Nejlepší digitální zrcadlovka pro začátečníky

Mnoho lidí tvrdí, že je zbytečné si v dnešní době kupovat digitální zrcadlovku, a měli byste si raději koupit bezzrcadlovku, nebo se dokonce spokojit s fotografiemi z chytrého telefonu. Není tomu tak. Každý typ fotoaparátu stojí za to, jen je třeba znát jeho výhody a nevýhody. Podívejte se na náš nejnovější seznam a zjistěte, která digitální zrcadlovka je nejlepší volbou roku 2022.

Vyplatí se koupit digitální zrcadlovku?

Vše, čím fotografujeme, má svá omezení, a pokud se je naučíte obejít tak můžeme kreativně využít jakýkoli fotoaparát.

Do které digitální zrcadlovky se tedy vyplatí investovat?

Odpověď na takovou otázku je nesmírně obtížná. Pro většinu amatérských fotografů je nákup fotoaparátu, stejně jako koníček zvaný fotografování, jen nekonečnou řadou výdajů. Zpravidla se začíná tělem fotoaparátu a nějakým objektivem… pak se přidávají další objektivy, filtry, stativ, blesk, paměťové karty, baterie, brašna nebo batoh.

Nákupní seznam je nekonečný a velmi nákladný.

Volba o něco starších fotoaparátů (z hlediska roku uvedení na trh) nebo modelů z druhé ruky je proto dobrým řešením pro amatérské fotografy s omezeným rozpočtem nebo pro ty, kteří si ještě nejsou jisti, zda je fotografování bude bavit.

Výběr digitální zrcadlovky a velikost snímače

Fotoaparáty se vyrábějí s různými velikostmi snímačů. Některé z nich mají velikost malého rámečku kinofilmu, tj. 36 × 24 mm. Ostatní mají rozměry přibližně 23,6 x 15,7 mm (22,2 x 14,8 mm v případě Canonu) – poloviční velikost fullframe a nazývají se Advanced Photo System type-Classic – APS C).

Existují ještě menší snímače o rozměrech 17,3 × 13 mm, které se nazývají Micro Four Thirds. Fyzická velikost matrice vyjádřená v mm a její rozlišení vyjádřené v milionech pixelů spolu s velikostí jednoho pixelu mají velký vliv na kvalitu fotografií.

Zjednodušuji – ale obecně platí, že velký snímač s nepříliš vysokým rozlišením, ale s větším počtem pixelů, dává velkou šanci na lepší snímky než malý snímač s obrovským počtem pixelů. Bude to například nižší šum při stejné hodnotě ISO, menší hloubka ostrosti, lepší tonální přechody atd.

Jsem si však jistý, že pokud vedle sebe položíme snímky pořízené různými typy fotoaparátů s různými snímači, bude jen velmi málo lidí, kteří si těchto detailů všimnou pouhým okem. Jsou patrné pouze na velmi velkých zvětšeninách a v dnešní době se na internetu zobrazují malé a velmi komprimované fotografie.

Vyplatí se koupit zrcadlovku se snímačem APSC?

Koupě digitální zrcadlovky se snímačem APSC je v dnešní době jednoduše jedním z levnějších řešení, které vám umožní pořizovat fotografie na velmi dobré technické úrovni. Jsou obecně výrazně levnější než plnoformátové digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky a mají velmi široký výběr objektivů a příslušenství.

Časem můžete přejít na novější tělo, i když je třeba si hned uvědomit, že například přechod z digitální zrcadlovky na bezzrcadlovku je zpravidla spojen s dalšími výdaji například za objektivy v novém systému. Bezzrcadlovky a zrcadlovky stejných výrobců, např. Nikon nebo Canon, nemají identické bajonety (uchycení objektivů k tělu). Existují však speciální adaptéry, které umožňují použití objektivů pro zrcadlovky s bezzrcadlovkami.

Digitální zrcadlovka s polovičním snímačem (jak se také nazývá snímač APS C) je v současné době jednoduše velmi dobrou volbou pro začátečníky, kteří se chtějí naučit fotografovat. Je menší a lehčí než fullframe fotoaparát a je k němu velký výběr objektivů a příslušenství. K dispozici je také mnoho použitých modelů v dobrém stavu, což umožňuje další úspory. Rád bych také upozornil, že je snazší najít servis, který si poradí s opravou digitální zrcadlovky.

I starší modely digitálních zrcadlovek vám při průměrných fotografických dovednostech umožní pořídit kreativnější snímky než fotoaparát v telefonu. Budou mít také lepší kvalitu než ony (dokonce i snímky RAW).

Převážná většina fotografií je nyní zveřejňována na sociálních sítích a online blozích. Soubory jpeg zde podléhají dodatečné kompresi. Snímky z fotoaparátu s o něco menším snímačem proto budou mít dostatečně dobrou kvalitu pro publikování v těchto médiích.

5 nejlepších APSC digitálních zrcadlovek roku 2022

S ohledem na tyto argumenty si myslím, že volba digitální zrcadlovky se snímačem APSC má v dnešní době smysl. Zde je několik modelů, které stojí za pozornost. V závorce jsem uvedl rok vstupu na trh. Čím novější konstrukce, tím lepší řešení a lepší kvalita obrazu.

  • Nikon D7100 (2013), Nikon D7200 (2015), Nikon D7500 (2017) a Nikon D500 (2016). Modely řady 3000 jsou vhodné pro začátečníky kteří nechtějí využívat doplňkové funkce fotoaparátu jako je například GPS. Modely řady 5000 nedoporučuji.
  • Mezi modely Canon patří Canon EOS 70D (2013) , Canon EOS 77D (2017), Canon EOS 80D (2016), Canon EOS 90D (2019) a Canon EOS 200D a Canon EOS 250D. Z Canonů nedoporučuji Canon EOS 100D a obecně modely s tří a čtyřmístným označením.
  • Pentax K-70, Pentax KP, Pentax K-3 Mark III (nový model). Za zmínku stojí, že Pentax (na rozdíl od jiných výrobců, jako je Nikon nebo Canon) oznámil, že výrobu zrcadlovek neukončí a objeví se jejich nové modely. Zda své rozhodnutí dodrží, se brzy dozvíme.

Většinou se jedná o velmi všestranná těla vhodná pro různé typy fotografií. Pokud tedy hledáte fotoaparát do začátku, bez ohledu na to, jaké téma chcete fotografovat, všechny uvedené modely budou velmi dobrou volbou. Nikon bych doporučil zejména: D500, Nikon7500, Canon jsou: EOS 90D, Canon EOS 80D a… Pentax K-3 Mark III (jedná se o nový model, a proto volba na mnoho let).

Při výběru fotoaparátu si do sešitu nebo Excelu vytvořte tabulku a zapište si aktuální ceny těla a dalšího příslušenství, které budete potřebovat. Pokud jej pečlivě vyplníte, bude pro vás rozhodování o koupi konkrétního modelu fotoaparátu jistě snazší. Všimněte si zákonitosti, která se často vyskytuje, protože se stává, že levnější tělo znamená vyšší výdaje za objektivy nebo příslušenství. Neztrácejte však čas příliš dlouhým výběrem. Kupte si fotoaparát a začněte fotit.