Jak fotit rodinné oslavy? Focení rodinné oslavy ve 4 bodech

Narozeniny, oslavy Nového roku, Štědrý den i jiné příležitosti, při kterých se scházejí nejen nejbližší rodinní příslušníci, jsou často významnými událostmi. Jejich přípravám je věnována zvýšená pozornost a chybět nemůže ani blýskání fotoaparátů.

Zachytáváme tak ve svých zařízeních nejen obličeje, ale i povahy lidí a životní příběhy. Rodinná alba pak mohou být jakýmisi kronikami, ke kterým se mohou všichni rádi vracet. Nejen pro vzpomínky, ale také pro pobavení a potěchu. Jak ale fotit, tak aby to mělo kýžený výsledek?

1.    Už u přípravy

Oslava nezačíná po příchodu hostů. Začíná o dost dříve, a to u jejího plánování. Pro většinu fotografů by měla být první zajímavou etapou k focení příprava oslavy.

Kdo má oslavu na starosti, kdo všechno se podílí na jejím plánování? Na tyto otázky je dobré znát odpověď. Pokud toto víte, pak víte i koho se v první etapě fotografování držet.

Oslava, to není jen o setkávání lidí. Zpravidla ji doprovází i dobré jídlo, často domácí přípravy. Foťte kuchtění, pečení i servírování. Zviditelněte práci těch, kteří si zaslouží ocenění mimo jiné za čas, který oslavě věnovali ještě před jejím vlastním začátkem.

Fotit můžete také balení dárků, přípravu květin, případně i líčení a oblékání účastníků. Takové fotky, hlavně různé momentky, vypoví o lidech více než jen skupinové fotografie u prostřeného stolu.

2.    Hlavně lidé

Co si budeme povídat. Každý chce na památku hlavně fotografie zachycující prarodiče s vnoučaty, rodiče s dětmi či například sourozence. Tyto fotografie tedy rozhodně neopomeňte, ale nebojte se trochu experimentovat a zkuste zachytit rodinu i jinak než jako skupinu ovcí nastoupených v řadě před stěnou v obýváku. Vdechněte fotografiím život a buďte kreativní.

Pokuste se všechny vést k přirozené a uvolněné atmosféře. Ukažte jim, že focení není jen nepříjemná a nezbytná povinnost Dětem nechte jejich oblíbené hračky. Nenuťte je ke strnulým pózám. Na fotografiích je zpravidla nejhezčí přirozenost a vzpomínky, které evokují. Lidé si často vzpomenou na své oblečení či hračky právě při pohledu na takové snímky někdy se vynoří i vzpomínky spojené právě s pořízením snímku a je to mnohdy hezké vzpomínání.

Co z fotografie, na které máte na sobě nenáviděný svetr a stojíte jako socha vedle bratrance, který vás celý den jen pošťuchuje a vy se musíte tvářit jako při výhře v loterii, protože na rodinné fotografii musí být vidět, že jste šťastné a vychované dítě?

Dospělé pak můžete požádat třeba o to, aby objali své partnery anebo je zachytit ve skupině při slavnostním přípitku. Pokud máte domácího mazlíčka, zkuste jej také zapojit. Fotografie se zvířaty bývají také velmi koukavé, nicméně ne všichni mazlíčci mají vždy náladu na focení a je zbytečné snažit se je k tomuto přimět.

Nezaměřujte se jen na případné narozeninové oslavence. Nezapomínejte, že každá oslava je událost, jejíž podstatou je především setkávání, a tedy i další lidé. Udělejte si čas a zachyťte diskuzi mezi příbuznými, společné hry, usedání ke stolu nebo hrající si děti.

3.    Klíčové události

Vše předem připravené mějte hlavně u nejdůležitějších okamžiků oslavy jako jsou gratulace, předávání a rozbalování dárků, přípitků i u rozsvěcení vánočního stromku při vánočních oslavách či krájení dortu na oslavách narozenin. Není nic horšího než po narozeninové oslavě zjistit, že nemáte jedinou fotku oslavence sfoukávajícího svíčky na narozeninovém dortu.

U focení toho nejdůležitějšího je dobré si vše připravit předem. Důležité je hlavně vybrat vhodné místo, protože ne vždy je jednoduché najít vhodný úhel pro focení a alespoň dostatečné osvětlení, zvláště pak pokud se o to snažíte na poslední chvíli. A čekat před gratulováním oslavenci na to, až si fotograf rozmyslí, z jakého úhlu vlastně bude pořizovat dokumentaci, není nic na co by byly zúčastnění zvědaví.

4.    Detaily

Tohle je ta poslední věc, které byste měli věnovat pozornost, ale pro dokonalé zaznamenání události je velmi důležitá. Atmosféru místa zachyťte nejen z celkového vzdáleného pohledu, ale i zblízka. Zaměřte se na detaily, které doprovází servírování i dekorace. Upozorněte na ně ve svých fotografiích.

Jsou na stole nezvykle poskládané ubrousky? Voní z tácu na stole vyumělkované delikatesy? Šumí už ve skleničkách víno? Vyblýskněte i to. Snažte se zachytit věci spojené s událostí. Nefoťte květináče v oknech, které zde stojí prakticky po celý rok ani detaily knih v knihovně. Zachyťte to, co je na oslavě jiné a nezvyklé.

Tipy na focení rodinné oslavy

K focení je toho opravdu hodně, proto neplýtvejte časem opakovaným focením již zachyceného. Snažte se, aby každá fotka byla originální. Ušetříte se vybírání mezi třemi i více prakticky identickými snímky. Na vícekrát foťte snad jen skupinové fotografie, na kterých zákonitě alespoň jeden fotografovaný jednou mrkne nebo zrovna otevře pusu k hovoru.

Nežeňte se jen za snímky, rodinné oslavy nejsou od toho, abyste je strávili zpocení za fotoaparátem, ale mají za úkol sblížit rodinné příslušníky a přinést trochu zpestření do každodenního života. Užijte si je.