Jaký objektiv na krajinu

Krajinářská fotografie je žánr, který má mnoho různých podob, od intimních a abstraktních obrazů až po rozsáhlá panoramata. Chcete-li být úspěšným krajinářem, nemůžete se spoléhat jen na kombinaci správných dovedností s dobrým porozuměním teorie fotografování. Pro fotografování krajiny potřebujete také dobré vybavení.

Jak poznat, že je objektiv vhodný pro fotografování krajiny

Je dobré si před investováním udělat průzkum, protože objektivy fotoaparátu mohou být docela drahé. Při nákupu nového objektivu byste měli zvážit ohniskovou vzdálenost, rozsah zoomu, clonové číslo, možnosti ostření, hmotnost a rozměrnost.

Ohnisková vzdálenost

Pro fotografování krajiny se běžně používají čtyři hlavní typy objektivů. Patří mezi ně širokoúhlé nebo ultraširokoúhlé objektivy, objektivy se standardním zoomem, teleobjektivy a pevné objektivy.

Širokoúhlý / ultra širokoúhlý objektiv

Širokoúhlé a ultraširokoúhlé objektivy jsou nejoblíbenějšími objektivy pro fotografování krajiny. Jejich ohniskové vzdálenosti se obvykle pohybují od 14 do 35 mm, některé mohou mít ohnisko 12, nebo dokonce 10 mm. Důvod, proč jsou tak preferované, je ten, že vám umožňují zachytit široké zorné pole s velkou hloubkou ostrosti.  To je v podstatě to, co většina fotografů krajiny chce. Tyto dvě vlastnosti znamenají, že vyfotíte fotografie ostré od popředí až po pozadí. Kromě ostrého zaostření vynikají také velmi dynamickou kresbou. Tento efekt umožňuje fotografům přiblížit se k fotografovaným objektům a zdůraznit tak důležité prvky kompozice.
  • Nikon 1 6,7-13mm f/3,5-5,6 VR (18-35mm) ekvivalent ohniska 18-35 mm
  • Nikon 10-20mm f/4,5-5,6 G AF-P VR DX ekvivalent ohniska 15-35 mm
  • Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM ekvivalent ohniska 16-29 mm

Z nabídky širokoúhlých objektivů třetích stran lze doporučit značky Sigma, Tamron a Tokina.

  • Sigma 10-20mm f/3,5 EX DC HSM pro Canon ekvivalent ohniska 16-32 mm
  • Tokina AT-X 12-28mm f/4,0 Pro DX pro Canon ekvivalent ohniska 19-45 mm
  • Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 Di II VC HLD pro Nikon ekvivalent ohniska 15-36 mm

Jako krajinářské objektivy pro full frame fotoaparáty lze doporučit

  • Nikon 16-35mm f/4,0 AF-S G ED VR
  • Canon EF 17-40mm f/4,0 L USM
  • Canon EF 16-35mm f/4,0 L IS USM
  • Sony FE 12-24mm f/4 G

Na krajinu pro bezzrcadloveky formátu micro 4/3, od Olympusu a Panasonicu lze doporučit tyto objektivy

  • Olympus M.ZUIKO 9-18mm f/4,0-5,6 ED ekvivalent ohniska 18-36 mm
  • Panasonic Lumix G Vario 7-14mm f/4,0 ASPH ekvivalent ohniska14-28 mm
  • Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm f/2.8-4 ASPH ekvivalent ohniska 16-36 mm

Standardní zoomovací objektivy

Objektivy se standardním zoomem mají ohnisko obvykle v rozsahu od 24 do 70 mm. Jejich krása spočívá v tom, že poskytují zorné pole podobné zornému poli lidského oka. Můžete tedy fotit fotografie s realistickým pohledem.

Objektivy se standardním zoomem jsou skvělé pro scény, kde můžete vynechat některé z okolních scenérií. Obrovské množství prázdného prostoru v krajině kolem fotografovaného předmětu může být docela rušivé. Použitím standardního objektivu se zoomem v takových situacích můžete vylepšit kompozici tím, že kladete důraz zpět na svůj objekt, a to pouhým přiblížením fotografovaného objektu. To vám poskytuje výhodu přiblížit se k fotografovanému objektu bez narušení prostředí jako je plot nebo křehká okolní vegetace.

Teleobjektivy

Teleobjektivy, známé také jako „dlouhé objektivy“. Obvykle se jedná o objektivy s ohniskem
70–200 mm. V krajinářské fotografii můžete použít teleobjektivy k vytvoření intimnějších scén tím, že zúžením kompozice ořežete rušivé prvky scény. Dalším způsobem použití teleobjektivů je získání abstraktnějších fotografií zaměřením se  na textury a vzory v krajině.

Při fotografování krajiny se můžete někdy setkat s okolnostmi, kdy se nebudete moci přiblížit svému předmětu. V tomto případě určitě oceníte velký rozsah ohniskové vzdálenosti teleobjektivu se zoomem.

Pevné objektivy

Pevné objektivy jsou objektivy s jednou ohniskovou vzdáleností – to znamená, že nemají žádnou schopnost přiblížení obrazu. Obvykle mají nižší clonové číslo, proto se nejčastěji používají pro fotografování krajiny v noci nebo při fotografování hvězdné oblohy.

Clonové číslo f

V dnešní době jsou nové fotoaparáty často dodávány s výchozím objektivem se zoomem. Obvykle mají proměnlivou clonu (například f/4.5 – 5.6), což není pro fotografování krajiny ideální. Preferujte objektiv s clonovým číslem neměnným v celém rozsahu zoomu objektivu (například f/2.8). Tyto objektivy jsou sice dražší, ale zároveň  jsou mnohem univerzálnější – například při přechodu
z denního na noční fotografování.

Objektiv s malým clonovým číslem f oceníte zvláště za špatných světelných podmínek, například při fotografování východu a západu slunce. Tento objektiv využijete také pro fotografování hvězd, Měsíce, Mléčné dráhy nebo polární záře v noci. Pro fotografování krajiny sice neexistuje něco jako nejlepší clona. Objektiv by ale měl mít clonové číslo f/4 nebo menší.

Mnoho objektivů se zoomem má dnes pevnou clonu f/2.8, což je ideální pro fotografování při slabém osvětlení. Některé pevné objektivy mají ještě menší clonové číslo f/1.8, f/1.4 a f/1.2. Přestože je optická kvalita pevných objektivů často lepší než u objektivů se zoomem, mohou být pro fotografování krajiny těžké a omezující. Mnoho fotografů však používá pevné objektivy pro fotografování v noci. Pokud máte neomezený rozpočet a fyzickou schopnost jej nosit, pak je pevný objektiv s malým clonovým číslem, navíc ještě doplněn o zoomovací objektiv, vynikající investicí do budoucna.

Co je třeba zvážit před nákupem

Nákup nového objektivu pro váš fotoaparát není tak jednoduchý, jak se zdá. Ne všechny objektivy budou s vaším fotoaparátem kompatibilní. Například nebudete moci používat objektiv Nikon
s fotoaparátem Canon, pokud nemáte speciální adaptér objektivu. 

Někteří výrobci objektivů třetích stran – například Sigma, Tamron a Tokina – vyrábějí objektivy se specifickými bajonety, které se hodí pro různé značky fotoaparátů. Před nákupem budete určitě muset ověřit, zda je držák kompatibilní s vaším fotoaparátem.

Kromě toho si musíte uvědomit, zda je váš snímač velikostí APS-C nebo full frame. Výrobci fotoaparátů často vyrábějí dvě řady objektivů – jednu, která je navržena pro použití s ​​prvním typem snímače, a druhou, která je určena pro použití s ​​druhým typem snímače. Pokud  se chystáte použít objektiv určený pro fotoaparát s full frame snímačem na APS-C, tak si ohniskovou vzdálenost objektivu budete muset přepočítat (vynásobit koeficientem 1.5) koeficientem crop faktoru. Opačně nelze objektivy použít.

Nejlepší širokoúhlé objektivy pro fotografování krajiny

Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S

Aktuální cena Nikon 14-24mm f/2,8G ED AF-S v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Nikon 14-24 mm f / 2,8G ED je jedním z nejlepších objektivů na trhu pro fotografování krajiny. Je navržen tak, aby vyhovoval jak snímači APS-C, tak fotoaparátům s full frame snímačem. Nanokrystalový povlak na čočkách eliminuje výskyt duchů. Funkce automatického zaostřování zahrnuje motor Nikon Silent Wave Motor, což znamená, že při automatickém zaostřování nebude objektiv příliš hlučný.

Proč si jej koupit:

 • + Malé clonové číslo v celém rozsahu ohniska pro fotografování ve dne nebo v noci.
 • + Dobře stavěný s odolností proti prachu a vlhkosti.
 • + Technologie interního zaostřování umožňuje vysokorychlostní automatické zaostřování.
 • + Tichý provoz.
 • + Zachovává ostrost od středu objektivu po rohy napříč ohniskovými vzdálenostmi.

Proč se mu vyhnout

 •  Při hmotnosti 1 kg není příliš malý ani lehký, takže může být při pěší turistice těžkopádný.
 •  Přední část vyčnívá, takže se snadno poškodí. 
 • – Potřeba speciálního držáku filtru.

Canon 16-35mm f/4L IS USM

Aktuální cena Canon 16-35mm f/4L IS USM v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

I přesto, že společnost Canon vydala 16-35 mm f / 2,8L III IS USM, objektiv f / 4 stále zůstává jedním
z nejlepších objektivů  pro fotografování krajiny. Má skvělý poměr ceny a výkonu a s hmotností 615 g je tento objektiv relativně lehký. Na rozdíl od svého nástupce má stabilizaci obrazu, což z něj dělá o to užitečnější objektiv, a to nejen pro fotografování krajiny.

Proč si jej koupit:

 • + Stabilizace obrazu. 
 • + Konstrukce odolná proti prachu a vodě.
 • + Ostrost obrazu od hrany k hraně.
 • + Rychlé a tiché automatické zaostřování.

Proč se mu vyhnout:

Díky cloně f/4 není tento objektiv skvělá volba pro focení v noci nebo pro astrofotografii. Při použití stativu bude vhodný i na focení východu a západu slunce. 

Sony FE 16-35mm f/2,8 GM

Objektiv Sony FE 16-35 mm f / 2,8 GM je vhodný pro řadu fotoaparátů Sony s bajonetem E. Je to jeden  z nejostřejších objektivů od tohoto výrobce.  Při fotografování západu slunce kreslí docela pěknou sluneční hvězdu. Díky malému clonovému číslu s ním budete moci bez problému fotografovat i za špatných světelných podmínek. Při hmotnosti 680 g je to skvělá volba pro fotografování krajiny.

Proč si jej koupit:

 • + Hladký bokeh.
 • + Odolný proti prachu a vlhkosti.

Proč se mu vyhnout:

 •  Velmi drahý, cena odpovídá kvalitě obrazu.

Sony FE 16-35mm f/2,8 GM

Aktuální cena Sony FE 16-35mm f/2,8 GM (SEL-1635GM) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Objektiv Sony FE 16-35 mm f / 2,8 GM je vhodný pro řadu fotoaparátů Sony s bajonetem E. Je to jeden  z nejostřejších objektivů tohoto výrobce.  Při fotografování západu slunce kreslí docela pěknou sluneční hvězdu. Díky malému clonovému číslu s ním budete moci bez problému fotografovat i za špatných světelných podmínek. Při hmotnosti 680 g to je skvělá volba pro fotografování krajiny.

Proč si jej koupit:

 • + Hladký bokeh
 • + Odolný proti prachu a vlhkosti

Proč se mu vyhnout:

 • Velmi drahý, cena odpovídá kvalitě obrazu

Sigma 14mm f / 1.8 DG HSM Art

Aktuální cena Sigma 14mm f/1.8 DG HSM ART Nikon v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )
Aktuální cena SIGMA 14mm f/1.8 DG HSM ART Canon v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Tento objektiv vzal svět krajinářské fotografie útokem hned po jeho uvolnění. Je to proto, že se jedná o neuvěřitelně ostrý a světelný pevný objektiv, který je ideální i pro astrofotografii. Je vyroben
z materiálů odolných proti prachu a stříkající vodě. Je to skutečně mistrovské dílo krásy!

Proč si jej koupit:

 • + Velmi malé koma, takže hvězdy jsou ostré i u okraje.
 • + Velmi malé clonové číslo.
 • + K dispozici v úchytech, které vyhovují různým kamerovým systémům.
 • Integrované automatické zaostřování.

Proč se mu vyhnout:

 •  Cibulovitý přední prvek se snadno poškodí a nelze použít filtry.
 •  Docela těžký, 1,17 kg.