Tipy jak fotit, nastavit fotoaparát a začít správně fotografovat

Se zkušenými fotografy jsme dali dohromady následující tipy na focení, s články jak fotit ve kterých vám poodhalíme roušku tajemství umění fotografování. Určitě víte, že jedině správným nastavením fotoaparátu můžete své fotografii výrazně zlepšit. Dovíte se jak správně nastavit ISO, clonu a čas závěrky. Na konci tohoto článku vám přidáváme také spoustu užitečných vychytávek z fotografické praxe, které využijete take při fotografování kompaktem nebo mobilem.

Rozmazání nebo zrnitosti fotografií zamezíte správným nastavením ISO

Hodnota ISO vyjadřuje míru citlivosti čipu fotoaparátu na světlo. Čím větší hodnota ISO tím větší citlivost. Za slunečného dne nastavte ISO na 100 nebo 200. Při focení za šera, zvyšte hodnotu ISO na 800, nebo možná lépe na 1600. Nutnost použití vysoké rychlosti závěrky (krátkého času expozice) k zachycení rychlého pohybu může znamenat, že pro kompenzování krátkého času expozice budete muset nastavit také vyšší hodnotu ISO, což bude mít za následek zrnitost fotografie. Prosím nezapomeňte, že vysoká hodnota ISO viditelně zvyšuje digitální šum fotografie. Vysoká hodnota ISO je tedy kompromis mezi kvalitou fotografie a možností vůbec nějakou fotografii vyfotit.

  • ISO 400
  • ISO 800
  • ISO 1600
Hodnotu ISO do 400 nastavujte při focení ve dne. Pokud za přímého sluneční světu, tak nastavte ISO na hodnotu 100
Tuto hodnotu nastavujte při focení za šera nebo v místnosti při umělém osvětlení. Většina fotoaparátu tuto hodnotu zvládá bez dopadu na kvalitu ftografie
Tuto hodnotu ISO nastavte při focení při velmi nízké intenzitě okolního světla nebo třeba při focení za modré hodiny

Jak při fotografování správně použít nastavení clony

Nastavováním clony řídíte hloubkou ostrosti fotografie. Vyššího hodnoty clonového čísla f > 10 nastavujte při fotografování větších skupin, nebo pokud se chcete vyfotit například na pozadí vzdáleného zámku. Nízké clonové číslo naopak využijete při fotografování portrétu. V tomto případě obvykle chceme, aby pozadí fotografií bylo lehce rozmazáno a tím zvýraznilo a umocnilo fotografovaný objekt. Nastavením hodnoty f na hodnotu vyšší, tedy říkáte fotoaparátu, že chceme, aby bylo ostře prokresleno i pozadí fotografie. Nastavením nižší clonového čísla můžete naopak rozostřit pozadí fotografie.

Pokud jsou vaše fotografie zrnité tak zkuste nastavit nižší clonové číslo, na čip fotoaparátu tak dopadne více světla a to vám dovolí snížit ISO které má vliv na vznik digitálního šumu fotografie.

Tip na focení portrétu

nastavte velikost clonového čísla f na nejmenší možnou hodnotu. Pokud vám objektiv umožní nastavit f na 2 a méně, tak se fotografovaná postava ve fotografii výrazně oddělí od pozadí, které se zároveň rozostří. Vhodné objektivy pro focení portrétu jsou objektivy s minimální ohniskovou vzdálenosti 50mm. Optimální ohnisková vzdálenost objektivu pro focení portrétů je 80mm se světlostí F 1,8 a méně.

 

Při focení portrétu používejte jednoduché pozadí

Pokud je to možné, vyberte jednoduché pozadí – jinými slovy neutrální barvy a jednoduché vzory. To stáhne oči při pohledu na fotografii  ke středu obrazu a ne k nějaké výrazné barvě nebo nějaké budově v pozadí. Toto pravidlo je obzvláště důležité, když je fotografovaný na fotografii umístěn mimo střed výsledné fotografie.
Pozadí fotografie

Čas expozice (rychlost závěrky)

Určuje dobu, po kterou dopadá světlo na optický snímač vašeho fotoaparátu. Prosím dbejte, aby hodnota čísla ve jmenovateli zlomku nastavení času závěrky byl vždy větší jak délka objektivu v mm. Takto nastavená délka expozice je mezi fotografy považována za limitní pro zajištění nerozmazané fotografie z důvodu vibrací fotoaparátu. Při focení objektu v pohybu je většinou žádoucí, aby tato hodnota určující čas závěrky/expozice byl ještě větší. Tento kratší čas expozice umožňuje zmrazení pohybu. Dlouhé časy expozice naopak využijete při pořizování fotografií astronomických objektů, focení blesků nebo rozmazání tekoucí vody v potůčku nebo vodopádu.

Doporučené časy závěrky

1/4000 Let včely nad květinou
1/2000 Rychle jedoucí motocykl nebo auto
1/1000 Sprinter
1/500 Fotbalista – sport
1/125 Běžné focení
1/60 Nejkratší čas který udržíte v ruce
1/20 Rozmazaný pohyb
1/8 Rozmazání rychle tekoucí vody
1/2 Rozmazání pomalu tekoucí vody
2″ Ohňostroj
5″ – 10″ Psaní prskavkami

Jak fotit pohyb

Můžete použít dvě základní techniky fotografování pohybu. V prvním případě v hledáčku fotoaparátu sledujte focený objekt a ve vhodném okamžiku stiskněte spoušť. Fotografovaný objekt bude zaostřen a pozadí vlivem pohybu fotoaparátu rozmazáno. Doporučený čas závěrky je 1/50 s, pokud je rozmazán i fotografovaný objekt tak nastavte kratší čas závěrky. V druhém případě držte fotoaparát zaměřen na jedno místo, počkejte, až vám fotografovaný objekt vjede v hledáčku do správného místa a potom stiskneme spoušť. Mějte nastaven extrémně krátký čas závěrky a to i na hodnotu 1/1000s.

Clonové číslo f/4

Jestliže chcete například při fotografování sporu použít dlouhý objektiv (200mm – 400mm) tak hodnota clonového čísla f/4 je velmi dobrá volba. Pomůže vám oddělit pozadí fotografie od fotografovaného objektu. Funguje to vždy.
Focení sportu

Jak fotit hvězdnou oblohu

Na fotoaparátu nastavte prioritu času. Na volicím kolečku obvykle značená U fotoaparátu Nikon, Fujifilm, Olympus, Sony předvolba S. U fotoaparátu značek Canon nebo Pentax předvolba Tv. Nyní nastavte co nejdelší čas expozice. Obvykle jde nastavit čas expozice na 30s. Fotoaparát umístěte na stativ, namiřte na oblohu a stiskněte spoušť a vyčkejte, než se zavře závěrka fotoaparátu. No a máte první fotografii noční oblohy. Pokud je fotografie tmavá snižte clonové číslo. Pokud je fotografie světlá tak clonové číslo snižte, chce to si s tím pohrát. Stejným způsobem můžete zkusit fotografovat blesky. Pro focení planet a detailů na měsíce budete potřebovat minimálně teleobjektiv s ohniskovou vzdálenosti 400mm, stativ pokud možno s možností sledovat fotografovaný objekt na obloze. Objekt vhodné k fotografování najdete v katalogu Meisser.

Tip na focení za šera a tmy

Vypněte blesk a nastavte citlivost ISO na nejvyšší možnou hodnotu. Pokud je fotografie rozmazaná zkuste snížit hodnotu clonového čísla f. Pokud je vaše fotografie zrnitá, snižte hodnotu citlivosti ISO. Bez blesku nebo jakéhokoliv přídavného světla to ale někdy prostě opravdu nejde.


Jak nastavit korekci expozice

Korekce expozice

Touto korekcí nařídíte automatice fotoaparátu pustit více nebo méně světla na čip vašeho fotoaparátu. V případě kladných čísel budou vaše fotografie celkově světlejší a v případě záporných čísel celkově tmavší. Na fotoaparátech je tlačítko nastavení této korekce označeno symboly ± . Toto tlačítko je obvykle umístěno poblíž spouště fotoaparátu. Nastavení provedete tak, že současně stisknete tlačítko ± a zároveň otáčíte nastavovacím koleček vlevo nebo vpravo. Hodnoty nastavení lze odečítat na displeji fotoaparátu nebo přímo v hledáčku. Pokud se vám bude zdát vaše fotografie příliš světlá, tak nastavte EV na -0.3, fotografie bude tmavší.

Tip na focení jak poznat, že je to správně osvětlení

Pokud mají lidé, které fotíte v očích jiskru a světlo tak máte šanci pořídit skvělé fotografie. Nefoťte se světlem v zádech, vzniknou vám nudné fotografie. Pomocí bočního nebo zadního světla můžete vytvořit mnohem zajímavější fotografie. Nejvhodnější časy na focení v exteriéru jsou zlatá hodinka a modrá hodina.

Tip na focení v protisvětle

Zvyšte hodnotu EV na + 0,3. Tmavá fotografie by se měla celkově zesvětlit. Pokud je stále tmavá nastavte EV na +0,7. Korekci expozice lze nastavit v kladných i záporných hodnotách. Pokud focený objekt je blízko vás můžete také zkusit zapnout blesk, a protisvětlo přesvítit světlem z blesku z vašeho fotoaparátu.

Tip jak fotit v protisvětle

Jak fotit siluety

Umístěte focený objektu v tmavším místě například pod korunami stromů nebo mostem a foťte proti zapadajícímu slunci. Postava by měla být černá silueta bez detailů. Hodnota clonového čísla f 20 a více vám pomůže na fotografii vykreslit paprsky zapadajícího slunce.

I během dne použijte blesk

Blesk byl v historii původně navržen a vyvinut pro focení ve dne. Pokud je mimořádně jasný slunečný den, pak slunce vytváří ostré kontrastní stíny. To z focení moc nebude, částečně to můžete kompenzovat zapnutím blesku. Za tmy v místnostech vám bude blesk vytvářet stíny na pozadí a při fotografování z bezprostřední vzdálenosti vám vzniknou takzvané mejdánové fotky, kdy tváře jsou přesvícené a vše vzadu je v hlubokém stínu. Pokud to na vašem fotoaparátu jde, zkuste zvýšit citlivost ISO třeba na druhou nejvyšší a vypnout blesk. Může pomoci také snížení clonového čísla. Tím ale současně rozmažete pozadí fotografie, což může například u narozeninové fotografie způsobit, že ti co stojí v pozadí, budou lehce rozmazaní.

Tip na focení širokoúhlé z blízka

Je to kompozice fotografie velmi podobná selfie fotografiím pořízených mobily. Kdy na fotografie nestojíme někde daleko, ale jsme blíže fotoaparátu. Zrcadlovky vám umožňují použitím malého clonového čísla rozostřit pozadí fotografie. Naopak použitím vyššího clonového čísla bude vše pěkně vykresleno. Pokud to jde tak hlavu fotografovaného umístěte do oblohy.

Pro lepší fotografie jděte blíž

Pro lepší fotografie jděte blíže

Byl to slavný fotoreportér Robert Capa, který kdysi řekl: „Pokud vaše fotografie nejsou hezké, nejste dost blízko.“ Čím blíže jste k tématu, tím lépe můžete například vidět výrazy v obličeji. Při fotografování dovolte fotografovanému objektu relaxovat a uvolnit se. Povídejte si s ním, klaďte mu otázky. Dá vám to jedinečnou příležitost pořídit více zajímavých hezkých fotografií. Buďte ale zároveň laskaví a trpěliví, dejte s nimi řeč. Odměňte laskavost fotografovaného nechat se vyfotografovat laskavostí a úsměvem. Pomůže vám to otevřít si u něj dveře k dalším záběrům.

Tip na lepší fotografie o dovolené

opakovaný formát fotografií začne při prohlížení po chvíli nudit. Více zaujme album se střídáním formátu, velikosti a orientace fotografie. Zajímavě také působí změna kompozice na jednotlivých fotografií nebo změny hloubky ostrosti fotografií. Střídáním žánrů a formátů přidáte do fotografií rozmanitost a pestrost. Je přitom jedno, jestli fotíte portrét, krajinu nebo panoráma města.

Tipy na focení jak vyvolat úsměvu

Fotografie s přirozeným úsměvem vypadají živěji a také mají pozitivní náboj. Vyvolat přirozený úsměv je umění, stejně jako správně nastavit fotoaparát. Obvykle stačí říct krátký vtip, nebo si zahrát na nešiku a předvést něco jako zakopnutí, upadnutí, nebo třeba jenom dělat, že jste zapomněli sundat kryt z vašeho objektivu. Hlavně nespěchejte, někdy trvá, než si toho fotografovaní všimnou. Jak rozesmát malé děti? Často stačí, když zaštěrkáte, hračkou v místě, na které chcete, aby upřely svůj zrak. Toto na pár okamžiku upoutá jejích pozornost a dívají se směrem k pohybující se hračce.

A zase to světlo

Pokud jste zvládli ovládání fotoaparátu, tak jste si jistě všimli, že je to právě světlo, které je má fotografii zásadní vliv. Za pravého poledne prostě nevyfotíte zajímavé fotografie s barevným nádechem, Naopak ranní paprsky slunce lze využít k focení v protisvětle, tím vaše fotografie ožije ránem a sluncem. Po západu slunce lze překvapivě vytvořit fotografie s modrou oblohou, a to prakticky celou hodinu po západu slunce, tomuto času říkáme modrá hodina.Kompozice fotografie

Zajímavější fotografie získáte, pokud fotografovaný objekt umístíte v třetině a necháte větší prostor ve směru pohybu nebo pohledu fotografovaného objektu.jeden tip na focení na závěr: foťte, foťte, foťte. Když si fotografie prohlížíte, tak bez dlouhého váhání smažte ty, se kterými jste nespokojeni. Takže když mažete, tak mažte. Při mazání nezdařilých fotografií máte také více času zamyslet se nad tím, co jste mohli udělat jinak, aby příště nebylo nutno právě tuto fotografii považovat za nezdařilou.


správné držení fotoaparátu je opravdu důležité a často podceňované. Při volném držení fotoaparátu můžou vznikat vibrace a různé komíhavé pohyby fotoaparátu. Tyto vibrace mají vliv na rozmazanost fotografií. Z těchto důvodů je důležité pevně držet fotoaparát oběma rukama. Umístění ovládacích prvků na těle fotoaparátu odpovídá tomuto doporučenému držení.