Jak vybrat fotoaparát. Kompakt zrcadlovku nebo bezzrcadlovku

Život začínajícího fotografa má několik fází. Nejprve fotíte vším co máte po ruce když pak znenadání zjistíte, že vaše fotografie nemají hloubku, barvy… Porovnáte je s fotografiemi jiných lidí a zjišťujete, že kvalita fotografií z mobilu vám už nestačí. V tomto článku vám poradíme jak vybrat fotoaparát pro začínajícího fotografa.

Jaký vybrat fotoaparát, může chytrý telefon nahradit fotoaparát

Dnešní chytré telefony toho díky modernější optice nabízejí stále více. S hloubkou obrazu však stačí pro začátečníka nebo někoho, kdo fotí jen příležitostně na dovolené nebo při setkání s přáteli. Pokud však začínáte upravovat své práce a požadujete dokonalou kvalitu a více možností změny parametrů, pak se chystáte vstoupit do nové etapy svého fotografického života. V tuto chvíli potřebujete něco víc.

Všimněte si však, že pokročilé smartphony mají obvykle lepší výkon než nejzákladnější kompakty. Velkou výhodou je také jejich ergonomie. Telefon máte vždy u sebe, protože se vám vejde do kapsy. Je také univerzální. Pořídíte fotografii, zpracujete ji a pak ji rychle sdílíte na Instagramu.

Výrobci fotoaparátů však své produkty vybavují také funkcemi pro rychlé sdílení souborů, například Nikon Snap Bridge. Stačí si nainstalovat aplikaci do chytrého telefonu nebo tabletu. Fotoaparát využívá trvalé nízkoenergetické připojení Bluetooth k chytrému telefonu a nahrává fotografie za chodu. Fotoaparát tak můžete připojit až k 5 chytrým zařízením najednou.

Co určuje kvalitu fotografie

Kvalitu fotografie určuje především velikost snímače a velikost pixelů. Tyto dva faktory se u moderního chytrého telefonu, který má být tenký, lehký a praktický, těžko kombinují. Fotoaparáty v telefonech mají obvykle menší snímače – 1/3,2″ nebo 1/3″. Ta je mnohem menší než u kompaktů (1/2,3″). Přesto se výrobci stále snaží o větší rozlišení. To se přímo promítá do menší velikosti jednotlivých pixelů a za horšího osvětlení to způsobuje zašumění fotografií a ztrátu detailů.

Dalším problémem je optika. Ta se u chytrých telefonů zlepšuje, ale stále je méně výkonná než u fotoaparátů. Nejdůležitějším rozdílem mezi nimi je, že pevný vestavěný objektiv telefonu neumožňuje používat optický zoom. K dispozici máte pouze digitální zoom, což není nic jiného než zvětšení daného fragmentu. Z toho rozdílů přiblížení pak plyne velký rozdíl v kvalitě obrazu.

Nemůžete rozhodnout jak vybrat fotoaparát, které typ je lepší, zvažte ještě tyto argumenty:

Za prvé, výdrž baterie. V chytrém telefonu se vybíjí rychleji, protože jej používáte k různým účelům: volání, psaní SMS, prohlížení internetu, zasílání rychlých zpráv… Fotoaparát je jen další funkcí, která potřebuje hodně energie, a proto se baterie může vybít i uprostřed fotografování. Někdy propásnete příležitost ke skvělému záběru jen proto, že vám někdo volá.

Zrcadlovka, bezzrcadlovka nebo kompakt, jak vybrat fotoaparát

Každý z těchto typů fotoaparátů má svoje výhody a nevýhody. Zjistěte jaké.

Kompaktní fotoaparáty

Jak už jejích název napovídá jsou kompakty malé a praktické fotoaparáty. Kompaktní fotoaparát vyhoví všem kteří chtějí fotografovat jen příležitostně a zároveň chtějí menší fotoaparát. Kompaktní se vejde i do kabelky a nezatíží příliš vaše prázdninové zavazadlo. Je také ideální volbou pro začínající fotografy protože si na nich můžete nastavit vlastní parametry fotografování. Přednastavené režimy vám usnadní fotografování. U mnoha modelů můžete svoje fotografie upravovat, ořezávat, rovnat nebo dokonce přidávat filtry.

Bezzrcadlové fotoaparáty

Pokročilejší skupinou fotoaparátů jsou bezzrcadlovky. Jsou skvělou volbou, pokud se vzdáte větší ergonomii (například možnosti rychlého nastavení parametrů i v obtížných podmínkách) za cenu větších rozměrů a vyšší hmotnosti. Vyznačují se vynikající kvalitou fotografií a navíc umožňuje pokročilé zpracování fotografií. Stále více profesionálů se rozhoduje pro univerzálnější bezzrcadlovky, které se skvěle hodí pro portrétní a pouliční fotografování. Na trhu je k dispozici široká nabídka. Snadno si tak vyberete ten správný model podle toho, co vás zajímá: základní funkce nebo velmi pokročilé funkce.

Digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovky jsou často oprávněně spojovány s profesionálními fotografy. V širokém sortimentu zrcadlovek najdete fotoaparáty pro amatérské, poloprofesionální i profesionální použití. Pokud se chcete naučit co nejvíce a co nejrychleji, pak je pro vás základní zrcadlovka dobrým začátkem. Modely této řady umožňují pohodlné používání a pochopení pokročilejších funkcí. To vám pomůže rychleji dosáhnout vyšší fotografické úrovně. Je pro vás také vhodnou volbou, pokud potřebujete fotoaparát pro bleskurychlé fotografování v obtížných podmínkách, dynamických scén, hvězd nebo krajiny a a maker. Možnost rychlého nastavení parametrů je skvělá například pro fotografování sportu.

Doporučené kompaktní fotoaparáty

Ricoh WG-60 černá

Pokud máte rádi extrémní dobrodružství, budete je moci zachytit bez obav z poškození tohoto fotoaparátu. Černý fotoaparát Ricoh WG-60 je konstruován tak, aby odolal nepříznivým povětrnostním podmínkám. To jej dělá ideálním společníkem pro horolezce a dobrodružství v terénu. Je vodotěsný a lze jej ponořit až do hloubky 14 metrů. Můžete s ním prozkoumávat vlny nebo dno jezera bez obav ze zaplavení. 16megapixelový snímač a režim vypnutého blesku + zapnutého blesku zajišťují, že můžete fotit atraktivní fotografie za jakýchkoli světelných podmínek.

Kodak PixPro AZ421

Zachyťte s tímto modelem širší perspektivu. Kodak PixPro AZ421 je vybaven 24mm objektivem pro širší úhel záběru. Fotografujete raději portréty nebo přírodu? Nemusíte to řešit, protože všechny vaše fotografie budou ostré a jasné. Technologie detekce obličeje automaticky upravuje zaostření a optická stabilizace obrazu eliminuje nežádoucí chvění.

Doporučené bezzrcadlovky

Fujifilm X-T4 + 18-55mm černá

S fotoaparátem Fujifilm X-T4 s objektivem 18-55 mm budete mít při fotografování jistotu. Kompaktní design a nízká hmotnost se dobře drží v ruce. Výklopný dotykový displej vám umožní spoustu možností ovládání. Vyjádřete se v záběru díky 26,1Mpix snímači X-Trans CMOS 4. Úžasné záběry pořídíte také díky záznamu videa v rozlišení Full HD s 240 snímky za sekundu. Díky vestavěnému rozhraní WiFi a Bluetooth budete moci sdílet výsledky své kreativity s vašimi blízkými v reálném čase.

Canon EOS M6 II BK 15-45mm + EVF

Posuňte své fotografování na vyšší úroveň s fotoaparátem Canon EOS M6 II s dodávaným objektivem 15-45 mm f/3,5-6,3 IS STM, který je navíc vybaven stabilizátorem obrazu zabraňujícím rozmazání obrazu způsobenému chvěním fotoaparátu. Tato funkce je užitečná zejména při fotografování krajiny, portrétů a ulic. S tímto modelem se vám bude fotografovat pohodlně, protože nejlepší funkce jsou zabaleny do tenké a lehké konstrukce. Pro maximální pohodlí si můžete velikost rukojeti přizpůsobit velikosti své ruky.

Sony ILCE A6000 + 16-50mm černá

Tento fotoaparát využívá inovativní automatické zaostřování, které detekuje a přesně sleduje pohyb objektu, takže neustále zůstává zaostřený, zatímco technologie 4D FOCUS zajišťuje dokonalý výkon automatického zaostřování ve čtyřech rozměrech.Vytvářejte úžasné filmové záběry v rozlišení 1920×1080 při rychlosti až 60 snímků za sekundu.

Doporučené zrcadlovky

Tělo Pentax K-70

24megapixelový snímač APS-C CMOS, vysoká citlivost a funkce automatického ostření – to zní dobře. Přidejte k tomu systém rozlišení Pixel Shift s korekcí pohybu a systém hybridního ostření v režimu živého náhledu a máte recept na mimořádně úspěšné snímky na pohyblivém displeji fotoaparátu Pentax K-70. A díky mimořádně odolné a lehké konstrukci si jej můžete vzít s sebou i tam, kde jsou trochu náročnější podmínky.

Pentax KP silver + DA 35mm F2.4

Zachyťte tento okamžik a nenechte si nic z toho uniknout. Pořizuje sérii snímků rychlostí přibližně 8 snímků za sekundu v komprimovaném bezeztrátovém formátu RAW, takže vám nikdy neuniknou nejzajímavější okamžiky vašich dobrodružství. Dále je tu širokoúhlý objektiv Pentax DA 35 mm F2,4, který můžete použít pro všechny druhy fotografování. V malém a lehkém těle se ukrývá spousta pokročilých funkcí, díky nimž je fotografování zábavou nejen na delších výletech.

Doporučené instantní fotoaparáty, jak vybrat fotoaparát

Fujifilm Instax Mini 11 modrý

Fujifilm Instax Mini 11 modrý je skvělý instantní fotoaparát s vestavěným bleskem a zaostřováním. Díky přednímu objektivu a vestavěnému zrcadlu můžete s tímto fotoaparátem pořizovat také krásné selfie. Fotoaparát Instax Mini 11 se stane ozdobou setkání s přáteli. S fotoaparátem Instax Mini 11 můžete vyjádřit svůj styl pořizováním bláznivých fotografií a volbou barvy fotoaparátu.

Instax Mini 70 je fotoaparát s mnoha funkcemi. Navzdory svému lehkému tělu a kompaktním rozměrům dokáže překvapit i ty největší nadšence do okamžité fotografie. Fotoaparát Mini 70 inteligentně vypočítá jas prostředí a automaticky mu přizpůsobí rychlost závěrky. Venkovní snímky pořízené v noci budou ještě jasnější a můžete je sdílet online. Díky desetisekundové samospoušti navíc fotoaparát okamžitě zachytí každý okamžik na jedné nebo dvou fotografiích (podle toho, kterou možnost zvolíte).

Jak se začít fotit

Začít můžete velmi snadno. Pravděpodobně vás napadne hledat inspiraci na internetu – a je to tak správně. Zde uvidíte fotografie, které ohromují lidi po celém světě. Podívejte se na ty nejlepší a učte se od nich. Zkuste použít jejich nápady a dosáhnout podobných výsledků. Tímto způsobem si vytvoříte vlastní jedinečný styl, který kombinuje různé prvky.

Na webu najdete také řadu instruktážních videí, kde se dozvíte, jak fotografovat objekty při slabém osvětlení nebo v pohybu. Můžete se také přihlásit na zajímavé workshopy, ať už placené, nebo bezplatné – podle toho, co potřebujete.

Přečtěte si o fotografování co nejvíce. Můžete sledovat blogy fotografů, kteří jsou ochotni se podělit o své tipy, nebo se poohlédnout po knihách a e-knihách. Nejprve se naučte základy: jak komponovat fotografie, jak je rámovat a jak nastavit parametry fotoaparátu podle podmínek (expozice, vyvážení bílé, rychlost závěrky). Sledujte je. Na porušení pravidel bude ještě čas.

Pečlivě si také přečtěte návod k obsluze fotoaparátu a možnosti, které nabízí výrobce daného systému. Dobrá znalost funkcí a parametrů přístroje je velmi důležitým faktorem, který vám umožní rychlý rozvoj v oblasti fotografie.

Jeden slavný fotograf řekl, že prvních 30 000 fotografií je nejhorších. Čím více jich absolvujete, tím rychleji se zdokonalíte. To vám také pomůže určit oblast fotografie, ve které jste nejlepší.

Samotný fotoaparát a znalosti nestačí. Nejdůležitější je zážitek z fotografování. Pokud vám něco není jasné, použijte princip 4Z – použijte, uvidíte, pochopíte, zapamatujete si. Vyzkoušejte si, čemu nerozumíte, a zjistěte, jak to funguje v praxi.

Začněte tím, že se naučíte základy fotografování naučte se ovládat svůj fotoaparát. Vždy pamatujte na základní kompoziční principy, tj. umístění důležitých objektů do tzv. silných míst fotografie. naučte s využívat pravidlo třetin a zlatého řezu.

Historie fotografie

První fotografie byla vyfocená v roce 1826. Byl to „Pohled z okna v Le Gras“. Autorem fotografie je Joseph-Nicéphore Niépce.

Dalším průlomem byl vynález světlocitlivé matrice, který odstartoval vývoj digitální fotografie. Možnost rychlého a snadného sdílení snímků znamenala, že na počátku 21. století již digitální rámečky nahradily analogové. Tradiční fotografie jsou stále k dispozici, včetně okamžité fotografie, ale digitální technologie je mnohem populárnější.

V roce 2000 se objevil první mobilní telefon s vestavěným fotoaparátem – Sharp J-Phone J-SH04. Tento experiment podnítil další výrobce k vývoji této technologie a k vytváření dalších a dalších mobilních telefonů se stále lepšími fotoaparáty. Dnes si tedy můžete pořídit selfie chytrým telefonem.

Díky dnešním technologiím jsou možnosti téměř neomezené. Své fotografické dobrodružství můžete začít s moderním smartphonem v kapse. Díky tomu že ho máte stále u sebe můžete využít každé příležitosti k pořízení dobrého fotografie.