Zrcadlovka vs bezzrcadlovka rozdíly

V dnešní době jsou již na trhu cenově dostupné vstupní digitální zrcadlovky a oproti tomu jsou k mání také špičkové bezzrcadlovky. Pro které řešení se tedy rozhodnout?

Rozdíl mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou

zrcadlovka vs bezzrcadlovka srovnání
Zdroj: https://fotografovna.cz Sobotní kurz fotografování

Rozdíl mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou je skryt v jejich názvu. Zrcadlovka je někdy také označována zkratkou DSLR. Je to zkratka pro Digital Single Lens Reflex a znamená, že světlo se po projití objektivem na zrcátku odrazí pod úhlem 45 stupňů a následně pak přes optiku putuje do hledáčku.

Obraz v hledáčku je zrcadlený skutečný obraz bez digitálního zpracování. Po stisku spouště se úhlové zrcátko sklopí a odhalí obrazový snímač za sebou – proto digitální zrcadlovky vydávají podivné zvuky.

Asi vás nepřekvapí, že bezzrcadlovka nemá sklopné zrcátko. Světlo prochází objektivem přímo na senzor, který jej zpracuje a téměř současně pak zobrazí na displeji na zadní straně fotoaparátu
a malém displeji v hledáčku fotoaparátu
. Po stisknutí spouště fotoaparát okamžitě zaznamená obraz, který v daném okamžiku vykreslila optika objektivu na senzoru.

Digitální zrcadlovky používají tradiční technologii, se kterou mají starší společnosti jako Nikon, Canon a Pentax desítky let bohatých zkušeností. Všeobecně jsou zrcadlovky robustní, schopné dosáhnout vysoké kvality obrazu a poskytnout vám mimořádně působivou výdrž baterie, které se průměrný bezzrcadlový fotoaparát prostě nevyrovná.

Odstranění tradičního zrcadla u bezzrcadlovek však přináší několik výhod. Bezzrcadlovky nepotřebují komplikovaný optický hledáček a zrcátko, což znamená, že mohou být mnohem menší a lehčí. Automatické zaostřování lze provádět na samotném senzoru, což vede k velmi rychlé reakci, z čehož vyplývá, že některé bezzrcadlovky jsou schopné superrychlého výkonu.

V dnešní době existuje také vysoký počet bezzrcadlovek s full-frame senzory, takže na špičkové úrovni není patrný žádný rozdíl mezi výkonem bezzrcadlovky ve srovnání s tradiční zrcadlovkou.

Kromě toho existují i nevýhody. Bezzrcadlovky nemají skutečný optický hledáček. To znamená, že při focení s těmito typy fotoaparátu se budete muset při vytváření kompozice obrazu spolehnout na zprostředkovaný obraz buď na zadním displeji, nebo v elektronickém hledáčku.

Bezzrcadlovka vs zrcadlovka

 BezzrcadlovkaZrcadlovka
SenzorOd malý senzorů až po full frameObyvkale APS-c nebo full frame
VideoAnoAno
RozměryMalé kompaktní Objemnější
HmotnostObvykle do 300gObvykle 500 a více gramů
Možnosti ovládáníOd automatického režimu až po manuální režimOd automatického režimu až po manuální režim
HledáčekNeOptický
DisplejOd pevných nedotykových až po výklopné otočné dotykovéOd pevných nedotykových až po výklopné otočné dotykové
ObjektivyVyměnitelné, konstrukčně vycházejí lehčí než u zrcadlovekvyměnitelné, teleobjektivy jsou těžké

Osvědčená zrcadlovka a bezzrcadlovka vhodná pro začátečníka

1. Zrcadlovka Nikon D3500

Stále nejlepší zrcadlovka pro začátečníka z pohledu cena a výkon

Specifikace:

 • Snímač: APS-C CMOS DX
 • Rozlišení: 24.2MP
 • Displej: 3palce, 921,000 bodů
 • Sekvenční snímání: 5sn./s
 • Rozlišení videa: 1080p
 • Uživatelská úroveň: začátečník
Aktuální cena Nikon D3500 v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )
Důvody proč si jí koupit + Vynikající obrazová kvalita
  + Snadné použití
Důvody proč se jí vyhnout Pevný displej
  Nemá Bluetooth ani Wi-Fi

NIKON D3500 je přepracovaná verze modelu D3400 s obrazovým snímačem s rozlišením
24 megapixelů. V základním setu je tato zrcadlovka vybavená objektivem AFF-P 18-55 mm s rychlým zaostřováním a zasouvacím mechanismem objektivu. Díky tomu zabírá málo místa a je snadno přenositelná. Nejlevnější sestavy jsou vybaveny objektivy bez redukce vibrací. Doporučujeme vám si raději trochu připlatit za verzi objektivu se stabilizací obrazu. Nikon D3500 je skvělá zrcadlovka
s výborným poměrem ceny a výkonu.

2. Nikon Z6 II

Nejlepší bezzrcadlovka od Nikonu

Specifikace:

 • Velikost snímače: Full-frame
 • Rozlišení: 24,5 MP
 • Hledáček: 3 690 tis. bodů
 • Displej: 3,2palcový, dotykový, výklopný 2 100tis. bodů
 • Autofocus: 273-point hybrid AF
 • Maximální rychlost nepřetržitého snímání: 14 sn./s
 • Video: 4K při 30p
 • Uživatelská úroveň: Středně pokročilý / expert
Aktuální cena Nikon Z 6II v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )
 • Důvody proč se jej koupit
 • + Vynikající kvalita obrazu
 • + Skvělá manipulace
 • Důvody proč se mu vyhnout
 • AF obrazu není variabilní

Nikon Z6 byl dlouho naší vlajkovou lodí. Vyhoví zejména těm fotografům, kteří chtějí přesedlat ze zrcadlovek Nikon. Tento fotoaparát lze doporučit především díky jeho konzistenci a přidání druhého procesoru EXPEED 6, který přináší řadu vylepšení výkonu včetně rychlosti snímání
14 sn./s.
Automatické zaostřování je oproti Nikon Z6 vylepšeno zejména o funkci detekce očí a tváří a zvířat.  Z6 II má kromě slotu XQD / CFexpress také velmi potřebný slot pro kartu SD UHS-II. Video mírně zaostává za svými soupeři, režim 4K / 60p bude v únoru 2021. Díky osvědčenému 24MP full-frame BSI CMOS snímači s velmi vysokým ISO si tato bezzrcadlovka plně zaslouží své přední místo v našem žebříčku.

Pokud jste se nerozhodli, jaký typ fotoaparátu si vybrat, tak vám třeba v rozhodování pomůže článek Jak si nejlépe vybrat fotoaparát. Test a popis a ceny bezzrcadlovek od různých výrobců najdete v článku Nejlepší bezzrcadlovky v roce 2021.