Nejlepší foťák pro začátečníky. Jak vybrat fotoaparát

Kladete si otázku, který digitální fotoaparát je nejlepší pro někoho, kdo právě začíná s fotografováním? Určitě existuje spousta možností volby v různých cenových hladinách.S pomocí mentora našeho kurzu fotografování jsme dali dohromady popis rozdílů a výhody vybraných nejpopulárnějších možností koupě fotoaparátu vhodného pro začátečníka. Na konci článku naleznete rady na co si při koupi fotoaparátu dát pozor.

NIKON D5600

5/5

Tato zrcadlovka je vybavena 24 megapixelový snímačem a dotykovou obrazovkou, díky které je zaostřování a fotografování hračkou. Nikon D5600 je považován za dobrý fotoaparát pro každého fotografa od začátečníka po profesionála. S tímto fotoaparátem pořídíte jasné a ostré fotografie, přičemž se dá koupit již za méně jak 15 000Kč. Součásti je bezplatné cloudové úložiště. Funkce SnapBridge vám umožní snadno sdílet fotografie v libovolném mobilním zařízení přes Bluetooth. Nevýhodou však je, že neumí pořizovat videa v 4k rozlišení.

Nikon D5600 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

NIKON D3500

5/5

Pokud máte omezenější rozpočet tak vašim požadavkům na obrazovou kvalitu fotografií určitě vyhoví. Fotoaparát D3500, je základní digitální zrcadlovka s rozlišením 24 megapixelů. Mezi začínajícími fotografy je oblíbená pro svůj známý režimem interaktivní „průvodce“ a intuitivní senzor. Velice příznivá je její cena, která se pohybuje pod hranicí 10 000Kč. Mezi zápory je že postrádá například funkci pomalého automatického zaostřování v živém náhledu. Rozhodně je však svým výborným poměrem ceny a kvality pořízených fotografií těžko porazitelná.

Nikon D3500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Canon EOS M50

5/5

Canon EOS M50: Je jedním z nejpopulárnějších základních fotoaparátů za cenu kolem 13 000Kč. S rozlišením 24 megapixelů a 3palcovým displejem nabízí tento model zažínajícím fotografům možnost návrhu nastavení a vysvětlení vše potřebného v nabídce nastavení. Díky rychlému zaostřování se skvělé hodí pro focení akčních fotografií. Může se také pochlubit oceněným dvou pixelovým automatickým zaostřováním a velmi dobrým uživatelským hodnocením.

Sony A6000

5/5

Je považován za starou dobrou klasiku, na trhu se objevil zhruba, ale stále je považován za jeden z lepších fotoaparátů na trhu vhodných pro začátečníky. Jeho systém automatického zaostřování je sice zastaralý, ale pracuje rychle a stejně skvěle jako novější modely fotoaparátu v tomto seznamu. Navíc je vybaven senzorem s rozlišením 24 megapixelů, což z něj činí další dobrou volbu pro sportovce nebo děti. Možnosti videa Full HD 1080p však odpovídá době jeho vydání. Fotoaparát SONY A6000 je model s cenou lehce přesahující 11 000Kč, který obstál ve zkoušce času.

Sony Alpha A6000 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fujifilm X-T200

5/5

Model X-T200 je kromě klasického tlačítkového ovládání také vybaven velkým 3,5palcovým displejem s dotykovou obrazovkou. Snímač s rozlišením 24 megapixelů, model X-T200, je vynikající v barevném podání, ale jeho funkce videa postrádá sledování objektu (ale snímá minimálně ve formátu 4k). Jeden z nejlépe hodnocených digitálních fotoaparátů, s velmi pozitivním vývojem ceny.

Na trhu existuje mnoho dalších modelů a nejlepší volbou pro vás může být osobní rozhodnutí založené na rozpočtu a potřebách. Při výběru však můžete vzít v úvahu některé klíčové kritéria:

  • Pořizovací cena – Před samotným výběrem si řekněte, kolik chcete do fotoaparátu investovat. S cenou fotoaparátu roste kvalita výsledné fotografie a množství funkcí kterými je fotoaparát vybaven
  • Hmotnost a odolnost – Řekněte si zda chcete požívat fotoaparát v fotografickém studiu, doma nebo focení v přírodě nebo na dovolené 
  • Konstrukce – Fotoaparáty lze podle jejích konstrukce rozdělit na instantní, kompaktní, ultrazoomové, zrcadlovky a bezzrcadlovky. Každý typ má své výhody a nevýhody v ceně hmotnosti a množstvím funkcí viz tabulka níže
  • Velikost obrazového snímače –  Čím větší je plocha obrazového snímače snímače, tím bude kvalita fotografií lepší. Velikost snímače má na kvalitu větší vliv než  jeho rozlišení
  • Objektiv – Investice do objektivu je často vyšší než do fotoaparátu. Objektiv je to co dělá  fotografií fotografií 
  • Rozlišení – Často je prodejci záměrně označováno jako parametr kvality fotografií. Dostačující je rozlišení okolo 16 – 24 MPx
  • Ergonomie – Kromě zvažování hmotnosti a rozměrů se také zaměřte na ergonomii umístění ovládacích tlačítek a celkového úchopu fotoaparátu
  • Displej – Oceníte možnost náhledu hloubky ostrosti před vyfocením fotografie
  • Ostření – Počet zaostřovacích bodů, rychlost a možnosti voleb ostření
  • Akce – Možnosti koupení akčních setů
  • Zkušeností ostatních – Při výběru fotoaparátu vám také můžou pomoci uživatelské recenze.

Rozdělení fotoaparátů podle typu

 

TypUrčeníVýhodyNevýhody
Kompaktníúplní začátečníci+ lehké a skladné
+ levné
+ malé rozměry
– nižší kvalita fotografií
– nelze měnit objektiv
Ultrazoomovézačátečníci
mírně pokročilí
+ velké přiblížení
+ dobré snímky
+ střední hmotnost
– větší rozměry
– nelze měnit objektiv
Zrcadlovkypokročilí
profesionálové
+ profesionální snímky
+ vyměnitelný objektiv
– větší rozměry
– těžké tělo i objektivy
Bezzrcadlovkypokročilí
profesionálové
+ profesionální snímky
+ vyměnitelný objektiv
+ tichý režim
+ menší a lehčí než zrcadlovky
– vysoká cena
– menší výběr objektivů

Nutno dodat, že s moderním kompaktem vybavené full frame senzorem nebo APS-C senzorem pořídíte určitě spoustu skvělých fotografií. Zároveň je kompakt lehčí s skladnější tudíž vhodnější na cestování. Pokud se budete chtít dále rozvíjet tak bezzrcadlovka je dobrou volbou.

Rozdělení fotoaparátů podle velikosti obrazového snímače

Velikost obrazového snímače je pro vaše budoucí fotografie zásadní! Laicky řečeno větší snímač zachytí více světla a také se správně zvoleným ohniskem objektivu a clonovým číslem vytváří příjemnou kresbou hloubky pole ostrosti.

Crop faktor pochází z anglického slova crop, které se překládá jako ořez. Faktor ořezu tedy udává informaci o tom, kolikrát je snímač konkrétního fotoaparátu menší než snímač Full Frame. Proč zrovna srovnání vůči Full Frame? Je to proto že tento formát vychází z velikosti políčka kinofilmu (24×36 mm) a je dlouhodobým uznávaným standardem. Pomocí tohoto čísla můžete srovnávat objektivy bez ohledu na velikost snímače a tak si dokážete představit úhel záběru, který konkrétní objektiv poskytuje. 

Ať už si vyberete jakoukoliv fotoaparát, náš tým fotografovna.cz  je tu proto, aby vám pomohl. Pokud jste připraveni zahájit svou cestu směrem k fotografické kariéře, kontaktujte nás na našem webu www.fotografovna.cz, nebo se zaregistrujte hned teď.