte velikost clonového čísla až do chvíle, kdy fotoaparát nastaví čas expozice na nízkou hodnotu v rozmezí 1 / 100-1 – 1 / 50 sekundy.

Jak fotit pohyb nastavení režimu fotoaparátu

Pro fotografování pohybu využíváme nastavení fotoaparátu do režimu priorita času (S). V tomto poloautomatickém režimu fotoaparát respektuje vaše nastavení času závěrky a automaticky nastavuje citlivost ISO a clonu. Čas závěrky nastavte na 300 nebo i vyšší a citlivost ISO 400 a můžete začít. Nastavení sekvenčního snímaní je pro fotografování sportu doporučováno. Mějte ale na paměti že budete potřebovat hodně místa na spoustu fotografií na vaší paměťové kartě.

Plochodrážní okruh je ideální pro učení se fotografování pohybu a sportu. Víte, kdy motocykl přijede a můžete se na to připravit. Zároveň se scény opakují a je tedy možno experimentovat a srovnávat fotografie jednotlivých kol a rozjížděk. Své kouzlo mají fotografie ze startovní čáry, depa a zázemí závodu. Pokud jste fanda motorismu a chcete se učit fotit pohyb, tak neváhejte a pojďme spolu fotit na plochodrážní okruh

Jak fotit pohyb volba objektivu

Co se týče vybavení tak plochodrážní okruh je dost rozlehlý tak pokud možno tak si sebou vezměte teleobjektiv, čím bude delší, tím se méně nachodíte, samozřejmě vybavená autofokusem. Pro fotografování dojezdu do přilehlé zatáčky plochodrážního okruhu tak obvykle hodnotu 100 mm. Na startu pro zachycení celková scénu bude vyhovovat objektivy s ohniskem okolo 35 mm. Pro detailní portrét závodníka tak 100 mm, záleží na vzdálenosti a pro fotografie z protilehlé zatáčky závodního okruhu určitě využijete ohnisko objektivu okolo 200 mm. Můžete zkoušet jak různé délky expozičního času a clony, tak držení fotoaparátu a sledování fotografovaného objektu, v našem případě tedy plochodrážního motocyklu. Nemáte objektiv s velkou ohniskovou vzdálenosti, nevadí, nastavte fotoaparát na co největší rozlišení a detailní fotografie můžete vyřezat na počítači. Určitě budete překvapení kolik detailů i po výřezu zůstane.

Jak fotit pohyb držení fotoaparátu

Focení pohybu je celkem zábavné. Fotoaparát držte pevně oběma rukama a v objektivu sledujte focený objekt, spoušť mějte stisknutou do první polohy. Nebojte, objektiv si bude průběžně zaostřovat. Jakmile se motocykl dostane do vámi požadované pozice tak domáčkněte spoušť a nechte fotoaparát udělat dvě až tři fotografie. Pokud budete fotografovat průjezd na cílové čáře tak vám nezbude asi nic jiného než stisknout spoušť a tak trochu intuitivně sledovat pohyb motocyklu. Z pohledu kompozice je dobré pokud ve směru jízdy je více místa než za jezdcem, ale ne vždy to ale vyjde. Přece jenom hřmot motorů, lítající škvára a pošťuchující diváci dělají své. Nezapomeňte prosím také myslet na svoji bezpečnost a respektujte pokyny pořadatelů.