Nastavení režimu fotoaparátu

Poloautomatické režimy fotoaparátu P, A, S.

Již fotíte, nebo začínáte fotit a chcete fotit zajímavější fotografie pomocí poloautomatických režimů fotoaparátu? Přechod na tyto režimy vám umožní používat i korekci expozice. Touto korekcí můžete vaše fotografie zesvětlit nebo ztmavit, ale nepředbíhejme

Jak fungují poloautomatické režimy fotoaparátu A, S a P?

A (AV) – režim priorita clony.

V tomto režimu nastavujete velikost clonového čísla f. Tímto nastavením clony řídíte hloubku ostrosti fotografie. Čím menší clonové číslo nastavíte, tím budete mít více rozmazané pozadí fotografie. Nízké clonové číslo použijete například při focení portrétu nebo maker. Vysoké, větší jak 10 požijte při focení skupin nebo krajiny.

S(TV) – režim priorita času.

V tomto režimu nastavujete expoziční čas nebo také čas závěrky. Tento režim využijete zejména při focení sportu, pohybu, hvězd a blesků. Kratší časy nastavujte při focení pohybu. Pokud budete mít nastaven čas příliš dlouhý tak vaše fotografie bude rozmazána. Při focení pohybu můžete pro zjištění nejdelšího použitelného času expozice použit toto pravidlo: číslo ve jmenovateli zlomku nastavení času expozice by nemělo být menší jak dvojnásobná délka objektivu v mm.

P – režim programová automatika.

Fotografové používají tento režim nejčastěji. Někteří fotografové mu říkají pašák. V tomto režimu můžete nastavovat čas expozice i clonu. Fotoaparát vždy vše dopočítá a nastaví. Pokud to s fotografováním myslíte vážně a chcete mít nejen hezké, ale zajímavé fotky tak foťte v tomto režimu. Ovládání zejména hloubky ostrosti pomocí nastavením clony a světlosti pomocí korekce expozice vás posune o hodně dopředu.

Ještě existuje manuální režim M, ale ten doporučuji využívat až po zvládnutí poloautomatických režimů. Tento režim na rozdíl od poloautomatických režimů nic nedopočítává, vše musíte nastavit manuálně.