Výběr fotoaparátu není snadný úkol, zvláště nyní, kdy je na trhu tak široká nabídka. Jak vybrat fotoaparát podle jeho velikosti, kvality obrazu a funkčnosti.

Velikost fotoaparátu

První věcí, kterou musíme zvážit, je kromě rozpočtu samozřejmě velikost fotoaparátu. Na trhu najdete prakticky cokoli – od super kapesních fotografických smartphonů až po digitální středoformátové fotoaparáty. Většina uživatelůváha mezi pokročilým kompaktem, bezzrcadlovkou a digitální zrcadlovkou.

Canon G7X Mark II

Kompaktní fotoaparáty se dobře hodí pro každodenní fotografování spíše statických objektů. Většina z nich si také docela dobře poradí s natáčením. Samozřejmě ne všechny kompakty jsou stejné.

Fujifilm X70 – kapesní fotoaparát APS-C

Prémiové kompakty jsou fotoaparáty, které vám v malém balení poskytnou skvělé možnosti fotografování a vynikající kvalitu snímků. Je nejnovější kompaktní…
V této kategorii najdete fotoaparáty v cenovém rozpětí od několika stovek až po několik tisíc liber. Některé typy superzoomů mají velký rozsah ohniskové vzdálenosti, jiné nabízejí kratší ohniskovou vzdálenost nebo pevný objektiv a větší snímač.

Fujifilm X-T2

Další kategorií jsou bezzrcadlovky, které většinou nabízejí větší snímače než kompakty a mají výměnné objektivy. Stručně řečeno, jedná se o bezzrcadlovky. Nabízejí lepší kvalitu fotografií než většina kompaktů, srovnatelnou s digitálními zrcadlovkami a pokročilejší funkce.

Canon ESO M10

Většina výrobců má své bezzrcadlovky se snímači různých velikostí: Micro Four Thirds, APS-C, FF a další. Jedná se o velmi dobré fotoaparáty pro amatéry, i když některé modely již mají profesionální ambice. Pokud je digitální zrcadlovka příliš těžká na nošení, bezzrcadlovka bude to pravé.

Olympus PEN-F – melancholie 60. let přenesená do 21. století

Poslední, velmi oblíbenou skupinou fotoaparátů jsou zrcadlovky dostupné v mnoha variantách, od zcela amatérských až po velmi specializované a profesionální. Pokud nám nevadí velikost, jedná se o fotoaparáty pro všechno, které nabízejí velmi dobrou kvalitu fotografií. Jejich nevýhodou oproti bezzrcadlovkám je pomalá reakce autofokusu v režimu živého náhledu a velikost těla. Velikost objektivů závisí především na velikosti senzoru fotoaparátu. Digitální zrcadlovky fungují dobře prakticky při všech typech fotografování a bezzrcadlovky jsou lepší z hlediska rychlosti automatického zaostřování, i když tato výhoda se pomalu snižuje. Není však náhodou, že digitální zrcadlovky se nejčastěji používají pro sportovní, reportážní a divokou fotografii.

Canon EOS 1300D

Kvalita obrazu

Druhý parametr, který je pro mnohé fotografy tím prvním, je kvalita fotografií. Nejlepším ukazatelem je zde velikost snímače, čím větší snímač, tím lepší fotografie bychom měli získat. Větší snímač nabízí větší počet pixelů, takže produkuje méně šumu, dynamičtější a tonálnější snímky. Důležitý je také objektiv, který v případě špatné kvality poskytuje rozmazaný obraz s mnoha optickými vadami. Nejjednodušší je podívat se na testy fotoaparátů, které nás zajímají, stáhnout si z nich snímky a zjistit, zda jsou z hlediska kvality obrazu uspokojivé.

Funkčnost

Kompromis mezi velikostí, kvalitou obrazu a výkonem fotoaparátu. Fotoaparát musí být dostatečně malý, abychom si ho chtěli brát na delší výpravy, kde se pořizují nejzajímavější snímky, a zároveň nám nebyl na obtíž. Zároveň musí poskytovat uspokojivé snímky. Pro každodenní použití bych zvolil kompakt s větším snímačem, jako je Fujifilm X70 nebo Leika Q, případně bezzrcadlovku Micro Four Thirds nebo Fujifilm X. Pro práci bych naopak zvolil šikovnou fullframe digitální zrcadlovku, jako je Nikon D750 nebo Canon ESO 5D Mark III. Pro mě je prioritou kvalita fotografií, automatické zaostřování a na třetím místě velikost.