ZÁKLADY FOTOGRAFOVÁNÍ ZRCADLOVKOU JAK FOTIT, NASTAVIT FOTOAPARÁT A ZAČÍT HEZKY FOTIT

Nedaří se vám zorientovat se v té spoustě ovládacích prvků vašeho fotoaparátu? Stále řešíte jaké hodnoty nastavit? Správně nastavit fotoaparát není tak složité, jak to na první pohled vypadá. Článek je jednoduchý návod, jak nastavit fotoaparát pro fotografie jakéhokoliv místa a okamžiku. Začněme časem expozice.

EXPOZICE Co je čas expozice

Čas expozice je doba, po kterou je otevřená závěrka fotoaparátu. Doba nastavení času expozice určuje, jak dlouho probíhá expozice fotografovaného snímku. Čím delší je čas expozice, tím déle světlo dopadá na snímač fotoaparátu. Naopak čím kratší je čas expozice, tím kratší dobu dopadá světlo na snímač fotoaparátu. Krátký čas expozice 1/1000 s umožňuje „zmrazit“ na fotografii i rychle se pohybující fotografovaný objekt. Následující fotografie koryta řeky vysvětlují opačný případ kreativního využití času expozice.

jak fotit čas expozice

Čas expozice 1/13 sekundy

Fotografie je vyfotografována zrcadlovkou D3300 upevněnou na stativu. Použil jsem pevný objektiv NIKON s ohniskem 85 mm. Divoce tekoucí voda je díky nastavení dlouhého času expozice zachycena ve tvaru mléčných pruhů a čar.

Celkový záběr na fotografovanou scénu. Stativ stojící na kraji řeky ve vodě. V pozadí fotografie koryto řeky a splav. Na displeji fotoaparátu lze odečíst následující nastavení fotoaparátu

 • ISO 100
 • Čas expozice 1/3 sekundy
 • Clona f / 14

Fotografii jsem fotil ze stativu za dobrého světla, to mi umožnilo použít malou hodnotu ISO. Relativně dlouhý čas expozice zapříčinil rozmazání pohybujícího se proudu vody. Clona F14 má dva důvody.

EXPOZICE FOTOGRAFIE Co je expozice fotografie

Nastavením expozice určujeme, s jakou intenzitou světlo vykreslí fotografii na čipu fotoaparátu. Hezká expozici fotografii vznikne správným nastavením clony, času expozice a citlivosti ISO. Všem dohromady říkáme expoziční trojúhelník. Nebojte se! Nebudeme se zabývat geometrii. Začněme isem.

EXPOZIČNÍ TROJÚHELNÍK Co je ISO – jak nastavit ISO

Hodnota ISO vyjadřuje citlivost čipu fotoaparátu na světlo.Velikosti hodnoty ISO nastavujeme, jak moc bude fotoaparát zesilovat elektrické signály vygenerované světlem na jeho čipu. Moderní fotoaparáty mají možnost nastavit ISO v hodnotách obvykle od 100 do 128 000. Vše kolem ISO se dá tedy shrnout do pravidla, že čím větší šero, tím větší ISO (zesílení). Proč tedy nenastavit nejvyšší ISO a neřešit, jestli fotím ve dne, nebo za šera? Je to proto, že každý zesilovač vnáší do signálu šum, který je tím větší, čím větší je nastaveno jeho zesílení. Nastavení vyšší citlivosti ISO je vždy vykoupeno větším digitálním šumem/zrněním na fotografiích. Hodnotu ISO obvykle nastavujeme podle světelných podmínek.

Jak nastavit ISO podle světelných podmínek

100 Slunečný den
400 Polojasno
1600 Focení v místnosti
6400 Focení za šera nebo v noci, pozor na digitální šum

Viditelné zrněni na fotografiích odstraníte nastavením nižší hodnoty ISO. Více informací o nastavení ISO najdete v článku Jak nastavit ISO. Neuděláte chybu, pokud si na svém fotoaparátu nastavíte ISO na Auto ISO.

ČAS EXPOZICE Jak nastavit čas expozice

Když fotím krasobruslařský skok svojí dcery, chci ji zachytit v letu. Na to je vhodná krátká doba expozice, která na fotografii zmrazí pohyb. Když ale fotím vodopád a chci navodit dojem rozmazaného mléčného pohybu, potřebuji, aby na snímač dopadalo světlo déle. Nastavením delšího času expozice a dosáhnu efektu rozmazání.

Mějte na paměti, že fotoaparát udržíte nehybně nejdéle 1/50 sekundy. Nastavíte-li dobu expozice delší než 1/50, musíte použít stativ, aby snímek nebyl rozmazaný. Tyto vlastnosti se mohou u jednotlivých fotoaparátů výrazně lišit, takže si musíte nutnost použít stativ se svým přístrojem sami vyzkoušet.

ČAS EXPOZICE Jaký čas expozice, tabulka časů focení

Čas expoziceFotografická scéna
1/4000Let včely
1/2000Rychle jedoucí motocykl nebo auto
1/1000Sprinter
1/500Fotbalista, rychlý sport
1/125Běžné focení
1/50Nejkratší čas, který udržíte v ruce
1/20Pomalu tekoucí voda nebo mořský příboj
1/8Rozmazání rychle tekoucí vody
1/2Rozmazání pomalu tekoucí vody
2″Focení ohňostroje
5″ – 10″ Psaní prskavkami

TIP JAK FOTIT Jak nastavit čas expozice v manuálním režimu

Při focení v manuálním režimu nastavujeme čas expozice obvykle jako poslední. Někdy se čas expozice označuje jako rychlost závěrky nebo doba expozice. Správnou hodnotu nastavení času expozice nám pomáhá určit indikátor v hledáčku fotoaparátu. Elektronika vám poradí jak nastavit fotoaparát. Pokud je indikátor zobrazen uprostřed, je hodnota nastavena správně.

JAK FOTIT Jak zjistím, že mám nastavený správný čas expozice

Fotografie představující obvyklou fotografickou scénu vyfotografovanou s různými časy expozice. Děti si hrají na zahradě, jedno dítko se houpe na houpačce. Určitě si říkáte, proč je houpající se dítě rozmazáno. Pro fotoaparát je houpající se dítě pohyb. Ostrou fotografii pohybující se houpačky vyfotíte nastavením času expozice na 1/500 s. Technice fotografování na velmi krátký čas expozice se mezi fotografy říká technika zmrazení pohybu.

Jak nastavit fotoaparát

Krátký čas expozice využijete v přídě foceni pohybu, skotačících dětí, sporu a všeho dynamického. Srovnání vidíme na fotografiích níže. Jenny při výcviku skáče na zahradě přes překážku. Levou fotografii jsem záměrně vyfotografoval s časem 1/10 sekundy. Jenny je při skoku celá rozmazána. Pozadí je ostré.  Na fotografii  pořízené s časem expozice 1/800 je Jenny zachycena ostře.

Čas expozice 1/10s

Premium Banner gives you a wide range of styles and options that you will definitely fall in love with

Čas expozice 1/800s

Premium Banner gives you a wide range of styles and options that you will definitely fall in love with

Tip na focení: Pokud máte rozmazanou fotografii pohybu tak zkuste zkrátit čas expozice o jeden krok EV.

CLONA A CLONOVÁ ČÍSLA Co je clona - Jak nastavit clonu

Clona je otvor v objektivu fotoaparátu, kterým světlo dopadá na čip fotoaparátu. Nastavením hodnoty clonového čísla určujete, jak velikým otvorem v objektivu bude světlo dopadat na čip fotoaparátu. Větší hodnota clonového čísla znamená menší otvor. Průměr otvoru určuje hloubku ostrosti a jas fotografie.
Zobrazení lamel clony tvořící otvor v objektivu. V levé části rozevření lamel clony pro malá clonová čísla a vpravo pro velká clonová čísla.

Nastavením většího clonového čísla získáte fotografie s větší hloubkou ostrosti a méně rozmazaným pozadím. Pokud máte na fotografii rozmazané pouze některé části, tak zkuste nastavit vyšší clonové číslo. Rozmazání celé fotografie způsobuje dlouhý čas závěrky. První fotografie zkuste vyfotit třeba s hodnotou clonového čísla f/4.

Hodnotu clony postupně zvyšujte a snižujte.

Při větších hodnotách budou fotografie ostré v celé hloubce, ale může se také stát, že budou tmavé. Zesvětlit ji můžete nastavením většího ISO, nebo nastavením delšího času závěrky. Malá hloubka ostrosti můžete využít kreativně, například při fotografování portrétů. Větší hloubku ostrosti využijete při focení skupin lidí, přírody nebo krajiny.

Clonové čísloFotografická scéna
f / 1.4Focení portrétu s velmi rozmazaným pozadím
f / 3.6Focení malé skupiny lidí nebo za horších světelných podmínek
f / 5.6Focení v interiéru, zvířat nebo skupiny 5 lidí
f / 11Velké skupiny lidí, krajiny, budovy, měsíc a hvězdy s požadavek na velkou hloubku ostrosti,
f / 22Focení siluet a paprsků v protislunci

Nastavením menšího clonového čísla jde také kompenzovat nedostatek světla z důvodu nedostatečných světelných podmínek.

CLONA A CLONOVÁ ČÍSLA Co je hloubka ostrosti a jak jí nastavit

Hloubka ostrosti je oblast přijatelné ostrosti před a za fotografovaným objektem. Zjednodušeně řečeno to je ostrá oblast okolo fotografovaného objektu

 • Malá hloubka ostrosti označuje malou zaostřenou plochu v okolí fotografovaného objektu. Objekt je zaostřen, ale pozadí je rozmazané. Malá hloubka ostrosti se používá pro fotografování portrétu.
 • Velká hloubka ostrosti znamená větší zaostřenou plochu okolo fotografovaného objektu. Velká hloubka ostrosti se využívá při fotografování krajiny.

CLONA A CLONOVÁ ČÍSLA Jak clonou nastavit hloubku ostrosti?

Hloubku ostrosti můžete nastavit změnou následujících parametrů nebo také jejích vzájemnou kombinací.

 • Velikostí clony (malé clonové číslo malá hloubka ostrosti)
 • Vzdálenosti mezi fotoaparátem a objektem (malé vzdálenost malá hloubka ostrosti)
 • Ohniskovou vzdálenosti objektivu (malá ohnisková vzdálenost velká hloubka ostrosti)
 • Velikosti senzoru fotoaparátu (malý senzor velká hloubka ostrosti)
Jak nastavit fotoaparát

Chcete se dozvědět více o kreativním využití nastavení clony? Přečtěte si následující článek Jak nastavit clonu.

EXPOZIČNÍ TROJÚHELNÍK Clona čas expozice a ISO

Nebojte se, nejedná se o lekci geometrie. Expoziční trojúhelník je běžný způsob přiřazení tří proměnných do ramen trojúhelníka. Jedná se o clonu, čas expozice a citlivost ISO. Každý s těchto parametrů ovlivňuje světlost fotografie.

Vnitřní šipku znázorňují jak velikost clonového čísla, čas expozice a ISO ovlivňují světlost fotografie. Pojďme si ještě ukázat, jak se dá fotografie zesvětlit pomocí korekce expozice.

 • ISO nastavujeme citlivost na světlo, ovlivňuje světlost fotografie a vysoké hodnoty ISO se můžou viditelným zrněním na fotografii
 • Clona řídí hloubku pole ostrosti. Nastavením malého clonové číslo vyfotíme fotografie s malou hloubka ostrosti a naopak
 • Čas expozice určuje, po jakou dobu bude dopad světlo tvořící obraz na čip fotoaparátu. Dlouhý čas expozice (delší jak 1/50 sekundy) může zapříčinit rozmazání fotografie

KOREKCE EXPOZICE Rozjasněte svoje fotografie pomocí korekce expozice ±EV

 

Správnost nastavení expozice nám pomáhá určit indikátor v hledáčku fotoaparátu. Pokud je indikátor zobrazen uprostřed, je hodnota nastavena technicky správně. Zobrazení dílečku vlevo znamená podexponovanou fotografii a zobrazení dílečku vpravo upozorňuje na přeexponovanou fotografii.

Vnitřní šipku znázorňují jak velikost clonového čísla, čas expozice a ISO ovlivňují světlost fotografie. Pojďme si ještě ukázat, jak se dá fotografie zesvětlit pomocí korekce expozice.

 • ISO nastavujeme citlivost na světlo, ovlivňuje světlost fotografie a vysoké hodnoty ISO se můžou viditelným zrněním na fotografii
 • Clona řídí hloubku pole ostrosti. Nastavením malého clonové číslo vyfotíme fotografie s malou hloubka ostrosti a naopak
 • Čas expozice určuje, po jakou dobu bude dopad světlo tvořící obraz na čip fotoaparátu. Dlouhý čas expozice (delší jak 1/50 sekundy) může zapříčinit rozmazání fotografie

Korekce expozice se používá k změně nastavení expozice od hodnot nastavených automatikou fotoaparátu. Korekcí expozice můžeme fotografie zjasnit nebo zesvětlit. V režimech P, S a A fotoaparát sám vypočte hodnoty nastavení parametrů expozice pro optimální expozici. Tato technicky správná expozice, ale nemusí vždy vést k fotografem požadované expozici.

 

Expozice je také věcí osobních preferencí. Jasnější nebo tmavší expozice může také lépe vystihovat svůj původní záměr fotografa.

 

Dnes si lze okamžitě zkontrolovat výsledek fotografování zobrazením fotografie na displeji. V závislosti na výsledku a situaci pak můžete pro pořízení jasnější fotografie korekci expozice zvýšit. Nastavením korekce expozice na záporná čísla vyfotíte tmavší fotografii. Korekce expozice se provádí stisknutím tlačítka označeným symboly ±EV a současným točením ovládacího kolečka.

EXPOZIČNÍ TROJÚHELNÍK Jaký vliv má při focení nastavení hodnot clony, času závěrky a citlivosti ISO na expozici fotografie

Tabulka zobrazuje, jak hodnoty nastavení fotoaparátu ovlivňují při focení expozici fotografie. Hodnoty v horních řádcích fotografii zesvětlují. Hodnoty ve spodních řádcích ji naopak ztmavují. Samozřejmě lze tyto hodnoty nastavení na fotoaparátu mezi sebou libovolně kreativně kombinovat.

Jak fotit zrcadlovkou

EXPOZIČNÍ TROJÚHELNÍK Jak správně používat ISO clonu a čas závěrky

Při pohledu na tabulku je zřejmé, že tyto tři veličiny jsou na sobě navzájem závislé. Žádnou z nich nelze osamostatnit – se všemi třemi parametry je třeba pracovat dohromady. Jejích vzájemnou souvislost lze také zobrazit expozičním trojúhelníkem. Nastavením menšího clonového čísla zmenšíte hloubku ostrosti. Na snímač bude při fotografování dopadat více světla a fotografie bude jasnější. Možná nutno přenastavit opačným směrem dobu expozice, nebo ISO.

PRAVIDLO F - 16 Jak nastavit clonu, ISO a čas závěrky pomocí pravidla f/16

Pravidlo clony f/16

Pomocí následující tabulky pak můžete jednoduše nastavit rychlost závěrky pomocí přepočtu po celém kroku

Fotografická scénaNastavení parametrů fotoaparátu
PORTRÉTYF/16 + 1/100 + ISO 100
SPORTF/16 + 1/400 + ISO 400
RÝCHLÝ POHYBF/16 + 1/2000 + ISO 2000

NASTAVENÍ FOTOAPARÁTU Jak nastavit fotoaparát: režimy fotoaparátu P, A, S

Již fotíte, nebo začínáte fotit a chcete fotit ještě zajímavější fotografie pomocí poloautomatických režimů fotoaparátu? Dobré rozhodnutí, fotografováním v těchto režimech vyfotíte mnoho lepších fotografií a zároveň využijete naplno možnosti vašeho fotoaparátu.

Jak využít poloautomatické režimy fotoaparátu A, S a P

Režim fotoaparátu A (AV) – režim priorita clony.

V tomto režimu nastavujete velikost clonového čísla f. Tímto nastavením clony řídíte hloubku ostrosti fotografie. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím budete mít více rozmazané pozadí fotografie. Nízké clonové číslo použijete například při focení portrétu nebo maker. Vysoké, větší jak 10 požijte při focení skupin nebo krajiny. Více informací o fotografování v režimu priority času zjistíte v článku Jak fotit krajinu, rady k focení krajiny a čím fotit přírodu. V článku se dozvíte kdy při focení raději použít vyšší clonové číslo. V článku Jak fotit portrét! Jen tak doma u okna zjistíte proč je lepší při focení portrétu nastavit malé clonové číslo. Vše o na stavení clony zjistíte v článku Jak nastavit clonu.

Režim fotoaparátu S (TV) – režim priorita času.

V tomto režimu nastavujete expoziční čas nebo také čas závěrky. Tento režim využijete zejména při focení sportu, pohybu, hvězd a blesků. Kratší časy nastavujte při focení pohybu. Pokud budete mít nastaven čas příliš dlouhý tak vaše fotografie bude rozmazána. Při focení pohybu můžete pro zjištění nejdelšího použitelného času expozice použit toto pravidlo expozice. Číslo ve jmenovateli zlomku nastavení času expozice by nemělo být menší jak dvojnásobná délka objektivu v mm. Více informací o fotografování v režimu priority času zjistíte v článku Jak fotit pohyb! “Co se vleče, to se nerozmaže”.

Režim fotoaparátu P – režim programová automatika.

Fotografové používají tento režim nejčastěji. Někteří fotografové mu říkají pašák. V tomto režimu můžete nastavovat čas expozice i clonu. Fotoaparát vždy vše dopočítá a nastaví. Pokud to s fotografováním myslíte vážně a chcete mít nejen hezké, ale zajímavé fotky tak foťte v tomto režimu. Ovládání zejména hloubky ostrosti pomocí nastavením clony a světlosti pomocí korekce expozice vás posune o hodně dopředu.

ZÁKLADY FOTOGRAFOVÁNÍ Základy fotografování - Jak fungují automatické režimy fotoaparátu portrét, krajina, sport a makro

Tyto režimy jsou na volicím kolečku označeny ikonou, které zobrazuje jeho určení. Volbou tohoto režimu fotoaparátu usnadňujete práci a máte tím větší šanci pořídit kvalitní snímky. Automatika fotoaparátu zvolením režimu dostane informaci, jakou scénu fotíte, a tím ví jak nastavit clonu a čas závěrky.

Režim fotoaparátu portrét

Režim fotoaparátu portrét

Jak již jeho název napovídá, je tento režim vhodný k focení portrétu nebo profilových fotek. U fotografie portrétu očekáváme rozmazané pozadí, proto automatika fotoaparátu nastavuje nižší clonové číslo. Při focení portrétu obvykle pózujeme. Fotoaparát toho využije a nastaví si relativně dlouhý čas závěrky. Nízké clonové číslo a dlouhý čas závěrky mu umožní nastavit nižší ISO. Fotografie pořízené při nižších hodnotách ISO jsou méně zrnité.

Režim fotoaparátu sport

Režim fotoaparátu sport

Tento režim je vhodný pro focení pohybu. Fotoaparát nastaví clonu na nižší hodnotu, čas závěrky nastaví kratší. Toto nastavení vám umožní vyfotit fotografie, kdy se zaostřený objekt oddělí od pozadí. Kratší čas expozice zajistí, že fotografie pohybu nebude rozmazána.

Režim fotoaparátu krajina

Režim fotoaparátu krajina

V tomto režimu fotoaparát nastaví větší clonové číslo. Toto nastavení umožní vyfotit fotografie s větší hloubkou ostrosti. Určitě jste si všimli, že fotoaparát v těchto režimech pracuje hlavně s clonou. Velikosti nastavení clony řídí hloubku ostrosti fotografie. Možnost nastavení clony využijete i kreativně.

Ještě existuje manuální režim M, ale ten doporučuji využívat až po zvládnutí poloautomatických režimů. Tento režim na rozdíl od poloautomatických režimů nic nedopočítává, vše musíte nastavit manuálně. Tabulky vhodných hodnot ISO, clony a času závěrky pro jednotlivé fotografické scény najdete v následujícím článku. Pro názornost je popis také doplněn o praktické ukázky vlivu nastavení fotoaparátu na kvalitu fotografie.

Jak fotit zrcadlovkou Proč vlastně používat korekci expozice, když fotoaparát vše nastavuje sám?

Hlavní důvod spočívá v tom, že fotoaparát průměruje hodnoty barev a šedé. Pokud tedy fotíte proti obloze, některé oblasti fotografie můžou být díky této metodě výpočtu ztmaveny. Naopak fotíte-li scénu, která je z větší části tmavá, některé oblasti můžou být na výsledné fotografii bílé – přeexponované. Klasickým příkladem je zimní fotografie ve sněhu. Automatika vašeho fotoaparátu předpokládá, že celá bílá scéna by měla být šedá, a proto zvolí nastavení expozice, která podexponuje obraz. To ale zřejmě nechcete. Dalším příkladem je fotografování v noci, kde by temná scéna měla za následek tmavé tóny na vašem snímku. Automatika fotoaparátu to však nerozpozná a fotografii zjasní do průměru. Použití korekce expozice vám tedy umožní převzít kontrolu, nastavit správnou expozici a tím i světlost vašich fotografií.

Jak fotit zrcadlovkou Zamezení rozmazání fotografií

Rozmazané fotografie zamezíte správným držením fotoaparátu. Proto při focení používejte obě ruce k jeho držení. První rukou držte tělo fotoaparátu a druhou jeho objektiv, a to pokud možno co nejblíže vašemu tělu, o které ho můžete při tomto způsobu držení zapřít. Při fotografování z ruky se ujistěte, že používáte rychlost závěrky, která odpovídá ohniskové vzdálenosti objektivu. Pokud je rychlost závěrky příliš pomalá, veškeré neúmyslné pohyby fotoaparátu způsobí rozmazání vaší fotografie. Fotografy uznávané pravidlo je nefotit při rychlosti závěrky kratší než je ohnisková vzdálenost objektivu. 1 / Ohnisková vzdálenost (v mm) = Minimální rychlost závěrky (v sekundách). Pokud například fotíte portrét objektivem 85, tak by čas závěrky bez použití stativu neměl být delší než 1/85 sekundy. Kdykoli je to možné, používejte proto stativ nebo monopod.

Jak fotit zrcadlovkou Volba kompozice jako základ fotografování

Volba kompozice je velmi důležitá. Zajímavě na fotografiích působí, když je fotografovaný objekt umístěn v jedné třetině celkové plochy fotografie. Pokud to jde, nechejte větší prostor ve směru pohledu nebo pohybu fotografovaného objektu. Středovou kompozici použijte při focení nastojato, např. při focení Eiffelovy věže, bude na fotografii vypadat majestátně a vejde se vám do záběru celá. Více informací o kompozici fotografie zjistíte v článku Zlatý řez jako oblíbená kompozice třetin

Základ fotografování: Nastavení dioptrické korekce hledáčku

Pokud nosíte dioptrické brýle a vidíte obraz v hledáčku rozmazaný, zaostřete si jej kolečkem dioptrické korekce umístěným hned vedle hledáčku. Dívejte se do něj a točte kolečkem vlevo, pokud to nepomůže, tak vpravo. Určitě se vám podaří točením kolečka najít optimální nastavení a tím zlepšit ostrost obrazu v hledáčku.

Základ fotografování: Nastavení režimu fotoaparátu

Nastavte si na svém fotoaparátu režim P programová automatika. V tomto režimu máte parametry focení pod kontrolou a zároveň si fotoaparát automaticky donastavuje parametry, které jste nenastavovali. To vám umožní fotit přesně tak, jak chcete, a přitom se v začátcích nemusíte trápit nezdary focením v manuálním režimu.