Jak vybrat objektiv

Jak vybrat ten nejlepší základní a univerzální objektiv

Objektiv má na kvalitu fotografie větší vliv než vlastní tělo fotoaparátu. Zatímco těla fotoaparátu stárnou, tak objektivy si stále drží svojí cenu a lze je přenášet na nové modely stejného výrobce vašeho fotoaparátu. Tady náš návod jak vybrat objektiv.

Obsah:

  1. Jak vybrat objektiv podle technických parametrů
  2. Zoomovací objektivy
  3. Pevné širokoúhlé objektivy
  4. Pevné portrétní objektivy
  5. Teleobjektivy
  6. Makro objektivy a jiné speciály
  7. Pevná padesátka – zlatý grál fotografů
  8. Často kladené otázky pro téma jak vybrat objektiv

Často kladené otázky

  • Jdou všechny objektivy použít na APS-C a full frame čipy?
  • Dá se vypočítat zoom objektivu?

Jak vybrat objektiv podle technických parametrů

Dobrý objektiv by měl mít velkou světlost F, která vám pomůže rozmazat pozadí fotografie. V případě zoomovacích objektivů nejlépe v celém jeho rozsahu, stabilizaci obrazu a možnost automatického i ručního ostření. Pokud chcete fotit krajinu, tak se dá očekávat, že budete tak používat filtry. Z tohoto důvodu by se neměl upevňovací závit filtru při zoomování otáčet.

Zoomovací objektivy

Jsou to obvykle univerzální objektivy. Jejích nevýhodou je obvykle nižší světlost, která je vyvážená proměnným ohniskem (zoomem). Lze je doporučit pro běžné focení. Objektiv s ohniskem 17-50mm vám velmi dobře poslouží. Pokud bude mít světlost blížící se F2 v celém rozsahu ohniska tak máte vyhráno.

Pevné širokoúhlé objektivy

Jsou to objektivy s ohniskem do 35mm. Jejich výhoda je, že zaberou velký prostor. Obtížněji se s nimi ale rozmazává pozadí fotografie.

Pevné portrétní objektivy

Jsou to objektivy s ohniskem nad 50mm a světelností F menší než 2. Některé portrétní objektivy nemají stabilizaci obrazu. V zásadě to není na škodu, akorát si musíte při focení portrétu pohlídat, aby čas expozice nebyl delší jak 1/125s.

Teleobjektivy

Pokud se chcete věnovat focení sportu, přírody a hvězdné oblohy tak určitě volete teleobjektiv s ohniskovou vzdálenosti větší nebo rovno 300mm. Tímto objektivem vyfotíte momentky při sportu, hnízdící ptáky nebo jasnější planetky sluneční soustavy. Stabilizace obrazu  je u těchto objektivu nutností. Světlost volte podle finančních prostředků. Světlost větší než F5 je ale opravdu kompromisem na hraně rozumnosti.

Makro objektivy a jiné speciály

Makro objektivy mají krátkou ostřící vzdálenost což umožňuje fotit opravdové detaily zblízka. Fotografie ukazují detaily větší než ve skutečnosti jsou. Pokud nemáme makro objektiv a přesto chcete experimentovat tak často pomůže nastavit maximální rozlišení fotoaparátu. detail následně vyříznout přímo ve fotoaparátu nebo na počítači pomocí editoru obrázku.

Pevná padesátka – zlatý grál fotografů

Pokud se nemůžete rozhodnou tak neuděláte chybu, pokud si do začátku koupíte pevnou padesátku se světlostí F1,8. Tento objektiv také doporučujeme účastníkům našeho kurzů fotografování. Má všestranné uplatnění pro focení v exteriérech, přírodě, krajině a také vám umožní  fotit portréty. Tento objektiv můžete pro začátek doplnit klasickým setovým zoomovacím objektivem s rozsahem 17 -50mm a světlosti F3,6 – 5,6.

 

Jdou všechny objektivy použít na APS-C a full frame čipy? Bohužel nejdou, zvláště pak některé objektivy s kratší ohniskovou vzdálenosti jdou použít pouze naAPS-C ne ne na full frame.
Dá se vypočítat zoom objektivu? Ano dá, vydělením maximální a minimální ohniskové vzdálenost objektivu získáte číslo, které vyjadřuje zoom vašeho objektivu.