10 pravidel jak bezpečně investovat

Principy bezpečného a výnosného investování

Pravidlo č. 1: Vypracujte si plán investování

Při investování se nejdříve musíte postarat o dobrý domácí rozpočet. Jde o to aby peníze nepřišly nazmar. Platí pravidlo utrácím méně, než vydělám, a co nejvíce se vyhýbám dluhům. Svoje spotřebitelské dluhy splaťe dříve než začnete s investováním. Přesný a zcela univerzální investiční plán najdete zde:

Pravidlo č. 2: Investujte včas a často

Protože se výnosy z investic v průběhu času kumulují, je důležité začít s investováním co nejdříve. Jako měřítko pro spoření na důchod doporučují investovat 20 % z platu. Předpokládám, že to v mnoha lidech vyvolává lítostivý úsměv, zejména na začátku profesní kariéry – když jsou příjmy nízké a podpora rodiny zabírá většinu rozpočtu. Začněte investovat nižší částky a ty po nabytí zkušeností zvyšujte.

Velmi užitečné je využít automatické programy nabízené zaměstnavateli. Zde přichází ke slovu třeba penzijní spoření. Pravidelné investování zmírní volatilitu vašeho portfolia a snáze tak překonáte období tržních turbulencí. Zkušenosti potvrzují, že to co dnes investory děsí, bude za 20-30 let jen rozmazaným zoubkem na grafu.

Pravidlo číslo 3 – Nikdy neriskujte příliš mnoho ani příliš málo

Přizpůsobte portfolio rizikovému trhu tak abyste byli schopni odolávat propadům na burze. Proto to s rizikovými aktivy ve svém portfoliu nepřehánějte – pokud jich budete mít příliš mnoho, zpanikaříte a prodáte je v nejhorším okamžiku.

Vyplatí se však vyhnout i druhému extrému. Příliš konzervativní portfolio způsobí, že hodnota našich investic bude nízká i po několika desetiletích. Nevyhýbejte se tedy riziku za každou cenu, jinak se vyhnete i ziskům.

Pravidlo č. 4 – Diverzifikace

Místo snahy o výběr jednotlivých akcií nebo sektorů doporučují Bogleheads zvolit diverzifikované indexové fondy. Tím je zajištěn průměrný výnos jako na celém trhu. Ačkoli být průměrný zní špatně, vezměte v úvahu, že v praxi, po zohlednění nákladů, většina investorů dlouhodobě nedosahuje průměrných tržních výsledků. Proto je podle Bogleheads volba indexového investování velmi rozumná.

Pravidlo č. 5 – Nikdy nezkoušejte časování trhu

Výzkumy ukazují, že zatímco většina aktivně spravovaných fondů – po zohlednění nákladů – dosahuje horších výsledků než indexy, většina individuálních investorů si vede ještě hůře. Důvodem jsou mimo jiné různé pokusy o načasování trhu: nákup fondů poté, co vykázaly dobrou výkonnost, jejich prodej poté, co se výkonnost zhoršila, a snaha předvídat, co se stane na akciovém trhu. Receptem je důsledné dodržování plánu, které opakovaně přináší lepší dlouhodobé výsledky.

Pravidlo č. 6 – Používejte pokud možno indexové fondy

Jen dodám, že do této skupiny můžeme zařadit i pasivně spravované indexové ETF. Proč? Protože jsou nejlepším a především nejlevnějším způsobem, jak si koupit část celého globálního akciového trhu. Bogleheads dokonce poukazují na konkrétní příklad takového řešení. Podle jejich názoru bude ETF společnosti Vanguard s tickerem VWRD, který kopíruje index FTSE All-World, v mnoha případech dobře fungovat. Při výběru nejvýhodnější varianty věnujte pozornost tomu, že ETF by neměl dividendy vyplácet, ale akumulovat – zejména při investování mimo IKE nebo IKZE.

Pravidlo č. 7 – Udržujte nízké náklady

Rozdíl mezi fondem nebo ETF, který si účtuje poplatek za správu ve výši 0,15 %, a fondem, který si účtuje poplatek ve výši 1,5 %, se nemusí zdát velký. Ale věřte mi – z dlouhodobého hlediska nám dražší výrobek ponechá v kapse mnohem méně peněz. Bogleheads tento rozdíl velmi názorně ilustruje: 1 % poplatků navíc může snížit objem vašich úspor na důchod o 10 let. Nevím, na základě jakých předpokladů to vypočítali, ale uznejte – je to působivé. Zisky někdy budou a někdy ne. Náklady však budou vždy – každý rok.

Pravidlo č. 8 – Minimalizace

Většina lidí podceňuje negativní dopad zaplacených daní na konečný výsledek našich investic. Stejný fond nebo ETF zabalený do antidaňového obalu přinese výrazně vyšší výnos. Proto vám důsledně doporučuji IKE nebo IKZE, ale jsem také zastáncem PPE nebo PPK. Jednoduše se to vyplatí. Totéž platí pro akumulaci dividend prostřednictvím ETF, která je efektivnější a daňově výhodnější než ETF vyplácející dividendy.

Pravidlo č. 9 – Investujte jednoduše

Bogleheads tento princip ilustrují citátem Jacka Boglea: Jednoduchost je hlavním klíčem k finančnímu úspěchu. Pokud existuje mnoho řešení problému, vyberte to nejjednodušší. Poté píší: Pro dosažení efektivní diverzifikace nemusíte držet mnoho různých fondů. Jeden fond, který pasivně napodobuje globální akciový index, má ve svém portfoliu akcie tisíců společností. Fond, který napodobuje globální dluhopisový index – má portfolio plné cenných papírů různých typů a splatností. Efektivní portfolio můžete snadno vytvořit pomocí dvou nebo tří indexových fondů nebo ETF. Jednoduché portfolio má spoustu výhod: nižší náklady, jednodušší analýzu, snadnější rebalancování, jednodušší daňovou evidenci, snadnější sledování výkonnosti atd. Takové portfolio vám umožní věnovat více času rodině a přátelům a méně času správě vlastních financí.

Pravidlo č. 10 – Držte se kurzu

Jak sami Bogleheads přiznávají – může to být nejtěžší část úspěšného investování, ale je to nezbytné. Vytvořte si plán rozumného investování a pak se ho držte. Problém je v tom, že když trhy rostou a s nimi i hodnota našeho portfolia, je velmi snadné držet se plánu. Ale když přijde krize a trhy se propadnou… no – pak jen málokdo vydrží pád. Jsou to lidé, kteří mají dobře navržené a přizpůsobené portfolio svým individuálním potřebám a ochotě riskovat. Ostatní budou v panice prodávat a počítat bolestivé ztráty.

Dnes vidím spoustu lidí, kteří vstoupili na trh po roce 2009 a jsou fascinováni snadností, s jakou se na trhu množí peníze. Tito lidé vkládají 80-100 % svého kapitálu do akcií nebo do ETF, které investují do akcií. Opravdu doufám, že si uvědomují, že to od nich bude vyžadovat, aby při slušném poklesu vydržely ztráty ve výši 50-40 %. Čím větší je naše portfolio, čím více kapitálu máme, tím těžší je takové ztráty ustát. Proto vám doporučuji, abyste si v klidu a s plným vědomím vytvořili investiční strategii, které se budete moci držet bez ohledu na situaci na trhu.