Jak fotit blesky a jak vyfotit blesk ve dne i v noci

Jak fotit blesky, fotografování blesků je velmi nápadité, vyžaduje však spoustu trpělivosti a štěstí, může být také však velmi zábavné a dobrodružné. Fotografování blesků je jedno z nejtěžších fotografických témat, je to však skvělá zábava. Pro fotografie plné zajímavých blesků potřebujete velkou dávku štěstí. Klíčem k vyfocení atraktivních fotografií je být dobře připraven a mít správně nastaven fotoaparát. Potom už je to jen otázka trpělivosti a také pořízení velkého množství fotografií.

Doporučené vybavení pro fotografování blesků

  • Robustní stativ – budete používat dlouhý čas expozice (asi 30 sekund nebo více), proto je nezbytná nějaká pevná podpora fotoaparátu.
  • Dálková spoušť – Ruční stisknutí tlačítka spouště způsobuje vibrace fotoaparátu, které mohou mít za následek rozmazání fotografie. Tento problém odstraní použití dálkové spouště.
  • Objektiv – Blesk lze fotografovat pomocí jakýchkoliv objektivů, ale širokoúhlý objektiv se zoomem 28–120 mm vám nabídne velkou škálu dobrých příležitostí. Před focením blesků se ujistěte, že objektiv má přepínač, kterým lze ostření nastavit do režimu manuálního ostření

Vhodné místo pro focení blesku

Nejbezpečnější je být vzdálen maximálně 10 km od bouře. Být při focení uprostřed opravdové bouře je příliš nebezpečné, naopak z velké vzdálenosti můžou být blesky na fotografii příliš malé nebo matné. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, jak daleko jste od bouře, je spočítat čas mezi bleskem a hromem.  Pro vzdálenost 10 km je tento čas přibližně 33 sekund. Pokuste se najít takové místo, aby se bouře pohybovala podél vás a ne směrem k vám nebo od vás. Postavení bokem je bezpečnější a také budete mít bouřku v dohledu mnohem déle, což vám dává větší šanci vyfotit hezké fotografie blesku. Při fotografování blesku se raději schovejte pod nějakou stříškou. V případě náhlého deště budete mít fotoaparát v bezpečí a suchu. Z bezpečnostních důvodů nestůjte do 15 metrů od jakýchkoli vysokých předmětů, jako jsou stromy, nadzemní kabely nebo kovové tyče. Podobně nepoužívejte deštník. Pokud fotografujete ze vzdálenosti menší než 10 km, je bezpečnější fotit z budovy nebo z auta.

Technika fotografování blesků

Blesk trvá jen zlomek vteřiny, jak tedy fotografové s jejich fotoaparáty dokážou tak rychle reagovat, aby je vyfotili? Nedokážou tak rychle reagovat, po každém blesku však následuje řada sekundárních blesků, které již vyfotit dokážou. Při fotografování blesků se hodně spoléhá na náhodu, ale s velkou vytrvalostí a trpělivostí můžete vyfotit neuvěřitelné působivé fotografie. Nejprve nasaďte fotoaparát na stativ a zprovozněte dálkovou spoušť. Pak fotoaparát nasměrujte na místo, kde je většina blesků, nebo raději mírně před toto místo. Při pohledu přes hledáček nastavte ohniskovou vzdálenost objektivu, která obsahuje blesk a poskytuje příjemnou kompozici fotografie. Pomocí automatického nebo manuálního ostření zaostřete na něco ve velké vzdálenosti. Pokud váš objektiv má značku zaostřovací vzdáleností „nekonečno“, pak ho zaostřete na nekonečno. Po zaostření, přepněte ostření do manuálního režimu. Fotoaparát se již nebude snažit zaostřit a zrychlí se tím také reakční doba fotoaparátu, po stisknutí spouště. Potom s prstem na spoušti pozorně sledujte oblohu. Stiskněte spoušť, jakmile uvidíte blesk. S trochou štěstí zachytíte na vaší fotografii některé ze sekundárních záblesků blesku.

Jak fotit blesky blesky v noci

Fotografování blesků v noci je jednodušší. Přepněte fotoaparát do režimu Žárovka (často označeného „B“). V tomto režimu zůstane závěrka otevřená po dobu stisknutí spouště. Nastavte nízkou citlivost ISO (100-200) a clonou f / 5,6. Jakmile uvidíte záblesk blesku, otevřete závěrku fotoaparátu držením spouště. Držte spoušť, pokud neuvidíte na displeji několik blesků, poté spoušť uvolněte. Při fotografování blesků v noci je mnohem menší šance na přeexponování fotografie, takže můžete nechat závěrku otevřenou po dobu až 2 minut.  30 sekund obvykle funguje velmi dobře. Potom si fotografie prohlédněte na displeji zrcadlovky. Pokud jsou příliš tmavé, zkuste menší clonové číslo, delší expoziční čas nebo nastavte vyšší ISO. Pokud jsou vaše fotografie příliš světlé, pak postupujte opačně.

Jak fotit blesky v noci

Fotografie můžou být také rozmazané pohybujícími se mraky. Pokud k tomu dojde, zkraťte čas expozice. Možná budete také muset zkrátit čas expozice při fotografování v blízkosti města. Zkrácením času expozice zamezíte nasvětlení fotografií záři světel města.

Jak fotit blesky

Jak fotit blesky ve dne

Fotografování blesků za dne je obtížnější než v noci, protože přes den musíte zajistit, aby také okolní prostředí blesku bylo dobře exponované.

Jak fotit blesky ve dne

Přepněte fotoaparát do režimu priority závěrky. Vyberte rychlost závěrky 1/15 až 1/4 sekundy a nastavte ISO tak nízko, jak to půjde (100-200). Pořiďte několik zkušebních snímků scenérie, zkontrolujte každou z nich a upravte rychlost závěrky, dokud nebude scéna správně exponována. Mějte na paměti, že čím vyšší je rychlost závěrky, tím těžší bude zachycení blesku, takže ji příliš nezvyšujte. Použití polarizačního nebo ND filtru sníží expozici o 1 až 3 kroky, což vám umožní použít nižší rychlost závěrky. Jakmile najdete vhodné nastavení pro správnou expozici scény, postupujte stejným způsobem jako za focení blesku v noci, čekejte na blesk a poté otevřete závěrku. Hlavním rozdílem mezi touto a noční fotografií je mnohem kratší doba expozice. Díky tomu je vyfocení blesku spíše metodou pokus omyl ale vytrvejte a možná jeden blesk vyfotíte.

Stejnou techniku můžete použít také v noci, stačit nastavit čas závěrky na 30s

Automatická světelná spoušť

Fotografování blesku můžete pomocí světelné spouště plně automatizovat. Jedná se o senzor, kterým blesk na obloze otevře závěrku fotoaparátu za vás. Automatické spouště odvádějí při fotografování blesků skvělou práci, ale jsou drahé, Fotografování blesků není jednoduché, vyžaduje hodně trpělivosti a velkou dávku štěstí.