Jak začít fotit

Jak fotit, jde o to, co chcete fotit, zda krajinu, portréty nebo zážitky z výletů. Kvalitní fotografie určitě vyfotíte zrcadlovkou, bez-zrcadlovkou, kompaktem, ultra zoomem nebo i mobilem nastavením správné expozice. Expozici fotografie může za vás nastavit automatika fotoaparátu nebo se o to můžete pokusit sami. Možná si teď říkáte, co je to ta expozice?

Expozice fotografie

Expozice fotografie je způsob jakým světlo vykreslí fotografii na čipu fotoaparátu. Technicky jí ovlivňuje jí obrazový snímač fotoaparátu, optika objektivu, nastavení clony a čas expozice.

Obrazový snímač proč je ISO dobrý sluha ale zlý pán

Obrazový snímač svou konstrukcí a nastavením elektroniky ovlivňuje citlivost fotoaparátu na světlo. Ve fotografické hantýrce se této citlivosti říká ISO. Na displeji nebo v hledáčku je zobrazována textovým symbolem ISO a číselnou hodnotou v řádu stovek až statisíců. Pokud expozice nevychází tak fotografové obvykle jako první mění nastavení hodnoty ISO. Nastavením vyšší hodnoty ISO zvyšují světlost fotografie a naopak.  V těchto případech nám ISO oddaně slouží. Jiná situace nastává při fotografování v noci nebo za špatných světelných podmínek. V těchto případech se automatika fotoaparátu ve snaze vyfotit světlou fotografii snaží extrémně zvyšovat citlivost ISO. To má za následek vzniku viditelného zrnění na fotografii. Dnešní moderní fotoaparáty jsou již velice kvalitní a tento jev nastává velmi zřídka.  Bez obav můžete nastavit ISO na Auto ISO. Dobře máme nastaveno ISO, a co dál?

Nastavit dřív clonu nebo čas expozice

Záleží na tom, co chcete fotit. Fotografii krajiny, přírody, architektury, města nebo portrétu emočně umocní hloubka ostrosti fotografie. Hloubka ostrosti fotografie se ovládá nastavením clony a jejího clonového čísla. Naopak fotografii sportu, tekoucí vody, dětí v běhu nebo jedoucího auta zachytíte nastavením správného času expozice. Někdy je lepší nastavit dlouhý čas expozice a někdy naopak krátký. Jaký čas expozice nastavit?

Čas expozice zmrazí nebo zkazí

Čas expozice řídí dobu otevření závěrky fotoaparátu, tedy dobu, po kterou světlo dopadá na obrazový snímač fotoaparátu. Kreativně lze správné nastavení času expozice využit k zmrazení pohybu rychle se pohybujícího běžce nebo naopak rozmazání tekoucí vody. Máte rozmazanou fotografii? Nastavte kratší čas expozice. Fotoaparát pak bude zaznamenávat pohyb kratší dobu.  

Tip jak fotit: při fotografováni z ruky nenastavujte delší čas expozice než je 1/ ohnisková vzdálenost objektivu. Pro objektiv 50 mm tedy 1/50. Při delších časech expozice by se mohlo stát, že se vám fotografie rozmaže. Obvykle je to vlivem přirozených vibrací způsobených spouští a závěrky fotoaparátu.

Clona nastaví hloubku ostrosti

Hloubka ostrosti fotografie je šíře pole, které je na fotografii vykresleno ostře.  Bod zaostření je uprostřed tohoto pole. Clonové číslo se na displeji fotoaparátu zobrazuje za písmenem f (F). Obvykle je v desetinném tvaru od 1,4 po 32 (f / 1.4 – f / 32). Nastavením malého clonového čísla získají fotografie malou hloubku ostrostí. Toho blur efektu rozmazání pozadí určitě využijete při focení portrétů.  Vysoká clonová čísla jsou naopak skvělá při fotografování krajiny, přírody, staveb a měsíce. Tedy vždy v případech, kdy chceme zachytit fotografie s velkou hloubkou pole ostrosti. Ještě více zajímavých informací o nastavení clony získáte v článku Jak nastavit clonu.

Jak dát ISO, clonu a čas expozice dohromady

Pomůžeme si expozičním trojúhelníkem. Nebojte se, nebudeme se zabývat geometrii. Expoziční trojúhelník vyjadřuje vztah mezi clonou, časem expozice a ISO. V článku Jak nastavit fotoaparát a začít hezky fotit si na praktických příkladech povíme, jaký vliv má clona a čas expozice na kreativitu fotek a jejích technickou kvalitu.

Je toho opravdu hodně. Naštěstí konstruktéři fotoaparátu přišli na způsob jak fotografům ulehčit jejich život a vymysleli různé fotografické režimy.

Režimy fotoaparátu

Fotografické režimy můžeme rozdělit do čtyř skupin.

  • Automatické režimy s bleskem a bez blesku
  • Scénické režimy, upravují nastavení fotoaparátu podle zvolené fotografické scény a obvyklých požadavků na vzhled fotografie
  • Režimy s prioritou, nejčastěji využívané režimy, pomocí kterých lze snadno ovládat nastavení fotoaparátu s podporou automatického nastavení expozice fotografie
  • Manuální režim, vše nastavujete sami, automatika fotoaparátu ale napovídá jak upravit nastavení expozice. Vy je ale nemusíte respektovat

Automatický režim

V tomto režimu můžete bezstarostně fotografovat, a určitě nafotíte spoustu krásných fotografií. Po čase si ale určitě všimnete, že vaše fotografie není ostrá v celé její hloubce, běžící dítě má rozmazané nožičky a portrét je takový nějaký nudný. Scénické režimy vám nabízejí řešení. Zkuste, fotit ve scénických režimech.

Scénické režimy

Fotoaparáty mají obvykle volící kolečkový přepínač. Tímto přepínačem je možno nastavit následující fotografické scénické režimy. Automatika fotoaparátu pak zasáhne do nastavení fotoaparátu následovně.

  • Krajina nastavuje větší clonové číslo, fotografie jsou ostré ve větší hloubce  
  • Portrét nastavením malého clonového čísla vytvoří malou hloubku ostrosti
  • Sport rozmazání pohybu zabraňuje nastavením kratšího času expozice
  • Noc zapne blesk nebo nastaví vysoké ISO

Focením v těchto režimech se určitě posunete dál a s postupem času začnete chtít mít zcela pod kontrolou nejenom expozici fotografie, ale také hloubku ostrosti a čas expozice. Nyní pro vás nastane ten správný čas začít fotit v režimech priorita času T (Tv) a priorita clony A (Av).

Jak fotit režimy priority času T (Tv) a clony A (Av)

Tyto režimy vám nabízejí kreativní svobodu a navíc jsou velmi pohotové. Jediným kolečkem nastavujete clonu nebo čas. Zbytek za vás obstará automatika fotoaparátu. Do expozice máte možnost zasáhnout změnou korekce expozice pomocí tlačítka ±EV.

Režim priority clony A (Av)

Tento režim je vhodný pro focení portrétu, maker a různých detailů jakou jsou květy kytek, produkty z vašeho eshopu. Vlastně vše okolo nás kdy chcete fotografovaný objekt zdůraznit na fotografovaném pozadí. Stejně tak jej využijete při fotografování krajiny, dětí nebo přírody. Tabulka nejčastěji používaných čísel nastavení clony. Přečtěte si jak fotit v režimu priorita clony v článku Režim priority clony. Kdy a jak je využít a kdy se mu raději vyhnout

Přejde vám to stále složité, praktická zkušenost je více než tisíc slov – navštivte můj kurz fotografování. Probereme vše prakticky, a když se nějaká fotografie nepovede nevadí, povíme si jak na to.