Základy fotografování jak fotit

Jak fotit zrcadlovkou – základy fotografování v kostce

Při fotografování zrcadlovkou využívejte možnost nastavení parametrů fotoaparátu. Jak fotit zrcadlovkou? Na zrcadlovce se toho dá nastavit mnoho, ale mezi základy fotografování zrcadlovkou patří znalost jak nastavit ISO, velkosti clony a rychlosti závěrky. Jako první nastavte citlivost ISO. Udává se obvykle v hodnotách od 100 do 128 000. Vše kolem ISO se dát shrnout do pravidla čím větší tma při focení tím větší ISO. Proč tedy ale nenastavit rovnou nejvyšší ISO a neřešit jestli fotím ve dne nebo za šera. Vyšší citlivost je vykoupená větším digitálním šumem viditelným na fotografiích. Pro začátek bude stačit, když nastavíte citlivost ISO na 400. Pokud budou fotky tmavé tak zkuste ISO zvýšit.

100 Slunečný den
400 Polojasno
1600 Focení v místnosti
6400 Focení za šera nebo v noci, pozor na digitální šum. Pokud je na fotografii viditelný tak snižte ISO a raději protáhněte čas závěrky nebo nastavte nižší clonové číslo

Základy fotografování: správné nastavení clony

Druhý parametr je velikost clony, nebo také clonové číslo f. Tento parametr je ovlivněn konstrikci objektivu. Velikost clonového čísla řídí hloubku ostrosti fotografie. Čím větší clonové číslo tím méně rozmazané pozadí fotografie. Pokud budou některé části fotografie rozmazané tak zkuste zvýšit clonové číslo. Pokud je fotografie rozmazaná celá tak je nastaven příliš dlouhý čas závěrky. První fotografie zkuste pořídit třeba s hodnotou f 4. Zkuste ji postupně zvyšovat nebo snižovat. Při větších hodnotách bude fotografie ostrá v celé hloubce, ale může se stát, že bude také tmavá. Zesvětlit jí můžete nastavením většího ISA, nebo delšího času závěrky. Malá hloubka ostrosti se využívá při fotografování portrétů. Naopak větší hloubku ostrosti používáme při focení skupin nebo krajiny.

f1.4 Focení portrétu s velmi rozmazaným pozadím
f2 Focení malé skupiny lidí nebo za špatných světelných podmínek
f5.6 Focení v interiéru, zvířat nebo skupiny 5 lidí
f11 Velké skupiny lidí, krajiny nebo budov s požadavkem na velkou hloubku ostrosti
f22 Focení siluet a paprsků v protislunci

Jak fotit zrcadlovkou: správné nastavení rychlosti závěrky

Při focení v manuálním režimu nastavujeme tento parametr obvykle jako poslední, někdy se rychlost závěrky označuje jako čas závěrky. Správnou hodnotu nám pomáhá určit indikátor v hledáčku fotoaparátu. Pokud je indikátor zobrazen uprostřed tak je hodnota nastavena správně. Nastavováním jiné hodnoty času se bude také pohybovat ryska v hledáčku. Za nejmenší vhodnou délku času se považuje hodnota délky času závěrky času kratší než dvojnásobek délky ohniskové vzdálenosti objektivu v mm. Při focení pohybu je nutné nastavovat čas závěrky ještě kratší.

1/4000 Let včely nad květinou
1/2000 Rychle jedoucí motocykl nebo auto
1/1000 Sprinter
1/500 Fotbalista – sport
1/125 Běžné focení
1/60 Nejkratší čas který udržíte v ruce
1/20 Rozmazaný pohyb
1/8 Rozmazání rychle tekoucí vody
1/2 Rozmazání pomalu tekoucí vody
2″ Ohňostroj
5″ – 10″ Psaní prskavkami

Jak fotit zrcadlovkou: zamezení rozmazání fotografií

Rozmazaným fotografií zamezíte správným držením fotoaparátu. Proto při focení používejte obě ruce k jeho držení. První rukou držte tělo fotoaparátu a druhou jeho objektiv, pokud možno co nejblíže vašeho těla, o které se můžete při tomto způsobu držení zapřít. Při fotografování z ruky se ujistěte, že používáte rychlost závěrky, která odpovídá ohniskové vzdálenosti objektivu. Pokud je rychlost závěrky příliš pomalá, veškeré neúmyslné pohyby fotoaparátu způsobí rozmazání vaší fotografie. Fotografy uznávané pravidlo je nefotit při rychlosti závěrky kratší než je ohnisková vzdálenost objektivu. 1 / Ohnisková vzdálenost (v mm) = Minimální rychlost závěrky (v sekundách). Pokud například fotíte portrét objektivem 85 tak by čas závěrky bez použití stativu neměl být delší než 1/85 sekundy. Proto raději kdykoli je to možné, používejte stativ nebo monopod,
Volba kompozice fotografie

Volba kompozice jako základ fotografování

Volba kompozice je velmi důležitá. Zajímavě na fotografiích působí když je fotografovaný objekt umístěn v jedné třetině celkové plochy fotografie. Pokud to jde tak nechejte větší prostor ve směru pohledu nebo pohybu fotografovaného objektu. Středovou kompozice použijte při focení nastojato třeba při focení Eiffelovy věže, bude na fotografii vypadat majestátně a vejde se vám do záběru celá.

Základ fotografování: nastavení dioptrické korekce hledáčku
Pokud nosíte dioptrické brýle a vidíte obraz v hledáčku rozmazaný tak si jej zaostřete kolečkem dioptrické korekce umístěným hned vedle hledáčku. Dívejte se do hledáčku a točte kolečkem vlevo, pokud to nepomůže tak vpravo. Určitě se vám podaří točením kolečka najít optimální nastavení a tím zlepšit ostrost obrazu v hledáčku.
Jak fotit zrcadlovkou: nastavení režimu fotoaparátu
Nastavte si na svém fotoaparátu režim P programová automatika. V tomto režimu máte parametry focení pod kontrolou a zároveň si fotoaparát automaticky donastavuje parametry, které jste nenastavovali. To vám umožní fotit přesně, jak chcete a přitom se v začátcích nemusíte trápit nezdary focením v manuálním režimu.

Jak fotit dioptrická korekce hledáčku
Dioptrická korekce hledáčku
Ovládání fotoaparátu
Nastavení režimu P programová automatika


Podrobnější rady a návody jak fotit zrcadlovkou – jak nastavit clonu, ISO a čas závěrky nejdete také v těchto článcích. Dovíte se také který režim fotoaparátu je pro vás nejvhodnější a proč je dobré při focení vypnout blesk