Nastavení fotoaparátu pro fotografování západu slunce

Každý si může užít a ocenit krásný západ slunce. A přiznejte si, bez ohledu na to, jak klišé to může být, fotografování západu slunce je úžasné dobrodružství. Schopnost zachytit poslední paprsky dne a úžasné zlaté světlo koupající krajinu je velmi naplňující.

Fotografujte v režimu priority clony (A nebo AV)

  • Upevněte fotoaparát na stativ
  • Nastavte clonu na f / 16
  • Nastavte ISO na 100
  • Fotoaparát sám nastaví čas expozice
  • Ostřící umístěte do spodní třetiny fotografované scény

S tímto výchozím nastavením vyfotíte hezké fotky západu i východu slunce. Samozřejmě můžete s tímto nástavním experimentovat a zkoušet měnit nastavení clonového čísla. Buďte však opatrní při nastavení malých clonových čísel. Velké rozevření clony propustí mnoho světla a přímé sluneční světlo by vám mohlo poškodit obrazový senzor fotoaparátu.

Než začnete fotit

1. Vyčistěte optiku objektivu

Ach, prokletí fotografů krajiny všude! Prach, špína, písek a vodní skvrny. Zdá se, že nic nepřitahuje tolik prachu jako pření čočka objektivu. Zkuste se na ní někdy podívat po focení venku. Slunce vám tyto nečistoty na fotografiích zvýrazní do posledního prachového zrníčka. Jistě, prachové skvrny lze při následném zpracování klonovat, ale vyčištěním objektivu před focením si může ušetřit spoustu času s úpravou fotografií na počítači.

Vyčištění fotoaparátu je v případě fotografování slunce důležitý první krok. Čisticí utěrky na čočky z mikrovlákna, ubrousky na čočky, pero na objektiv a malé vám mohou přijít vhod a nezabírají v rašně mnoho místa.

2. Použijte stativ

Pravděpodobně se při fotografováni slunce obejdete bez použití stativu. Existuje však několik dobrých důvodů, proč si zvyknout jej používat. Při použití stativu nejprve vytvořit dobrou kompozici fotografie, po sestavení kompozice se zaměřte na dosažení správné expozice fotografie. Při focení zkoušete jinou perspektivu a různé kompozice. Fotografujte s fotoaparátem vysoko nebo nízko nad zemí.

Důležitým důvodem pro použití stativu je to, že jak slunce zapadá, světlo rychle ubývá. To znamená, že čas expozice může být příliš dlouhý na to, abyste fotoaparát mohli držet v ruce. S fotoaparátem na stativu můžete nastavit dlouhý čas expozice bez obav z chvění fotoaparátu. Dávejte však pozor na pohybující se objekty v popředí, jako jsou například pohybující se větve ve větru. Dlouhý čas expozice může způsobit pohybové rozostření těchto objektů, což nemusí být požadovaný efekt.

3. Nejprve vyfoťte širokoúhlou fotografii (poté přibližte)

Pro fotografování západu slunce a obecně krajiny bude chtít zachytit fotografovanou scénu v širokém zorném poli. Rozsah ohniskových vzdáleností objektivu od 14 mm do zhruba 24 mm je pro vás dobrým výchozím bodem jak pro sestavení kompozice, tak pro umístění do obrazu všeho co chcete vyfotit. Širokoúhlá fotografie také zvýrazní efekt hvězdného výboje slunce a vytvoří tak dramatičtější snímky západu slunce. Více o tom bude následovat.

Jak fotit západ slunce

Vyzkoušejte různé ohniskové vzdálenosti a izolujte různé části scény tak, aby v části obrazu bylo i slunce. Zkuste vytvořit siluetu stromu nebo jiného předmětu proti slunci. Jediným omezením by měla být vaše vlastní kreativita. Neexistuje žádné pravidlo o tom, jaká ohnisková vzdálenost je správná, takže si dělejte, co chcete, a bavte se s tím.

4. Nastavte formát RAW

Existuje několik výjimek, kde může být žádoucí snímat soubory JPEG. Pokud máte v úmyslu své fotografie upravovat v počítači, pak nastavte formát RAW. Fotografování ve formátu RAW zachovává všechna obrazová data a poskytne vám mnohem větší prostor pro pozdější úpravu fotografií. To může být velmi důležité, zejména při fotografování v prostředí s vysokým dynamickým rozsahem barev a světla, jako je západ slunce.

5. Přepněte fotoaparát do režimu priority clony

Režim priorita clony je dobrým začátkem pro začínající fotografy a určitě bude dobře fungovat při fotografování západu i východu slunce.

U většiny fotoaparátů je režim Priorita clony nastavuje otočením voliče režimů do polohy „A“ nebo „Av“. Priorita clony znamená, že vy volbou clonového čísla nastavíte clonu a fotoaparát pro správnou expozici automaticky nastaví čas expozice. Automatika fotoaparátu vám clonu v tomto režimu nezmění, pokud nechcete, aby se změnila. To je důležité, protože velikost otevření clony určí, na kolik je scéna zaostřena.  Také vám pomůže dosáhnout efektu hvězdného výboje paprsků slunce, pokud je to o co vám při focení západu slunce jde.

6. Nastavte clonu na velké clonové číslo

Nastavení clony určuje hloubku ostrosti nebo to, jak velká část scény je zaostřena. U fotografování krajiny budete obecně chtít, aby vše bylo zaostřeno. To znamená, že clonu bude třeba nastavit na vysokou hodnotu obvykle f / 11, f / 13 nebo f / 16. S rostoucím clonovým číslem se otevření objektivu zmenšuje. Vyšší clonové číslo je také to, co je třeba k tomu, aby vám slunce vytvořilo hvězdný efekt – světelné paprsky vybíhající ze slunce v závislosti na použitém objektivu.

7. Nastavte nízkou hodnotu ISO

Nižší nastavení ISO obvykle znamená menší zrnitost (šum) a čistším obrazu. Nastavte ISO na nejnižší nativní hodnotu nastavení pro váš fotoaparát, obvykle 100 nebo 200. Snažte se udržovat ISO na nejnižším nastavení, pokud je to možné. V nastavení ISO existují výjimky, kterým se budeme věnovat později.

8. Sledujte čas expozice

S nastavenou clonou a ISO zbývá třetí část expozičního trojúhelníku – čas expozice. Pokud fotografujete v režimu priorita clony, pak fotoaparát za vás nastaví čas expozice automaticky. Stále si však hlídejte nastavený čas expozice. Z důvodu zamezení rozmazaní fotografií vlivem pohybu budete možná muset zkrátit čas expozice v případech, když budete fotit z ruky.

Za účelem zkrácení času expozice budete možná nuceni přenastavit jednu nebo obě ostatní části expozičního trojúhelníku. Jelikož vám clona poskytuje požadovanou hloubku ostrosti, nechte toto nastavení na pokoji. Zvýšení ISO zrychlí rychlost závěrky. Například pokud je rychlost závěrky 1/15 sekundy, zvýšení ISO ze 100 na 200 způsobí, že rychlost závěrky bude 1/30 sekundy. Zdvojnásobením hodnoty ISO na 400 se rychlost závěrky zvýší na 1/60 sekundy (za předpokladu, že se světlo ve scéně nemění). Je dobré přiblížit si a zkontrolovat fotografie na displeji fotoaparátu, proto abyste se ujistili, že vše, co chcete, aby bylo ostré, je ostré.

9. Použijte kompenzaci expozice

Po pořízení několika snímků je dobré zkontrolovat fotografie na displeji LCD fotoaparátu a také se podívat na histogram. Pokud expozice není taková, jaká chcete aby byla pak rychlým a snadným způsobem úpravy je použití kompenzace expozice. Pokud snímek vypadá příliš tmavě, použijte nějakou pozitivní kompenzaci expozice. Naopak, pokud je příliš světlý, obraz by měl zmírnit trochu záporné kompenzace expozice. Experimentujte s ním, abyste zjistili, jak to funguje, a výši požadované kompenzace expozice.

10. Buďte trpěliví

Focení slunce není jenom o nastavení fotoaparátu. Neodcházejte ihned, jak slunce zapadne za horizont. Neustále sledujte světlo a barvy na obloze a fotografujte dál. Nejlepší barvy se často objeví po západu slunce. To platí zejména v případě, když na obloze poblíž obzoru je několik mraků.